Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Van Bölge Kampı Yapıldı

AÖB Van Bölge Kampı Yapıldı

0
AÖB Van Bölge Kampı Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Van Bölge Kampı 7 ilden 300 üniversite öğrencisinin katılımıyla 28-29 Nisan 2018 tarihlerinde Van İpekyolu Gençlik Merkezi’nde yapıldı.

Anadolu Öğrenci Birliği Van Bölge Kampı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Program daha sonra üniversite başkanlarının selamlama konuşmasıyla devam etti.

AÖB bölge başkanı Nurullah Çevik programın Van’da yapılmasının öneminin altını çizerek “Sizlerin burada olması bizleri ayrı bir mutlu ediyor. İnanıyorum ki burada derin izler bırakacaksınız ve heybeniz dolu olarak döneceksiniz. Farklı farklı üniversitelerde farklı farklı çalışmalar yapan arkadaşların birlikte istişare etmesi, çalışmaları karşılıklı olarak anlatması oldukça anlamlı olacaktır” dedi.

Daha sonra “İnsani Değerlerimiz ve Duruşumuz” üst başlıklı 1. oturum gerçekleştirildi. Rüstem Yıldırım’ın moderatörlüğünü yaptığı 1. oturumda Sunullah Ercek, Fırat Kıranşal ve Gökhan Özbek birer sunum yaptı.

1. oturumun ardından “Dünü Anlamak, Bugünü Yorumlamak” üst başlığıyla 2. oturuma geçildi. Moderatörlüğünü Burhan İçgüleç’in yapmış olduğu oturumda Yrd. Doç. Mustafa Tatar, Yrd. Doç. Eyüp Aktürk ve Yrd. Doç. Ahmet Savcı birer tebliğ sundu.

Sunumlardan sonra öğrenciler konuşmacılara sorularını ilettiler. Oturumlar soru-cevap faslının ardından sona erdi.

Kampın birinci günü akşamı Anadolu Öğrenci Birliği Genel başkanı Mesut Çaça öğrencilere yönelik bir hasbihal gerçekleştirdi. Çaça yaptığı konuşmada bölge kamplarının önemine değindi.

“Sizlerin bugün burada bir arada olması, Allah rızası için buraya zaman ayırması, elimden ne gelir düşüncesiyle çabalaması bizleri mutlu ediyor” diyen Çaça, öğrencilere hem sadakatin, hem başkaldırının, hem tutkunun, hem şefkatin hikâyesi olan Lady Godiva hikâyesini anlattı:

Lady Godiva’nın hikâyesi

“Halk 11. yüzyılda İngiltere Coventry’de uygulanan ağır vergilerden dolayı isyan halindedir. Vergileri artıran Lord Leofric’in eşi Lady Godiva halktan yana tutum alır. Eşini vergileri indirmesi yönünde ikna etmeye çalışır.

Lady’nin ısrarından rahatsız olan Lord Leofric, eşine asla kabul edemeyeceğini düşündüğü bir teklif yapar. Lord Leofric, Lady Godiva’nın at sırtında, sadece saçlarına sarınarak, Coventry sokaklarını boydan boya geçmesi koşuluyla vergi yükünü azaltacaktır. Lady Godiva’nın buna cesaret edemeyeceğine inanan Lord eşinin baskılarını bu şekilde kıracağını düşünür.

O an geldiğinde, Lady Godiva atının üzerinde vakur ve kendinden emin olarak geçişini yapar. Bu durumu öğrenen halk, dükkanlarını kapatır evlerine girer. Lady’nin onuruna kimse sokağa adımını atmaz, hiçbir pencerenin perdesi aralanmaz. Lady’nin bu cesur davranışı karşısında, ona duydukları derin saygıyı gözlerini kapatarak gösterirler.

O gün, yalnızca bu durumdan haberdar olmayan biri, Lady’i Godiva’yı bir atın üzerinde çırılçıplak şekilde görür. Şaşırır. Adama durumu anlatırlar. Adam, vergileri düşürmek için çırılçıplak soyunan Lady’sine hürmeten gözlerine mil çekip kör olur.

Lord Leofric eşine verdiği sözü tutar, vergileri indirir. Bu olaydan sonra Lady Godiva’nın cesareti, kararlılığı, saflığı, tutkusu ve güzelliği pek çok sanatçıya ilham kaynağı olur.”

Genel başkan Çaça daha sonra şair İsmet Özel’in dizelerine de yansıyan şiirin ilgili bölümlerini okudu:

“İnsanın

gölgesiyle tanımlandığı bir çağda

marşlara düşer belki birkaç şey açıklamak

belki ruhların gölgesi

düşer de marşlara

mümkün olur babamı

varlık sancısıyla çağırmak:

Ezan sesi duyulmuyor

Haç dikilmiş minbere

Kâfir Yunan bayrak asmış

Camilere, her yere

Öyle ise gel kardeşim

Hep verelim elele

Patlatalım bombaları

Çanlar sussun her yerde

Çanlar sustu ve fakat

binlerce yılın yabancısı bir ses

değdi minarelere:

Tanrı uludur Tanrı uludur

polistir babam

Cumhuriyetin bir kuludur

bense

anlamış değilim böyle maceralardan

ne Godiva geçer yoldan, ne bir kimse kör olur”

Çaça, konuşmasının sonunda, “Siz Godiva olsanız ‘vergilerde indirim yapılsın diye’ sokaklarda çırılçıplak dolaşır mısınız? Bir başka soru; Godiva yolda geziyor olsa ve siz onu yanlışlıkla görseniz kendinizi kör eder misiniz?” diye sordu.

AÖB Genel başkanı Çaça’nın hasbihali soru-cevap faslının ardından sona erdi.

Program Pazar günü kaldığı yerden devam etti. Kampın ikinci günü 3. ve 4. oturumlar yapıldı. “Düşüncede ve Eylemde Erdemli Toplum” başlıklı 3. oturumun moderatörlüğünü Mehmet Emin Ay yaptı. 3. oturumda Yrd. Doç. Mahsun Aytepe, Yrd. Doç. Ramazan Turgut ve Yrd. Doç. Hakan Hemşinli birer konuşma yaptı.

Programın son oturumunda ise uluslararası öğrenciler kürsüye geldiler ve Türkiye’de yaşamış oldukları hikâyeleri anlattılar. Moderatörlüğünü Oğuz Beyret’in yaptığı “Anlatacak Bir Hikayem Var” başlıklı 4. oturumda Suriye Halep’ten Ahmet Kenco ve Filistin’den Nidal Alşafiyi birer sunum yaptı.

Öğrenciler Türkiye’de okumanın avantajlarını ve dezavantajlarını konuştular. Daha sonra üniversitelerden gelen soruları cevapladılar.

Anadolu Öğrenci Birliği Van Bölge Kampı, Sonuç Bildirgesi’nin okunması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.