Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB, Tuksal İle Söyleşi Programı Düzenledi

AÖB, Tuksal İle Söyleşi Programı Düzenledi

0
AÖB, Tuksal İle Söyleşi Programı Düzenledi

AÖB Gaziantep Temsilciliği, 09 Mart 2019 Cumartesi günü kültür evinde Hidayet Şefkatli Tuksal ile “Eylemde ve Söylemde Ataerkillik” başlıklı bir söyleşi programı düzenledi.

Hidayet Şefkatli Tuksal söyleşi programında özetle şunları dile getirdi: “İnsanların kendisine saygı duyması çok büyük bir erdem fakat bunun dışında zulme uğrayan uğratan kişi olmayacaksınız.

Özellikle kadınların yetiştirilme tarzı katlanma üzerine, sabretmek üzerine. Sürekli uyum sağlamak zorundadır. Kadınlardan hep bunlar bekleniyor. Erkekler ezilmesin diye kadınların ezilmesi hoş görülüyor. Burada kadınların şuna inanması lazım her zaman bir çıkış yolu vardır.

Toplumsal cinsiyet her zaman gündemimizde olan bir konu, 60’lı yıllarda ortaya çıkmış. Aristo kadınlara “eksik insan” derken, kadını meşhur Pandora kutusuna benzetmesi gibi kötülüklerin olduğu kutu şeklinde benzetmişler.

Toplumsal cinsiyet bağlamında yapılabilecek şeyler, insan bedeninin sahip olduğu olanaklara bağlıdır. Toplumsal cinsiyet meselesi çevre ve kültür tarafından empoze ediliyor. Daha doğmadan, doğduktan sonra etki altında kalıp toplumsal cinsiyet sorunu ortaya çıkıyor. Toplumsal cinsiyetin rolleri değişebiliyor. Aslında kadın erkek fıtratı diye bir şey yok. İnsan fıtratı diye bir şey var. Toplumsal ve biyolojik cinsiyet inşadır, kurgudur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.