Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Ortaöğretim Kız Komisyonu 1. Bölge Kampı Yapıldı

AÖB Ortaöğretim Kız Komisyonu 1. Bölge Kampı Yapıldı

0
AÖB Ortaöğretim Kız Komisyonu 1. Bölge Kampı Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Kız Komisyonu, İstanbul 1. Bölge Kampı Sultangazi Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Kız Komisyonu, Fıtrat Gençlik Kulübü’nün ev sahipliğinde İstanbul 1. Bölge Kampı Sultangazi Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirildi.

‘Sosyal Sorumluluklarımız’  üst başlığıyla düzenlenen programa Sultanbeyli Mektep ve Maltepe Mekder’den de öğrenciler katıldılar. Kur’an-ı kerim tilavetiyle başlayan program öğrencilerin sunumlarıyla devam etti.

Rukiye Aydın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Dilara Koç, “Toplumsal Alanda Sosyal Sorumluluklarımız” başlıklı sunumunda şunları dile getirdi: “sorumluluğu; kişilerin kendilerine ve başkalarına karşı yerine getirilmesi gereken yükümlülükleri, zamanında yerine getirmesi zorunluluğu veya kişinin kendi yetki alanına giren herhangi bir olayın sonuçlarını üstlenmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu kavram; Allah’a, kendimize, ailemize, çevremize, canlılara karşı sorumluluklarımız gibi çeşitlilik gösterir.

Sosyal sorumluluklar alanında günümüzde sivil toplum kuruluşları örnek olarak verilebilir. Çeşitli ilkeler üzerine birçok alanda çalışma yapılıyor. Düzenlenen yardım faaliyetleri bunların başında geliyor. Sosyal sorumluluk konusuna Kur’an’da birçok yerde rastlamaktayız.  ‘Onların mallarında isteyen ve istemeyen yoksullar için bir hak vardır’ ayeti üzerinden bizim de üzerimize düşen yükümlülüklerimizin olduğunu bilmeliyiz.”

Öğrencilerden Hilal Ayçil “Mültecilere Karşı Sosyal Sorumluluklarımız” başlıklı sunumunda mültecilere karşı sorumluluklarımıza değindi: “Ülkemiz, komşu ülkelerde yaşanan iç savaş ve terörizm sebebiyle çok fazla mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu durumda bizlerin de onların kim olduğunu bilmemiz ve onlara karşı sorumluluklarımızın farkında olmamız gerekiyor. Ülkemizin jeopolitik konumunun getirdiği bir takım etkiler de bulunmaktadır. Bizim Müslüman bireyler olmamız; ülkemize sığınan insanların mazlum olması, Müslüman olması, mültecileri asla gözardı edemeyeceğimiz elzem meselelerimizden biri olduğunu bize göstermektedir.”

Ardından Nur Taşkın adlı öğrenci, “Çevreye Karşı Sosyal Sorumluluklarımız” konulu sunumunda: “Çevre Allah’ın bize verdiği, içinde bulunduğumuz bu güzel evren, tabiattır. Bu nedenle çevreye Müslümanca bakmak gerekir. Bize göre çevre bütünüyle Allah’ın bize teslim ettiği ve titizlikle koruyup geliştirilmesini istediği değerli bir emanettir. Çevre hayattır ve gelecektir bu nedenle biz insanlar için birçok anlamı içinde barındırmaktadır. Bu yüzden çevreye karşı da sorumluklarımız olduğunu bilmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Daha sonra öğrencilerden Cemile Karaca “Engellilere Karşı Sosyal Sorumluluklarımız” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Karaca sunumunda: “1999 nüfus sayımına göre ülkemizde bulunan engelli vatandaşlarımızın oranı %16dır. Yapılan araştırmalara göre ise ülkemizdeki engellilerin en başında konuşma engelliler gelmektedir. Bunları üstün zekalılar ve zihinsel engelliler takip etmektedir. Engelli vatandaşlarımızın çok az bir kısmı eğitim-öğretim imkanlarından yararlanmaktadır.

Fiziksel engelliler dışında Otizmden de bahsedebiliriz. Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir genel gelişim bozukluğudur. Özellikle yoğunlaşılması gereken alanlardan biridir. Gerekli ilgi gösterildiğinde kişi ilerleme kaydedebilmektedir. Bu da bize gösteriyor ki insanların eksikliklerinin bazen onların en güçlü tarafları olduğunu görürüz. Yeter ki bu eksiklik kafalarda olmasın.” Diyerek, engelli bireylere karşı sosyal sorumluklarımızdan bahsetti.

Öğrenci panelinin ardından ‘Alarm’ ve ‘Ada’ adlı başlıklı kısa film gösterimi ve Mervenur Ünlü eşliğinde değerlendirmesi yapıldı. Daha sonra öğrenci gruplarının fotoğraflarından oluşan slayt gösterimi yapıldı.

Kısa film gösteriminin ardından Bilal Yaman ‘Gençlik ve Zaman’ başlıklı konuşmasında gençliğin ve zamanın nasıl kullanılması gerektiği üzerine öğrencilere bilgilendirmede bulundu. Zamanın geri döndürülemeyecek olmasından dolayı verimli ve faydalı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğinden bahsetti.

Bilal Yaman’ın konuşmasının ardından Grup İslami Direniş’in ezgileriyle program sona erdi.