Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Kız Öğrencilerinden Kitap Tahlili

AÖB Kız Öğrencilerinden Kitap Tahlili

0
AÖB Kız Öğrencilerinden Kitap Tahlili

AÖB Gaziantep Kız Öğrencileri ‘Malcolm X’ adlı kitabı tahlil etti.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Kız Öğrencileri tarafından bu ay Prof. Dr. Recep Şentürk’ün insan hakları mücadelesini konu alan ‘Malcolm X’  adlı kitabı tahlil edildi.

01 Aralık Pazar günü Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde gerçekleşen kitap tahlili programında Malcolm X’ in hayatı,  Amerikalı siyah ırkın insan hakları mücadelesi ve Malcolm X’in gerçek İslam ile tanıştıktan sonra Müslüman hareketin yaygınlaştırılması çalışmaları üzerine konuşuldu.

Kitap tahlili komisyon üyelerinden Şehadet Gerçek’in moderatörlüğünde Hicran Tütüncü tarafından yapıldı.

Programa katılan öğrencilerimiz, Malcolm’un 4 yaşında babasının ölümüyle başlayan sıkıntı dolu yaşamında gerçeklerin idrakine giden yolu bulması ve ileriye taşımasından çok etkilendiklerini bildirdiler.  Hicran Tütüncü, yüzleştiği ilk gerçek olarak çok istediği avukatlık mesleğini yapamayacağı ve ancak marangoz olabileceğinin Malcolm X’in otobiyografisinden bir alıntıyla belirtti.

Siyah ırkına yapılan haksızlığa karsı isyanla başlayan bu güçlü karakterin yasamı, ırkçılıktan mesnet alan Müslümanlık diye isimlendirdikleri bir oluşum ile devam etmişti. 

Hapse atıldığında harcanmış bir gençliği bulunan Malcolm X’in başına gelenlere karşı bir empati olması için siz olaydınız ne yapar ne hissederdiniz diye soran Hicran Tütüncü’nün uyarıcı ve düşündürücü sorusuna karşılık; salondan, isyan etmemek için hiçbir sebep yok; ama o çıkış yolu aradı ve o çıkış yoluna tüm insanları davet etti, yorumu yapıldı.

Eğer hayatinin ikinci evresi diye tanımlanan dönemde,  Elijah Muhammed’in İslam milleti ile beyazlara karşı bir siyah sempatizanlığı ve ırkçılığı hareketini; aslında kaderin bir cilvesi olarak tanımlayan Hicran Tütüncü, o donemde sadece eşitlik vurgusu yapılsaydı belki de Malcolm X tamamen duyarsız kalabilirdi, yorumunu ekledi.

“İnanmayacaksın ama tenleri beyazdan daha beyaz olan insanlarla aynı bardaktan su içtim ve ayni tabaktan yemek yedim. Hepimiz kardeştik. Ben artık ırkçı bir Müslüman değilim. Gerçek peygamberimiz olan Hz Muhammed ırkçılığı yasaklamıştır.”

Program Malcolm X in kaleminden öğrencilerimizden Ayten Berk’in  “ bir tas at” adli şiirini seslendirmesi ve akabinde Hicran Tütüncü’nün 28 Agustos 1963 te Washington DC de Martin Luther Kings’in yarım milyona yakın siyahi Amerikalıya karşı yaptığı coşkulu “bir hayalim var” başlıklı konuşmasından aktarmalarla son buldu.