Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Ortaöğretim Komisyon Başkanları Çalıştayı Kayseri’de Yapıldı

AÖB Ortaöğretim Komisyon Başkanları Çalıştayı Kayseri’de Yapıldı

0
AÖB Ortaöğretim Komisyon Başkanları Çalıştayı Kayseri’de Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği ‘Ortaöğretim Komisyon Başkanları Çalıştayı’ İlim Hikmet Vakfı’nın ev sahipliğinde Kayseri’de yapıldı.

15-16 Eylül tarihlerinde yapılan programa; Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz, İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Başkan Yardımcısı Gazi Kılıçparlar, İcra Kurulu Üyesi Tamer Çalhan, Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Mesut Çaça, Ortaöğretim Birim Başkanı Adem Er, Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, İlim Hikmet Vakfı Başkanı Osman Gerçek ve yönetim kurulu üyeleri ile Türkiye’nin 7 bölgesindeki il ve ilçelerden gelen ortaöğretim komisyon başkanları katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılışında Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Mesut Çaça, İlim Hikmet Vakfı Başkanı Osman Gerçek ve Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, birer selamlama konuşması yaptı.

Programın açılış konuşmasını Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi Başkanı Adem Er yaptı. Er, konuşmasında Ali İmran Suresinin 104. ayetinde ‘içinizden hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten sakındıran bir topluluk bulunsun’ emri gereğince çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek; “Bizler şu an bu misyon ve dava bilinci içerisinde buradayız. Önce kendi nefislerimizden başlayarak arındırmaya, temizlemeye ahdettik.

Zamanın hızla aktığı ve hoyratça kullanıldığı modern çağda hızla-hazzın kıskacına giren gençleri nasıl bu kıskaçtan kurtarabilirizin hesabını yapmalıyız. Aslında tarih birçok şeyin değiştiği bilgisini verse de insanlık tecrübesinin değişmediğini göstermektedir. Bu sebeple yaşadığımız anları daha dikkatli inceleyip yaşanmışlık tecrübesini daha iyi tefekkür etmemiz gerekmektedir” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz “Birlikte İş Yapma Hukuku, Ahlakı ve Sorumluluklarımız” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Şengöz, sunumunda bu davanın bir hikâyesinin, bir sözünün olduğunu vurgulayarak; “Bizler hikâyesi olan, bir sözü olan süreç yaşadık. Dün kahvehanelerde, bodrumlarda, çay ocaklarında, kitapevlerinde bu davayı anlatıyorduk. Bugün ise öncü eğitim kadrolarını oluşturuyoruz.

‘Eğitim kişinin davranışlarında değişiklik meydana getirmedir’ diyebiliriz. Fıtrattaki bozulmalar eğitim sistemi ile artıyor. Sürekli farkındalık düzeyinde hareket etmeliyiz. Hareketimizin selameti ve sürekliliği için insanlığımızı arttırarak devam etmeliyiz” dedi.

Sunumun ardından katılımcılar 4 gruba ayrılarak bulundukları il ve ilçede yaptıkları ortaöğretim çalışmalarını ‘Tecrübe ve İyi Uygulamaların Paylaşımı’ çerçevesinde grup çalışması yaptılar.

Akabinde Ortaöğretim çalışmalarının ‘SWOT Analizi’ yapıldı. Burada güçlü yönlerimiz, zayıf yönlerimiz, fırsatlarımız, tehditlerimiz başlıkları ele alındı.

Akşam bölümünde ise ‘Ortaöğretim Çalışma Strateji Belgesi’nin oluşturulmasına dair 12 başlıktan oluşan konularda fikir teatisinde bulunuldu ve uygulama kararları alındı. Bu bölümde; ders halkaları, genel sohbetler, kamplar, sosyal ve kültürel faaliyetler (yarışma, turnuva, gezi, vb.), okul çalışmaları, gençlik buluşmaları,  toplantılar (yerel, bölgesel, ulusal), yaz okulları, sene başı hizmetiçi eğitim programları, kitap okumaları ve projeler masaya yatırıldı.

Pazar günkü kısımda ise 2017-2018 yılı faaliyetlerinin anlatıldığı genel bir sunum yapıldı. Daha sonra Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birim Yönetimi ve katılımcılar kendi aralarında hem çalıştayın hem de Türkiye geneli ortaöğretim çalışmalarının değerlendirildiği bir oturum gerçekleştirdiler. Çalıştay toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.