AÖB Online Eğitim Seminerleri Bahar Dönemi

0
198

Anadolu Öğrenci Birliği olarak Covid-19 salgını ile birlikte çalışmalarımızın bir kısmını online ortamlara taşımış bulunmaktayız. Bu çalışmalardan biri de ‘Online Eğitim Semineri’ programıdır. Daha önce 2020 güz ve yaz dönemlerinde de gerçekleştirdiğimiz online eğitimlerdeki öncelikli amacımız alanında uzman isimleri, eğitim seminerleri yoluyla özel alanlara ilgili öğrencileri buluşturmak, organizeli okumalar ve değerlendirmeler yapmalarına fırsat tanımaktır.

Eğitim Seminerleri ile alakalı genel bilgiler şu şekildedir: 

 • Başvuru Tarihi: 1 – 7 Şubat 2021 tarihleri arasındadır.
 • Eğitim Süresi: 15 Şubat – 15 Mart tarihleri arasındadır.
 • Eğitimler ‘Zoom’ platformu üzerinden yapılacaktır.
 • Seminer programına sadece üniversite öğrencileri başvuruda bulunabilir.
 • Eğitimler ücretsizdir.
 • Kontenjanlar sınırlıdır.
 • Başvuru Sonuçları 8 Şubat 2021 tarihinde 17.00’ a kadar e-posta aracılığıyla iletilecektir. Bilgilendirmeler ve iletişim mail üzerinden sağlanacaktır. Maillerinizi düzenli olarak kontrol etmenizi rica ederiz.

Seminerler:

1.Dört Bucak Sinema Atölyesi: Zehra Aldemir  – Marmara Üniversitesi / 4 Hafta

Dört Bucak Sinema atölyesi, katılımcılara filmlerin psikolojik, sosyolojik ve tarihsel perspektiflerinden bakarak, yönetmen sinemasını eleştirel ve estetik düşünme imkanı sunar. Atölye de kanon dışında kalmasına rağmen sinemaya yön veren Elya Süleyman, Raj Kopaar, Hulki Saner, Terrence Malick gibi isimlere dair kısa ve genel bir bakış sunar. Katılımcılara güncel ana akım kültürel paradigmalar yoluyla; din, toplum, cinsiyet ve etnik kökenleri, filmler üzerinden incelemek için bir kapı aralar.  Filmin sanat formuna, kültürel alışveriş vektörlerine, küresel ve yerel incelenmesine de değinilecektir.

Yöntem: Filmler atölyeye katılmadan önce izlenir. Konuşmacı ilk 20 dk sunumunu tamamlar. Ardından soru-cevap ve eklemeler yapılır.

2.Solidworks: Musab Yıldız – Erciyes Üniversitesi / 4 Hafta

SolidWorks Programı zihinlerimizde oluşturmuş olduğumuz tasarımları kolayca 3 boyutlu bir modele dönüştürebilmemize olanak sağlamaktadır. Program en basit parçadan en kompleks parçalara hızlı ve kolay yollardan tasarım yapılmasını sağlayan kullanışlı bir arayüze sahiptir. Bu atölyede Solidworks programı ile çizim teknikleri, katı modelleme teknikleri, teknik resim modülleri ve montaj kısımlarına giriş yapılacaktır. Eğitim sonunda program üzerinden tasarım yapabilmek ve tasarlanan parçaların bir arada nasıl çalıştıklarını görebilmek hedeflenmektedir.

Eğitime katılmak için gerekli olan temel gereksinimler:

 •   Temel bilgisayar bilgisi
 •   Programın bilgisayarınızda yüklü olması

3. Özgün Yazı Atölyesi: Gülnihal Karamağara – Bilkent Üniversitesi / 4 Hafta

Bu atölyede, öğrencilerin kendi fikirlerini özgün bir üslupla kaleme alırken tutarlılık, bütünlük gibi ilkeleri de göz önünde bulundurarak yazı yazmaları desteklenecektir. Atölyede yaratıcılık ve özgünlük ön plana çıkarılarak fikir, içerik ve dil gibi unsurlar bu yaratıcılığın parçası haline getirilmeye çalışılacaktır.

Atölyede ders anlatımı ikinci plandadır. Atölyede planlanan birincil kazanım kişinin kendi yazılarını belirli ölçütler ışığında değerlendirebilecek durumda olmasıdır. Ders anlatımı tahmini olarak 15-20 dakikada tamamlanacak ve dersin geri kalanı soru-cevaplarla ilerleyecektir.

Atölyede öğrencilere bir adet ödev verilecek, bu ödevin önce revize edilmesi sonra ise eğitimciye sunulması beklenecektir. Dördüncü hafta ise öğrenciler ödevlerine geri bildirim alacaklardır.

4. Bilimsel Araştırma Teknikleri: Bahar Bayraktaroğlu – Sabancı Üniversitesi / 4 Hafta

Eğitim semineri ile amaçlanan;

 • Araştırma yaparken nelere dikkat edilmelidir? Bilimsel araştırmanın ahlakı nedir?
 • Bilimsel araştırmanın yöntemi? Bir konuyu sorunsallaştırmak ve araştırma soruları hazırlamak.
 • Literatür taraması nasıl yapılır? Nereden başlanır? Online kaynaklar, dipnot takibi ve kaynakların değerlendirilmesi.
 • Araştırmayı sunuş şekilleri: makale, tez, rapor, dipnot çeşitleri ve kaynakça oluşturma.
 • Araştırmada metot: tüme varım ve tümden gelim.

Eğitim Seminerleri Programına başvuru için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.