Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Gençlik Çalıştayı Gaziantep’te Yapıldı

AÖB Gençlik Çalıştayı Gaziantep’te Yapıldı

0
AÖB Gençlik Çalıştayı Gaziantep’te Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından düzenlenen Gençlik Çalıştayı 26 Haziran Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapıldı.

Türkiye genelindeki çok sayıda üniversiteden 50 öğrencinin ve AÖB yönetiminin katıldığı çalıştayın açılışı Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonu’nda yapıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan çalıştayın açılışında bir selamlama konuşması yapan Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, şunları söyledi; “Ülkemiz, ailemiz, memleketimiz bize inanılmaz bir imkân sunuyor. Ramazan’ın son günlerde Gazze’de iftar sofralarında insanlar katledildiler.  İslam dünyasının diğer yerleri de böyle. Bunların hepsi bu topraklardaki insanlara bir sorumluluk yüklüyor. Böyle bir süreçten geçiyoruz. Türkiye’de gençlik teşkilatı, sivil toplum örgütleri sadece Türkiye’nin değil, İslam dünyasının, dünyanın umudu olmalıdır. Bu çalışmaları yaparken yanlışlarımız, eksiklerimiz olacaktır, biz insanız. Mükemmeliyetçilik Allah’a ait bir şeydir. Biz eksiklerimizle, noksanlarımızla birbirimizi tamamlayacağız. Dünyada yaşanan pandemi süreci ve sonrası, modern çağ ve sonrası insanın insan kalarak kâinatla, tabiatla insicam içerisinde varlığını sürdürmesi için sivil toplumun çok önemli misyonu, yeri var. Özellikle de dünyanın çok uluslu şirketlerin kontrolüne geçtiği, devletlerin onların Truva atı olduğu dönemde zayıf bırakılmış halkların sözcüsü olacak gençlik teşkilatlarının çok önemi olacak. Dünyadaki büyük kırılmalar, uyanışlar; gençlik teşkilatlarının uyanışlarıyla, teklifleriyle yeniden düzene dair söylemleriyle oluşmuştur. Bu manda da öğrenci birliği gerek ülkemizin, gerek İslam dünyasının, gerekse dünyanın yeniden yapılanma sürecinde çok önemli misyona sahip. Her birimiz kendimizden çok daha fazla değer ifade ediyoruz. Hele de birlikteliğimiz daha büyük umudu taşıyor” dedi.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Başkanı Rabia Aldemir de; “Şuanda içinde bulunduğumuz durumda dünyayı, çevreyi, kâinatı her şeyi gözden geçirdiğimiz, sorguladığımız bir dönemde yaşıyoruz. Bugün içinde bulunduğumuz dünyaya baktığımızda nasıl bir manzara görüyorsunuz? Hala dünyada yoksulluk sebebiyle açlıktan ölen insanlar var. Hala sağlıklı, kaliteli yaşama doğal bir şekilde ulaşamayan insanlar, çocuklar var. Nitelikli eğitim hala herkese eşit bir şekilde ulaşamıyor. Temiz suya ulaşmak, doğal enerji kaynaklarına ulaşmak seçkin bir gruba özel bir şey haline geldi. Dünyada herkes bunlara doğal olarak ulaşamıyor. Bunların sorumlusu, bunun sebebi nedir acaba? Dünyanın ritmini kim bozdu, kim değiştirdi, sorumlusu kim acaba? Sizin yaptığınız değerlendirmeler, sizin söylemleriniz, sizin ortaya koyacağınız her şey yeni bir gelenek oluşturacaktır. Bizim yaptığımız konuşmalarla gelenek şekillenecek inşallah. Bugün bizler neyi önceleyeceğimizi, neyi geride bırakacağımızı belirleyeceğiz. Bir insanı tarif eden en güzel kavram nedir desem ne dersiniz bana? İrade. Bir insanı en güzel irade tarif eder. Nasıl bilgiye dayanan bir iman sağlam bir iman ise bizim de özgür seçime dayalı sorumluluklarımız öyle güçlü, öyle sağlam ve sarsılmaz bir şekilde yerine oturacaktır” dedi.

Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Muhammed Fatih Eren ise; “Öncelikle çok farklı şehirlerden kardeşlerimiz var. Biz, Anadolu Öğrenci Birliği olarak bu pandemi krizini nasıl daha verimli atlatabiliriz bununla alakalı çalışmalar yapıyoruz. Şuana kadar binlerce kardeşimiz faaliyetlerimizden faydalandı. Dil eğitimleri yaptık. Çevrimiçi eğitimlerimizde 3. Dönem bitti. 4. Dönem eğitimlerimiz başlayacak. Bu dönemde kitap tahlilleri, canlı yayınlar, il ziyaretleri yapmaya gayret ettik. Yeni döneme hazırlıklı başlamak, pandemi dönemini tahlil etmek ve pandemi sonrasını planlamak için buradayız. Bir işi bitirip yeni bir işe başlamak bağlamında sürekli değişim dönüşüm içindeyiz. Bizim en önemli özelliğimiz yeniliğe açık olmaktır. Değişimlere, farklılıklara açık olmayan kurumlar ölmeye mahkûmdur.  Planlama yapmadan, güçlü ve zayıf yanlarımızı konuşmadan ileriye gitmek çok zordur. Bir kurgumuz, arka planda niyetimiz, hedefimiz, somut çıktılarımız olmazı lazım. Bu şekilde planlı yaptığımız her işten verim aldık. Bu anlamda bu çalışmamız bereketli olacaktır” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından “Gençlik Çalışmaları Üzerine Müzakere” başlığı altında Mehmet Ali Eminoğlu tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Ardından müzik dinletisi, daha sonra da atölye oturumlarına geçildi. İki bölüm halinde yapılan atölye oturumları BEKAM binasında yapıldı. İlk bölümünde “Pandemi Dönemi ve Öncesi Türkiye’de Gençlik STK’larının Çalışmaları ve AÖB” başlığı tüm gruplar tarafından müzakere edildi. İkinci bölümünde ise; Kültür Sanat Çalışmaları, Eğitim Çalışmaları, Uluslararası Öğrenci Çalışmaları, Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk Atölyesi müzakere edildi.

Çalıştayın son bölümünde ise değerlendirme oturumu yapıldı. Değerlendirme oturumunda tüm katılımcılara tek tek söz verilerek değerlendirmeleri alındı. Çalıştaya katılan tüm öğrencilere Bülbülzade Vakfı tarafından çeşitli hediyelerin verildiği Anadolu Öğrenci Birliği Gençlik Çalıştayı çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.