AÖB’den Birlikte Yaşam ve Kardeşlik Bilinci Programı

0
186

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Komisyonu, “Birlikte Yaşam ve Kardeşlik Bilinci” temasıyla Aylık Öğrenci Buluşması programının ilkini düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Komisyonu tarafından organize edilen Aylık Öğrenci Buluşmasının ilki “Birlikte Yaşam ve Kardeşlik Bilinci” temasıyla BEKAM Konferans Salonunda yapıldı.

24 Şubat Cuma günü yapılan program AÖB öğrencilerinden Ersavun Kurtoğlu ve Ahmet Karakaş’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mealinin okunmasıyla başladı. Ardından Selamlama konuşmasını yapmak üzere Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyon Başkanı Adem Er kürsüye geldi. Adem Er konuşmasında Hucurat Suresinde buyrulduğu gibi “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin” ayetini hatırlatarak kardeş olmanın ve kardeşliğin önemine değindi.

Selamlama konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan kardeşlik konulu VTR gösterildi. VTR gösteriminden sonra AÖB öğrencilerinden Afra Günay, Arif Nihat Asya’nın “Biz Kısık Sesleriz” şiirini okudu.

Şiir dinletisinden sonra “Birlikte Yaşam ve Kardeşlik Bilinci” konulu sunumunu yapmak üzerine Mahmut Kaçmazer kürsüye geldi. Kaçmazer, sunumunda Cahiliye Döneminde kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğünü, ancak günümüzdeki savaşlarda suçu, günahı olmayan insanların, çocukların öldürüldüğünden bahsetti. Çağımızda bu zulümleri işleyen emperyalistlere karşı örgütlü olarak mücadele etmek gerektiğini belirtti. Ancak bu mücadeleyi kardeşlik bilincini çok iyi kavramış nesillerin verilenebileceğini sözlerine ekledi.

Sunumun ardından Zeynep Öztürk ney dinletisi için kürsüye geldi. Program, AÖB öğrencilerinden Mahmut Feyzullah Kılıç’ın, Abdurrahim Karakoç’un ‘Birlik’ şiirini okumasının ardından sona erdi.