Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Uluslararası Öğrenci Buluşması I. Gün Etkinlikleri

AÖB Uluslararası Öğrenci Buluşması I. Gün Etkinlikleri

0
AÖB Uluslararası Öğrenci Buluşması I. Gün Etkinlikleri

Anadolu Öğrenci Birliği “Yeryüzü Gençlik” Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın ilk gün etkinlikleri 15 Aralık 2018 tarihinde Gaziantep’te gerçekleşti.

Anadolu Öğrenci Birliği “Yeryüzü Gençlik” Uluslararası Öğrenci Buluşması ilk gün etkinleri 15 Aralık 2018 tarihinde Gaziantep’te yapıldı. Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde yapılan programa Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, GAÜN İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeyhmus Demir, Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Mesut Çaça, Bülbülzade Vakfı Başkan Yardımcısı Yunus Atilla Hamallar, Anadolu Öğrenci Birliği Dış İlişkiler Birimi Başkanı Muhammet Fatih Eren ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın sunuculuğunu Bangladeşli öğrenci Faysal Muhammed yaptı. Program Yemenli İbrahim Ubeyd tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Anadolu Platformu’nun tanıtım filmi izlendi.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Bölge Başkanı Huzeyfe Akaslan programda bir selamlama konuşması yaptı. Akaslan şunları dile getirdi: “Bu heyecanı bizlere yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyoruz. Gaziantep’imize hoş geldiniz. Uzak yollardan geldiniz, yoruldunuz. Sözlerimi Arif Nihat Asya’nın şu dizeleriyle bitirmek istiyorum:

‘Delikanlım, işaret aldığın gün atandan, Yürüyeceksin… Millet yürüyecek arkandan! Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan’dan… Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın; Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!’

Bu dizelerde de anlatıldığı gibi bizler insanlığın gerisinde değil, önünde yürümeliyiz. İnşallah bugünkü programımız da buna bir milat olur.”

Anadolu Öğrenci Birliği Dış İlişkiler Birimi Başkanı Muhammet Fatih Eren de bir sunum yaparak şunları dile getirdi: “Bazı insanlar vardır, bazı hayatlar vardır bereketle şekillenir. Bir şeyi yaptığınızda, bir eylemi, bir işi yaptığınızda her zaman güzel bir şekilde anılır. Bizim bu programın da bereketli geçmesini, ileride çocuklarınıza anlatacağınız bir program olmasını diliyorum.

Yeryüzü herkese yetecek kadar geniş ve güneş herkesi ısıtacak kadar sıcak. İnsanlığı modern dünyanın kaosundan kurtaracak bir irfana, akla ve istikamete ihtiyacımız var. İşte bu sebeple buradayız ve birlikteyiz. Dillerimiz farklı, kültürlerimiz, renklerimiz farklı. Ama fikrimizi, ruhumuzu bir kılan bir geçmişimiz, tarihimiz, sinerjimiz var. Kâinatta her şeyin bir fıtratı olduğu gibi dünyanın da bir fıtratı var. Yeryüzü savaşı, kaosu fıtrat dışı kabul ediyor. İnsanlık İslam’ın adaletine ve merhametine ihtiyaç duyuyor. Sizler dünyanın çok farklı ülkelerinden, şehirlerinden buraya eğitim için geldiniz. Hepimize Allah’ın halifeleri olarak çok ciddi sorumluluklar düşüyor. Heybemiz dolu, yaşatmak için yaşayarak, ülkemize dönerek ortak hikâyemizi yazmayı diliyorum.”

“Kader bizi bu coğrafyada birleştirdi!“

Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Mesut Çaça ise şöyle konuştu: “Rabbim Hucurat suresi 13. ayette: ‘Sizleri bir kadından ve bir erkekten yarattık. İstedik ki sizler birbirinizle tanış olasınız. Sizleri farklı farklı kabilelere, farklı farklı ırkta yarattık’ buyuruyor. Bu coğrafyada farklı kültürlerle büyüdük ve bu yaşa kadar geldik. Kader bizi bu coğrafyada birleştirdi. Bunun bir arka planı olmalı. Buradan kendimize bir vazife, ödev çıkartmalıyız.

Gelmiş olduğunuz coğrafyadan buralara güzel şeyler getirdiğinize inanıyoruz. Ama bu güzel şeyler sizde kalırsa bir anlam ifade etmez. O güzellikleri bizlere aktarmanızı talep ediyoruz. Türkiye’de kıymetli tecrübeler var. Bu memleketten ayrılırken kendi memleketlerinize buradaki tecrübe birikimlerinizi mutlaka götürün. Burada gördüğünüz güzel şeyleri oralarda da yayın. Bizler Anadolu Öğrenci Birliği olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.”

Uluslararası gençlik buluşmasında; Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür “Gençliğin ve Eğitimin Uluslararasılaşması”, Afrikalı öğrenci Musti Kusti “Afrika’dan Türkiye’ye Gelen Selam”, Afrika’dan, Suriye’den ve Balkanlardan gelen öğrencilerin sunumuyla “Yol Hikayeleri” ve Bizden Sonra Gelecekler için Gelme ve Öğrenme Yolları, Neyi Nasıl ve Neden Yapmalı? Derdimiz ve Neşemiz başlıkları altında “Workshop Çalışmaları” yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.