Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Ortaöğretim Komisyonu Ramazan Ayı Doğa Kampı Gerçekleştirildi

AÖB Ortaöğretim Komisyonu Ramazan Ayı Doğa Kampı Gerçekleştirildi

0
AÖB Ortaöğretim Komisyonu Ramazan Ayı Doğa Kampı Gerçekleştirildi

Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen kamplara Anadolu’nun 40’ı aşkın il ve ilçesinden 500 kadar eğitimci ve öğrenci katıldı.

AÖB Ortaöğretim Birimi 12-18 Temmuz 2014 tarihleri arasında Antalya Duacı Doğa kampında ve 20-26 Temmuz 2014 tarihleri arasında da Kastamonu Yolkonak Doğa kampında ‘’Ramazan Kampı’’ düzenledi. Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen kamplara Anadolu’nun 40’ı aşkın il ve ilçesinden 500 civarında eğitimci ve öğrenci katıldı.

 

Kamp süresince tarihi ve kültürel mekanlara ziyaretler, şehir gezileri, sportif ve sanatsal etkinlikler, seminerler, panel ve hasbihaller yapıldı.

 

Kamplar sosyal, kültürel, sportif, sanatsal faaliyetler ve eğitim faaliyetleri olarak iki ayrı formatla gerçekleştirildi. Gün içerisinde öğrenciler, faaliyetin türüne göre gruplandırılarak Bakanlığın uzman eğitimcileri rehberliğinde sportif ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirildi. Kamplarda at çiftliğinde ata binildi. İstasyon çalışmalarından olan bisiklet sürme, paintball, golf, okçuluk, rafting, teleferik, tırmanma duvarı, oryantiring, şelale gezisi etkinlikleri gerçekleştirildi. Ebru, tiyatro, bileklik, duvar boyama gibi sanatsal faaliyetler yapıldı. Ayrıca Antalya, Safranbolu, Kastamonu şehir gezileri tarihi mekanlara ziyaretler rehberler eşliğinde yapıldı.

 

Kamplardaki eğitim faaliyetlerinde yoğun seminer ve hasbihaller yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığınca görevlendirilen Tarihçi yazar Talha Uğurluel ''Osmanlı'da Kanuni Dönemi ve Ahlak'' konulu bir seminer sundu. K.Maraş’tan Ahmet Akif Taşcı hocamız ''Gençlerde İletişim ve Ahlak'’ı Hatay’dan Ekrem Akkutlu hocamız ''İslam Kardeşliği ve Dava Bilinci''ni, Malatya’dan Kazım Kayan hocamız da ‘Aidiyet ve Dava Bilinci’ni sundu.

 

Mehmet Makas yönetiminde yapılan panelde Anadolu Platformu’nun tanıtım sinevizyonu izlendi. Katılımcı öğrencilerden Furkan Daştan örnek şahsiyetlerden Hasan-el Benna'nın hayatını, Şamil Kılıçparlar da Seyyid Kutup'un hayatını anlattı.

Ayrıca Antalya kampını Antalya Liman Derneği’nden öğrenci ve eğitimciler ziyaret etti ve gündemdeki konular çerçevesinde hasbihal yapıldı. Antalya kampını AÖB Ortaöğretim Komisyon Başkanı Adem Er iki günlük bir ziyaret gerçekleştirerek öğrencilerle hasbihaller yaptı ve kampla ilgili gözlemlerde bulundu.

Kastamonu kampını da Kastamonu'dan Kemal Yüksel hocamız beraberindeki kafile ile ziyaret ederek öğrencilerle iftar yaptı. İftardan sonra da hasbihal yapıldı.

Kamp süresince okuma saatlerinde tüm öğrenciler, Hüseyin Özhazar’ın ‘Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer’ kitabını okudular. Kampların son gününde de kitabın tahlili yapıldı. Kampta vakit ve teravih namazları cemaat halinde kılındı ve meal okumaları yapıldı.

Memnuniyet ve verimin oldukça yüksek olduğu bu kampların, yeni dönemde de daha fazla öğrenci dahil edilerek yapılması öngörülmektedir.