Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Öğrenci Meclisi Toplantısı Malatya’da Gerçekleşti

AÖB Öğrenci Meclisi Toplantısı Malatya’da Gerçekleşti

0
AÖB Öğrenci Meclisi Toplantısı Malatya’da Gerçekleşti

Anadolu Öğrenci Birliği Öğrenci Meclisi Toplantısı 29-30 Eylül tarihleri arasında yoğun bir katılımla Malatya’da gerçekleşti.

Yeni eğitim ve öğretim dönemi başlangıcı için çeşitli istişarelerin yapılarak kararların alındığı Anadolu Öğrenci Birliği Öğrenci Meclisi Toplantısı’na İstanbul’dan Van’a, Van’dan Erzurum’a, Erzurum’dan Samsun’a Samsun’dan İzmir’e, İzmir’den Ankara’ya, Ankara’dan Eskişehir’e kadar Türkiye’nin 62 ilinden 115 üniversite başkanı katıldı.

Toplantı tanışma ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı, gündem maddeleri doğrultusunda devam etti. Programın selamlama konuşmalarını; AÖB Teşkilatlanmadan sorumlu başkan yardımcısı Melih Ay, kızlardan sorumlu başkan yardımcısı Sevgi Şişman, Malatya kız bölge başkanı Sümeyye Yel, Malatya Danışma Meclisi üyesi Hakan Hadiç ve İnönü Üniversitesi başkanı Enes Katıksız gerçekleştirdi.

Selamlama konuşmalarından sonra AÖB Genel Başkanı Mesut Çaça bir açılış konuşması yaptı. Konuşmasında sorumluluğu ve emaneti hatırlatan Çaça özetle şunları dile getirdi:

“Kıymetli dostlar şunu unutmamalıyız; yeryüzünün bütün erdemlileri Müslümanların müttefikidir.

İnanıyorum ki akl-ı selim yakın zamanda galip gelecektir. Tüm mücadele, gayret, çaba ve temennimiz bu yöndedir. İlahi iradenin getirmiş olduğu nizamı tüm dünyaya ulaştırmak için çaba sarf ediyoruz.

Hicaz’dan, Endülüs’ten, Buhara’dan, Şam’dan almış olduğumuz ilhamla ve tecrübeyle, belirlediğimiz hedeflere doğru yürüyoruz. Bir de bakıyoruz ki Bağdat’tan, Etiyopya’dan, Kurtuba’dan ve Bosna’dan bize bir mesaj var, bir çağrı ve bir hasret var.

Bosna savaş yıllarında Aliya İzzetbegoviç yanındakilerle beraber Sırp askerlerden kaçarlarken bir eve sığınıyorlar. Ev ahalisi Aliya’yı bildiğinden hürmet ediyor. Ayrılırken evin annesi Aliya’ya dönüp diyor ki: ‘İki evladım var, ikisi de senin davana feda olsun. Aliya yanındaki arkadaşlarına dönüp diyor ki; ‘Bu gençlerden birini savaşmak üzere cepheye uğurlayın. Diğer delikanlı bizimle gelsin.’ Aliya daha sonra sözlerine şunu ekliyor: ‘İki evladınız varsa birini savaşa, diğerini barışa hazırlayın. Yarın savaş bitecek… Eğer barış için yetiştirdiğiniz bir evladınız yoksa meydanda kazandığınızı masada kaybedersiniz.’

Bizler de masada kaybetmemek için;

Önce okuduk,

Sonra dinledik,

Fazlaca araştırdık,

Uzunca düşündük,

Ve başaranların yolda olanlar olduğunu gördük.

Şimdi sizden istediğimiz uzunca bir yola çıkmanızdır.

Zor ve meşakkatli bir yola…

Bu yola canını seven, ayaklarına değer veren gelmesin,

Bu yola bahane üretenler, sıkılanlar ve tembeller gelmesin,

Bu yola cesaretsiz olanlar, vakarsız ve iradesiz olanlar gelmesin,

Bu yola inanmış olanlar, adanmış ve davaya âşık olmuş olanlar gelsin…”

Teslim olup havlu mu atacağız?

Öğrenci Meclisi Toplantısı 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminin değerlendirilmesi ile devam etti.

Daha sonra Anadolu Platformu İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz gençlere yönelik bir hasbihal gerçekleştirdi. Türkiye’nin hemen hemen her yerinden gelen öğrencileri gördükçe mutlu olduğunu ve hayalindeki gençliğin bu salonda toplandığını belirten Şengöz özetle şöyle konuştu:

“Gençler! Peki, ne yapacağız?

Teslim olup havlu mu atacağız?

Gençler! Dünyamızı ve değerlerimizi, inanç dünyanız muvacehesinde yeniden kurgulayıp yaşanabilir başka bir dünya inşa etmelisiniz! Bu konuda ciddi hazırlıklar yapmalısınız!

Sahada kavganızı vermelisiniz! Sloganla değil, bilgiyle hareket ederek, peygamberlerin inşa edici soluğunu kuşanarak yolunuza devam etmelisiniz…

Unutmayalım! Bu tuzaktan tek bir çıkar yol var! Sığınılacak en güvenli liman, en emin yol inancımızdır, dinimizdir.

Halkımıza, gençliğimize empoze edilen türedi din anlayışlarını, gelenekselci din anlayışlarını görerek, bilerek, sahih din anlayışını, Kur’an ve sünnet çizgisini ihya etmelisiniz!”

Program daha sonra 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminin planlanması ve stratejilerin belirlenmesi ile devam etti.

Öğrenci toplulukları, kampüs faaliyetleri, Uluslararası çalışmalar, ders halkaları, müfredatlar gibi birçok konunun ele alındığı toplantı toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.