AÖB’den Hizmetiçi Eğitim Programı

0
205

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen öğrencilerin katılımıyla Gaziantep’te hizmetiçi eğitim programı düzenliyor.

13-18 Ağustos tarihleri arasında Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde yapılan programa ülkemizin çeşitli üniversitelerinde okuyan 155 erkek ve 55 bayan öğrenci katılıyor. Programa Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan, Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Öğrenci Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Çalhan, Yönetim Kurulu Üyeleri, Bölge Temsilcileri katılıyor.

Anadolu Öğrenci Birliği Genel Sekreteri Emrah Atilla Hizmetiçi Eğitim Programı ile ilgili yaptığı açıklamada AÖB’nin bu tür programları sık sık düzenlediğini belirterek; “Anadolu Öğrenci Birliği her eğitim öğretim yılının başlangıcında gelecek yıl sahada çalışacak, görev vereceği arkadaşların teşkilatlanma ve sosyal olaylarla alakalı bilinçlenmesi için bir eğitim programı düzenler. Bu rutin olarak düzenlenen bir şeydir. Genellikle de Ağustos ayının ortasında düzenlenir. Bunlardan biride Gaziantep’te Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde düzenleniyor. Anadolu Öğrenci Birliğinin Türkiye’de 10 çalışma bölgesi var. Bu 10 çalışma bölgesinden 155 erkek 55 tane de kız öğrenci katılıyor. Buradaki amaç 2013-2014 eğitim ve öğretim yıllarında üniversitelerde çalışacak arkadaşların teşkilat bilinçlerini tazelemek ve sosyal olaylarla alakalı nasıl bir strateji izlemeleri yönünde metodoloji ve usulü belirlemedir. Program sınıf sisteminde yapılıyor 25’er kişilik sınıflarımız var. Bu sınıflarda aynen okullarda olduğu gibi dersler var. Bu dersler arasında Türkiye’de sosyal değişim, Türkiye’de din algısı, teşkilatlanma yapısı, insan yaklaşımında davranış teorileri gibi derseler işleniyor. Toplamda günlük 6 ders, 12 hocamız var. Her ders günün sonunda da öğrencilerimize bir buçuk saatlik konferanslar düzenliyoruz. Anadolu Öğrenci Birliğinin 2013-2014 yılı stratejik planı da bu organizasyonun ardından ortaya çıkacak.”dedi.

İlk gün oturumları düzenlenen açılış programı ile başladı. Programda Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ve Öğrenci Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Çalhan bir konuşma yaparak bu çalışmanın hayırlara vesile olmasını dilediler.

Hizmetiçi eğitim programı 13 Ağustos Salı günü başlayıp 18 Ağustos Pazar günü sona erecek. Program boyunca her gün 6 ders işlenecek ve derslerin sonunda öğrencilere konferans verilecek. İlk günün konferansını Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan yaptı. Sırayla diğer konferanslar ise; 2. Gün Hüseyin Özhazar, 3. Gün Ömer Altaş, 4. Gün Rabia Aldemir, 5. Gün de Turgay Aldemir tarafından verilecek.

Hizmetiçi eğitim programı 18 Ağustos Pazar günü Anadolu Öğrenci Birliği Genel Sekreteri Emrah Atilla tarafından yapılacak kapanış konuşması ile sona erecek.