Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Ortaöğretim Kastamonu Doğa Kampı Sona Erdi

AÖB Ortaöğretim Kastamonu Doğa Kampı Sona Erdi

0
AÖB Ortaöğretim Kastamonu Doğa Kampı Sona Erdi

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Ortaöğretim Komisyonu 7-12 Ağustos tarihlerinde Kastamonu da Gençlik ve Spor Bakanlığının Kadıdağı Doğa Kampında liseli erkek öğrencilere yönelik ‘Gelecek Bizim’ temasıyla 6 günlük kamp düzenledi.

Türkiye geneli 35 il ve ilçeden 320 öğrenci ve 30 eğitimcinin katıldığı kampı Anadolu Platformu Genel Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Gazi Kılıçparlar, Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Abdulvahit Yücel ve AÖB Kastamonu Temsilcisi Şaban Meydan ziyaret etti. 

Kampta vakit namazları cemaat halinde kılındı. Her gün sabah kısmında 15’erli gruplarla ormanın açık alanlarında 40 dakikalık meal okumaları yapılıp ayetler üzerine fikir alış verişleri yapıldı. Akabinde grup bütünlüğünde bireysel, Tire yayınlarından çıkan Tarihin Nöbet Değişiminde Zamanın Ruhu kitabı okundu.

Kampta her gün öğleden sonraları 25’erli gruplarla lider eğitimciler rehberliğinde tırmanma duvarı, ip parkuru, okçuluk, paintball etkinlikleri yapıldı.

Ayrıca serbest zamanlarda gençler voleybol ve futbol maçları yapıp güreş tuttular. Akşamları da yerel ve geleneksel oyunları ( mendil kapmaca, uzun atlama, kör ebe, Mehmet dedi ki vb) oynadılar.

1.Gün

Öğrencilerin 4 kişilik odalara yerleşimi ile kamp başladı. Kamp alanının gezilerek çevre tanındı.

Akşam yemeğinden sonra açılış programı yapıldı. Kuranı Kerim tilavetinden sonra tanışma yapılıp kamp içeriği ve işleyişi hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı.

2.Gün

Öğle öncesinde ‘Gençlerin Gelecekteki Misyonu’ başlıklı seminer gerçekleşti. Seminer de Gazi Kılıçparlar ve Abdulvahit Yücel birer selamlama yapıp eğitimin önemi, gençlerin toplumdaki misyon ve sorumlulukları ile Anadolu Öğrenci Birliği yapılanması hakkında gençleri bilgilendirdiler. Turgay Aldemir de sunumunda geldiğimiz süreçte gençlerin ahlaki erdemlerle kuşanmalarının gerekliliğini vurguladı. Hiçbir iddiası ve ideali olmayan gençler değil idealleri için mücadele eden nesiller olunması gerektiğini söyledi. Aldemir, coğrafyalarımızın geniş olması bizleri ayrıştıran unsurlar değil birlik ve beraberliğimizi güçlendiren faktörler olmalıdır. Doğusu-batısı, güneyi -kuzeyi ile kardeşlik bağını kuvvetlendirmeliyiz.” dedi.

Günün akşam kısmında Anadolu Platformu ve Anadolu Öğrenci Birliği’nin tanıtım ve işleyişi hakkında bilgilendirme semineri yapıldı. Seminerde Ortaöğretim yönetiminden eğitimci Kazım Kayan Türkiye’de ki İslami Hareketin serüvenini özetledi. İkinci bölümde de Ortaöğretim Genel Sekreteri Cumali Kaplan Platform ve AÖB tanıtarak işleyişi anlattı. Konuşmalarda gençlik teşkilatının önemi vurgulandı. Bu davada bedel ödeyen öncü şahsiyetlerden örnekler verildi. İçinde bulunduğumuz tarihi kırılmanın gebe olduğu yeni sürecin öneminden ve gençlerin sorumluluk ve ideallerine vurgu yapıldı. Ayrıca kamp, gençlik merkezleri vb kamu kurumlarının sahiplenilerek, eksiklerin tamamlanması ve geliştirilmesi, ihtiyaçları karşılayan donanıma sahip olması için inisiyatif alıp sesimizi daha fazla yükseltmemiz ve projeler üretmemiz gerektiğinden bahsedildi.

İllerde Genç İyilik-der ve Spor kulüplerinin oluşturulması için gençlerin talepte bulunmaları ve görev almaları istenerek sunumlar tamamlandı.

3.Gün

Okuma saatinden sonra ‘Zamanın Ruhunu Kavrayan Gençler’ başlığıyla panel yapıldı. Moderatörlüğünü Mersin’den Furkan Erden isimli öğrencinin yaptığı panelde konuşmacılarda öğrencilerden oluşuyordu. Nizip’ten Muhammet Baltacı Musab bin Umeyri, Osmaniye’den Eyüp Sefa Çelik Furkan Doğanı, Malatya’dan Yahya Can da Metin Yükseli anlattı. 15 dakikalık sunumlarıyla göz dolduran gençlerin, konuya hakimiyetleri, zamanı etkin kullanımları ve hitabetleri ile farkındalık oluşturdular. Sunumlarında salondaki gençlere ödevler vermeyi de ihmal etmediler.

3.Günün akşamında Eğitimci Mehmet Ateş ‘Birlikte Yaşam ve Kardeşlik Bilinci’ üzerine seminer sundu. Konuşmasında ‘Son günlerde Türkiye’de diriltilmeye çalışılan kaos ortamı ile kardeşliğimizi zedelemeye dönük olayların iyi okunması gerektiğini belirten Ateş; ‘Irk, mezhep, kültür, din, dil farkı gözetmeksizin insanlığı kucaklayan İslam kardeşliğini hayatımıza taşımak zorundayız. Bugün bu kampta her bölgeden genç ile bir araya gelişimiz ve aynı duygularla ortak bir hedefe olan kutlu yürüyüşümüz en güzel kardeşlik örneğidir’ dedi.

4.Gün

Okuma saatinden sonra beş soru üzerinden 15’erli gruplarla eğitimci moderatörlüğünde atelye çalışması yapılıp raportör tarafından fikirler not edildi.

Atelyedeki sorular;

  • Nasıl bir gelecek tasavvurunuz var?

  • Gençlerdeki ahlaki erozyonunun önüne nasıl geçilebilir?

  • Geleceğe dair misyon ve vizyonunuz nedir?

  • Türkiye de adalet krizi nasıl aşılabilir?

  • Birlikte yaşama kültürü hangi dinamikler üzerine kurulabilir?

Tüm grupların raporları değerlendirilip ortak bir rapora dönüştürülerek gençlerin ortaya koyduğu fikir ve çözümler yetkililere ulaştırılıp, değerlendirmeleri sağlanacaktır.

Günün akşamında müzik ve şiir dinletisi yapıldı. Gençlerin ve eğitimcilerin okuduğu şiirler ve seslendirdikleri ilahi ve ezgilerle salondakilere sanat ziyafeti sundular. Birçok ezgiye eşlik eden gençler günün yorgunluğunu atıp adeta ruhlarını dinlendirdiler.

5.Gün

Kahvaltıdan sonra iki ayrı kafile şeklinde şehir gezisine çıkıldı. Turizm rehberleri eşliğindeki gezi kapsamında Kastamonu’nun kültürel ve tarihi yapısı hakkında bilgiler alınıp mekanlar ve müzeler yerinde incelendi. Gezi kapsamında Yakup Ağa Külliyesi, Şehir kalesi, Kırkdirekli Camii, Nasrullah Camii ve şadırvanı, Taşköprü, Şeyh Şabanı Veli Türbesi, Yılanlı Camii ve Külliyesi, Arkeoloji Müzesi ve çarşı gezisi yapıldı.

Günün sonunda öğrencilerle genel kamp değerlendirmesi yapılıp öneri ve talepler not edildi.

6.Gün

Kampın son gününde kahvaltıdan sonra çevre ve oda temizlikleri yapılıp vedalaşma ile kamp tamamlandı.