AÖB Öğrenci Meclisi Toplantısı Kayseri’de Yapıldı

0
253

Anadolu Öğrenci Birliği “Öğrenci Meclisi Toplantısı” 110 üniversite başkanının katılımıyla 7-8 Ekim’de Kayseri’de gerçekleştirildi.

Anadolu Öğrenci Birliği 2017-2018 eğitim yılının ilk Öğrenci Meclisi Toplantısı “Gençliğin Hikâyesi” başlığıyla Kayseri’de yapıldı.

Toplantı, Adıyaman Üniversitesi başkanı Yasin Tekler’in Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı. Daha sonra toplantıya ev sahipliği yapan Danışma Meclisi üyelerinden Fatma Gerçek ve Erdal Ergenç birer selamlama konuşması yaptı.

Selamlama konuşmalarının ardından bir önceki dönem İstişare Kurulu üyesi olan Harun Çelik hoşgeldiniz konuşması yaptı. Konuşmasının ardından AÖB Genel Başkanı Mesut Çaça, Çelik’e bir plaket takdim etti.

Daha sonra ise Mesut Çaça açılış konuşmalarını yapmak üzere söz aldı. Yapmış oldukları fedakârlıklardan dolayı üniversite başkanlarına teşekkür ederek konuşmasına başlayan Çaça, İslam dünyasının yaşamış olduğu buhranlardan bahsetti.

Çaça, “İslam âlemi yaklaşık üç yüz yıllık bir yenilmişlik psikoloji içerisinde kıvranıp duruyor. Dünya çapında hareketlilik gösteren herhangi bir gençlik teşkilatımız ise maalesef bulunmamaktadır. Hal böyleyken bizlerin tembellik etmeye, durmaya, yılgınlık göstermeye, ye’se düşmeye hakkımız yok.  Daha çok çalışmalı daha çok gayret etmeli ve içimizden yeni mütefekkirler, yeni aktivistler, yeni âlimler çıkartmalıyız.  

Yeni dönemde kampüsleri mesken kılmalı, makale okumalarımızı, kitap tahlillerimizi ve hasbihallerimizi buralarda yapmalıyız. Yeryüzünde dokunulmadık kalp kalmayıncaya kadar yılmadan, yıkılmadan çaba sarf etmeliyiz” şeklinde konuştu.  

Toplantının ikinci oturumunda üniversite başkanları Workshop çalışması yaparak fikir ve düşüncelerini dile getirdiler. Çalışma sonrası çıkan hâsıla, öğrencilerin bir yıllık yol haritası çıkarmalarına kolaylık sağladı.

Üniversite başkanları hasbihal programında ise öğrenciler Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı Gazi Kılıçparlar ile bir araya gelerek hasbihal yaptı.

Toplantının ikinci günü, kampüs ve öğrenci toplulukları, yıllık faaliyet çerçeve planı vb. konuların genişçe istişare edilmesi, görüş ve önerilerin alınmasıyla devam etti.

Toplantı, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.