Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB’den Ebru Özkan’a Ziyaret

AÖB’den Ebru Özkan’a Ziyaret

0
AÖB’den Ebru Özkan’a Ziyaret

Anadolu Öğrenci Birliği heyeti, İsrail tarafından Kudüs’te gözaltına alınan ve bir ay cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Ebru Özkan’ı evinde ziyaret etti.

Ebru Özkan 8 Haziran’da Kudüs’e gitti. 3 gün sonra İstanbul’a dönecekti. Ancak İsrail polisi tarafından 11 Haziran 2018 tarihinde gözaltına alındı. Hakkında iddianame hazırlandı. “HAMAS’a yardım” suçlaması yöneltildi. Özkan tutuklandı ve 35 gün cezaevinde kaldı.

Mahkemeye ellerinde kelepçe, ayaklarında prangayla getirildi. Daha sonra ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yurt dışına çıkış yasağı kaldırılarak pasaportu iade edilen Özkan Türkiye’ye döndü.

Anadolu Öğrenci Birliği, İstanbul’a dönen Ebru Özkan’a evinde bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete AÖB Genel Başkanı Mesut Çaça, Dış İlişkiler Birim Başkanı M.Fatih Eren, AÖB gönüllülerinden Meryem Muhsine ve Betül Oruç katıldı.

Ziyarette Ebru Özkan yaşadığı süreçle ilgili anılarını AÖB heyetiyle paylaştı. Özkan, zorlu bir süreçten geçtiğini, ancak her şeyi bir tecrübe olarak görüp Allah’a her gün şükrettiğini belirtti. Özkan, sabrını tazelemek istediği anlarda duvarlara yazılmış “Sabret! Yusuf’u hatırla!” sözlerine bakarak ve Allah’a dua ederek direnç kazandığının altını çizdi.

“Kudüs bizim için bir direniş, bir hak ediş ve büyük bir davanın adıdır” diyen Özkan, “Biz gençler Kudüs davamızdan asla vazgeçmeyecek ve geri adım atmayacağız. Mücadelemiz ve çabamız hep bu yönde olacaktır. Yaradan, ‘Şer gördüklerinizde hayır vardır’ diyor. Bugünde hiç tanımadığım sizleri bana kardeş kıldı. Rabbim kardeşliğimizi baki kılsın” şeklinde konuştu.

AÖB Genel Başkanı Mesut Çaça ise talihsiz vakanın yaşanmasının hemen ardından sürecin takipçisi olduklarının altını çizerek şunları dile getirdi: “Tutuklanma haberinizi AÖB Kız Üniversite Başkanlarımızdan aldım. O kardeşlerimiz, ‘Ağabey, mutlaka bir şeyler yapalım’ diye talepte bulundular. Bizler de ‘Özgürlüğün Adı: Ebru Özkan” sloganıyla görseller hazırladık ve böylece süreci takip etmeye başladık. Zorlu imtihanınızın nice genç kardeşimize ilham kaynağı olduğunu yakinen yaşadım ve mutlu oldum. Hatta bazı kız kardeşlerimizin sizi kıskandığını duyunca çok şaşırdım. Bu güzel misafirperverliğinizden dolayı çok teşekkür ederim.”

Ebru Özkan’ın geçmişte bir süre AÖB İstanbul Şubesi’nin programlarına katıldığını dile getirmesi ise AÖB heyeti için ayrı bir mutluluk kaynağı oldu.

Güler yüzleri ve misafirperverlikleriyle AÖB heyetini çok iyi ağırlayan Özkan ailesine, Mescidi Aksa temalı bir tablo ve çiçek takdim eden AÖB heyeti böylece ziyaretini sonlandırmış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.