Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB İstanbul Bölge Kampı Kuzuluk’ta Gerçekleşti

AÖB İstanbul Bölge Kampı Kuzuluk’ta Gerçekleşti

0
AÖB İstanbul Bölge Kampı Kuzuluk’ta Gerçekleşti

Anadolu Öğrenci Birliği İstanbul Bölge Kampı “Gelenekten Geleceğe İslami Hareket” üst başlığıyla Kuzuluk’ta gerçekleşti.

Anadolu Öğrenci Birliği İstanbul Bölge Kampı  “Gelenekten Geleceğe İslami Hareket”  üst başlığıyla 27-29 Şubat tarihlerinde Sakarya/Kuzuluk’ta gerçekleşti.

Program, Mahmut Şimşat’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Anadolu Öğrenci Birliği İstanbul Bölge Sorumlusu Hanifi Tosun “Peygamberlerin ve ona tabi olanların bir hatt-ı hareketi vardır bu da İslami Harekettir. Bu hareket bizimle başlamadı bizimle son bulmayacaktır” dedi. 

Tosun, iki günlük birlikteliğin ardından herkesin memleketine ve okullarına döndüklerinde çalışmalarını ve verimlerini daha üst bir pencereye taşımaları gerektiğine vurgu yaptı.

Açılış Konuşmasının ardından selamlama konuşmaları gerçekleşti. İlk selamlama konuşmasını yapan Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Abdulvahit Yücel “28 Şubat’ı geçirmiş biri olarak; özgün ve özgür duruşlarını ortaya koymuş gençleri görmek hamd meselesi. Bu hamdin gerekliliklerini de yerine getireceğiz” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdav Başkanı Ahmet Çamurluoğlu ise selamlama konuşmasında “Bu ocak vasat ümmeti temsil eden bir ocaktır. Bu dinç ve dinamik kitle birçok peygambere bile nasip olmamıştır. Umuyoruz ki, burada oluşan enerji hem yüreklerde hem de Anadolu’nun bağrında devam edecektir” dedi.

Programın ilk oturumu “Bir Duruş Olarak İslami Hareket” başlığı ile Zehra Tokcan’ın moderatörlüğünde başladı. Yusuf Akgül “İslami Hareketin Temel Vasıfları” konu başlığı altında yapmış olduğu sunumda “Hareket beşeri kısımdır. İslami Hareket Rabbani olanla beşeri olanın birleşimidir. İslami Hareket, vasfı İslam olan harekettir. Hedefi, sınırları aşmak ve evrenselliği yakalamaktır” dedi.

Esma Özer “Bireyden Topluma İslami Hareket” konu başlığı ile gerçekleştirdiği sunumda  “İslamcılığı, toplumsal veya yalnızca bireysel bir hareket olarak algılayanalar arasındaki kutuplaşmayı “Biz Allah’ın ilkelerine uyduğumuz sürece nihai adalet tecelli edecektir” sözleri ile vurguladı ve şunu ekledi: “Rıza-i İlahi’ye ruhbanlaşarak değil, bizzat sosyalleşerek ulaşılabilir.”

Eymen Özalp “İslami Hareketin İstikameti: Vasat Ümmet” konulu sunumunda, “Asli görevimiz seçilmiş olmamızın hakkını verebilmektir. Siyasetten sanata her alanda söylenmesi gerekenleri yüksek sesle söylememiz gerekir” dedi. Özalp, vasat ümmet için ise peygamberlerin örnekliğine bakmamız gerektiğini vurguladı.

“Alan-Kapsayıcılık” üst başlığı ile günün ikinci oturumunun moderatörlüğünü Yunus Emre Saraç yaptı. Merve Çetinbakış  “İslami Hareketin Misyonu” konulu sunumunda “Misyonun, sürekli bir amaç ifadesi” olduğunu vurguladı ve “Bizim için yol ve yöntem bellidir ve tek çözüm, nebevi hareket metodunda izzet ve onuru başka yerlerde değil, yalnızca alemlerin Rabbi yüce Allah’ın yanında aramaktan geçmektedir” dedi.

Ramazan Tapan “Üniversitelerde İslami Hareket” başlıklı konuşmasında; Bugün çözüm için gerekli bilgi ve birikimin yanında özveri, samimiyet ve takva da belirleyici rol oynar. Gelişen ve değişen dünyada Türkiye’deki üniversitelerde varlığını çatışmayla, kitlesel tabakalaşmayla değil de; üreten ayrışmanın önüne geçen merkez kişiler olma hedefinde emin adımlarla ilerleyen bireyler olmalıyız” dedi.

Musab Erkuş “Emperyalizme Karşı Duruşumuz: Küresel Devrimcilik” konu başlığı ile yapmış olduğu sunumda İslam’ın korunmasını emrettiği beş temel husus olan can, din, akıl, nesil, mal kavramları üzerinden konusunu ele aldı ve “Bize göre devrimci, meseleyi şiddetle değil, hikmetle çözendir. Dost olandır, yolda olandır” diyerek bitirdi.

Günün son bölümünde Ferhat Özbadem “İslami Hareketin Bugünü” başlıklı sunumda, İslami hareketin nasılından, amacından bahsederek gençlerle hasbihal gerçekleştirdi.

 İkinci günün ilk paneli Kamer Çamurluoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı “İslami Hareketin Serencamı” başlığı ile başladı.

Abdullah Gündüz “Dünyada İslami Hareket” başlığı ile sunumunu gerçekleştirdi. Sunumu tarihsel süreç içerisinde İslami hareket önderleri ekseninde anlattı.

İbrahim Enes Alay “Türkiye’de İslami Hareket“ başlıklı sunumunu Türkiye’deki İslami hareketleri tarihsel akış içerisinde dün bugün ve gelecek bazında ele aldı.

Sena Özer ”İslami Hareketin Serencamı’’ konulu sunumunda, İslami Hareketlerin yanlış algılanması üzerinde konuştu. İslami harekette söylem sorunu, batı ve modernitenin İslami harekete etkisi, siyasi güç olarak İslami hareket başlıkları ile sunumunu gerçekleştirdi.

Günün ikinci oturumu Ahmet Sait Öner’in moderatörlüğünde “İslami Hareket Medeniyet” başlığı ile yapıldı.

Ensar Yılmaz “Hukuk ve Adalet başlıklı” sunumuna hukuk kavramının tanımını yaparak giriş yaptı. Yılmaz, hayatımızın bir noktasının hukuk ve adaletten oluştuğunu unutmamak gerektiğini hatırlatarak, bu bağlamda sınırlarımızı Kur’an’ın belirlemesi gerektiğine dikkat çekti.

İkinci panelist Seyfullah Kar “Siyaset Yönetim İktisat” başlıklı sunumunda adalet, emanet, ehliyet, biat, istişare kavramlarını merkeze alarak iktisatta ahlaklılığı, adil gelir dağılımını irdeledi.

Meral Okudan “İslam Medeniyetinde Bilim ve Sanat” konulu sunumunda şunları dile getirdi: “İslam bilgi olarak ilmi öne sürmektedir. Sanat; insanda hoşnutluk, huzur duygusu yaratarak harekete geçer. İslam yaşama biçimidir ve sanat daha güzel ve estetik şekilde yani medeniyetin gerektirdiği şekilde yaşamamızı sağlar. Her medeniyet, çağının ihtiyaçlarına karşılık vereceği ve veremeyeceği dönemlerden geçer. Önemli olan çözümsüz noktaları çağın şartlarında çözüm yollarına sevk etme becerisini gösterebilmektir.”

Programın son oturumunda Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Abdulvahit Yücel “İslami Hareket ve Gençlik” başlıklı sunumunda İslami Hareket idealinin insandan başlayarak dünyayı değiştirmeyi amaçladığını belirtti. “İslam dünyası olarak oturmaktan, uyumaktan, dinlenmekten ve dinlemekten yorulduk. Şimdi insanlık için harekete geçme zamanı” diyen Yücel, gençliğin ve üniversitelerin İslami Hareket iklimine duyduğu ihtiyacı dile getirdi.

Program, Yahya Çamurluoğlu’nun sonuç bildirisini okumasıyla sona erdi.