AÖB Ulaşım Zamlarını Protesto Etti

0
192

İETT ve Ulaşım A.Ş hizmetlerine gelen zammı Anadolu Öğrenci Birliği, İstanbul merkez binasında yaptığı basın toplantısıyla kınadı ve bunun bir insafsızlık örneği olduğunu söyledi.

ZARAR EDİYORSA KAPATALIM HEMŞERİM!!!

İETT, Ekim 2010’da yaptığı son zammının üstünden 1 yıl geçmeden ulaşıma zam yaptı. 15 Ağustos Pazartesi günü uygulamaya geçmesi planlanan bu  zamlar tabii ki İstanbulluların tepkisini çekti.
 
Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) olarak bu zammın gereksiz, sebebsiz ve özellikle öğrenciler ve yoksullar için düşüncesizce bir artış olduğuna inanıyoruz.
 
İnsani bir hak olan, ulaşım hakkı bugün tamamen bir lüks oldu. Üniversite kontenjanları artarken burs sayılarının sabit kalması öğrencileri ciddi bir maddi soruna iterken İETT ve Ulaşım A.Ş’ye yapılan bu zam tam bir insafsızlık örneği. Belediye hizmetlerinin tamamen piyasa ve kar güdülerine endekslenmesinin sonucu olan bu zamların, vatandaşı değil kurumların yılsonu bilançolarını düşünen tuhaf bir işletme mantığına teslim olmuş belediyecilik tarzının sonucudur.
 
Halka hizmet vaadiyle seçimlerde oy isteyenlerin, hizmeti parayla satar hale gelmesi ise düşündürücüdür.
 
Toplumun geleceği olan öğrencilere eğitimin ve ulaşımın ücretsiz kılınması  yerine daha da pahalı kılınmasını anlamlandıramıyoruz.
 
Belediyelerin, bu ülkenin geleceği olan öğrencilere bakışı, kapitalist şirket mantığıyla olmamalıdır: Ulaşım A.Ş’nin Ulaşım Koordinasyon Merkezinden (UKOME) yapılan yazılı açıklamada zammın gerekçesi olarak, “personel giderleri, akaryakıt fiyatları, enflasyon oranlarına bağlı olarak malzeme ve yedek parça girdi maliyetindeki artışlar” gösterildi. Bizimde Ulaşım A.Ş’ye son bir sözümüz olacak. Biz sizin sermayeniz değil, geleceğiniziz.
 
Eğer siz biz öğrencilere verdiğiniz hizmete kar-zarar olarak bakıyorsanız o zaman tek sözümüz:  ZARAR EDİYORSA KAPATALIM HEMŞERİM!!!
 
Ayrıca Büyük Şehir Belediye Başkanına da bir çağrımız var, gelecekte bugün öğrenci olan bizlerin sizi öğrencilere sahip çıkan değil de öğrencilere zulmeden bir Başkan olarak anmalarını istemiyorsanız:
KADİR AMCA, ZAMMI GERİ AL, ARAMIZ AÇILMASIN!

Anadolu Öğrenci Birliği