AÖB Pandemi Süreci Faaliyetleri

Anadolu Öğrenci Birliği Pandemiyle Birlikte Faaliyetlerini Sanal Ortamda Sürdürüyor

Anadolu Öğrenci Birliği Yönetim kurulu toplantıları ve Üniversite temsilcilerinin katılım sağladığı Öğrenci Meclisi toplantıları pandemi sürecinin başından itibaren, hızlı kararlar almak ve nitelikli çalışmalar üretmek amacıyla sanal ortamda yapılmaya başlandı. Pandemi sürecinin başlarında farkındalık çalışmaları kapsamında #YeryüzüGençlikEvinde hastaghı ile video çalışması oluşturuldu. Çeşitli milletlerden uluslararası öğrencilerden oluşan videolarda “Evde Kal” mesajı verildi.

AÖB ders halkalarındaki 1250 üniversite öğrencisinin  %70’i online görüntülü konuşma uygulamaları üzerinden ders halkalarına devam ediyor. Bu süreçte not paylaşımı için GoogleDrive, Yandex disk, Cloud gibi bulut depolama araçları kullanılıyor. Toplantılarının sanal ortamda sürdürüldüğü, Türkiye geneli “Kampüs Dergileri” projesiyle çıkartılan 8 derginin tanıtımı yapıldı.  Sosyal medya hesapları ve internet sitesi açılan projenin dergileri üniversitelerde yüz yüze eğitimin yapılmayacak olmasından dolayı online erişime açıldı. Ayrıca “Kampüs Dergileri” sitesinde yer alan “Bu Köşe Yaz Köşesi” üzerinden okuyucuların yazıları yayımlanmakta.

Anadolu Öğrenci Birliği, pandemiyle birlikte çeşitli yarışmalar ve programlar düzenlemeye başladı. Bu süreçte “Koca Çınarların Anıları”  ismiyle 65 yaş üstü büyüklerin katılabildiği anı ve hatıra yarışması organize edildi. Birinciye 10.000 ikinciye 7.500 üçüncüye ise 5.000 TL ödül verilecek olan yarışmada  Jüri üyeleri tarafından belirlenen hayat hikayeleri kitaplaştırılacak. Her hafta Pazartesi günü AÖB’nin 7 bölgesi sorumluluğunda olan bilgi yarışması yapılıyor. Kahoot üzerinden gerçekleşen yarışmada; Kültür, Edebiyat, Coğrafya, Düşünce ve İslami İlimler gibi farklı kategorilerden sorular sorulmakta.

Instagram uygulaması üzerinden haftada bir akşam Konukhane adında canlı hasbihal gerçekleşmekte. Gençlerin farklı disiplinlerden yetkin isimlerle bir araya gelmesini amaçlayan programa bu zamana kadar; AÖB Başkanı M. Fatih Eren, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Platformu İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz, Yazar-Yönetmen Derviş Zaim, Gazeteci-Yazar Fadime Özkan ve Ressam Hülya Yazıcı katıldı.

Instagram canlı yayınında gerçekleşen programlardan birisi de bir yazarın konuk olduğu Okur-Yazar Buluşmaları’dır. Yazarların kitapları üzerine söyleşilerin gerçekleştiği programa; Anadolu Platformu İstişare Kurulu Üyesi Ramazan Kayan, Tarihçi-Yazar Hüseyin Özhazar, Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu ve Doç. Dr. Faruk Karaaslan konuk oldu. AÖB Gaziantep Bölge sorumlusu Ömer Faruk Kavuncu ve Şehadet Gerçek’in sunumuyla Şafak radyoda Tavan Arası isminde bir program başlatıldı. Program her hafta farklı bir tema ele alınarak canlı telefon bağlantıları ile gerçekleşmekte. AÖB’nin üç haftada bir Instgram canlı yayınından gerçekleştirdiği “Ezgi Akşamları” programında ise islami ezgi konserleri düzenlenmektedir.

İlgili Başlıklar

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz