Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Gaziantep Şubesinden Doğu Gezisi

AÖB Gaziantep Şubesinden Doğu Gezisi

0
AÖB Gaziantep Şubesinden Doğu Gezisi

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yüksek Öğretim Komisyonu kız öğrencilerine yönelik Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Diyarbakır illerini kapsayan doğu gezisi düzenledi.

 

03-04 Mayıs tarihlerinde düzenlenen geziye komisyon üyeleri ve 36 öğrenci katıldı.

Gaziantep’ten yola çıkan öğrenci kafilesi ilk olarak Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde bulunan Ashabı Kehf mağaralarını ziyaret etti. Buradan Malatya’nın Darende ilçesine geçen kafile Darende Şelalesini ve Darende Kanyonunu gezdi. Darende’de Güldeste Derneğinin misafiri olan öğrencilerimiz burada öğle yemeği yedikten sonra Malatya’da yapılan Kitap Fuarı’na geçti. Malatya’da akşam Hanımeli Derneğinin misafiri olan öğrencilerimiz sabah Elazığ’a doğru hareket ederek Elazığ yakınlarında bulunan tarihi antik kent Harput’ta sabah kahvaltısı yaptı. Kafile üyeleri Hazar (Sivrice) Gölünü de gezdikten sonra buradan Diyarbakır’a doğru yola çıktı. Diyarbakır’da; Hasan Paşa Pasajı, Ulu Camii, Selahaddin Eyyubi Camii, Keçiburcu Surları ve On Gözlü Köprüyü gezen öğrenci kafilemiz gezinin ardından Gaziantep’e dönüş yaptı.

Geziden İzlenimleri

Ön koltuktan gelen bir ses “Her şey çok güzel değil mi?” Evet her şey çok güzel ve sahiciydi. Yeşil ve mavi sanatın yanında bizlerin sanatı. Sevdiklerimiz yanımızdaydı, şehirler elbette güzelleşecekti. Toplu gezilerin tüm yorgunluğuna rağmen yolculuk boyunca bana “ Allah’ım çocuklar nasıl da hesapsız sevebiliyor” dedirten Zümra, kendilerinden önce bizim rahatımızı düşünen ablalarımız ve biricik dostlarımız vardı. Malatya – Darende’de başlayan yolculuğumuz Elazığ ve Diyarbakır olarak son buldu. Darende doğal güzelliğiyle bir kez daha şükür dedirtti bizlere. Darende’deki yolculuğumuzda soluklandığımız ve misafir olduğumuz Güldeste Derneğine de teşekkürü borç biliriz.

Serin sular ve şen gönüller içinde teşekkürler Allah’ım. Malatya da kitap fuarını gezmek hepimiz için harika oldu. Kitap kokularının içinde kendimizi bulduktan sonra Yeşilyurt’tan yeşil sanatın içinde dostlarla bir çay keyfi tüm yorgunluğumuzu aldı. Gece Hanımeli Derneğinde kaldıktan sonra sabahın nurunda Elaziz’e varmak için yola çıktık. Sabah kahvaltısında Elaziz- Harput’da şehir manzarasına karşı yaptık. Harput gönül dostlarımızla şenlendi. Elaziz – Diyarbakır yolu belki de en güzel yoldu. Gelinciklerle süslemişti Rabbim orayı. Yeşillerin içinde sevdalanacağınız kırmızılar, aklımızda bir resim, o yolun adı artık gelincik yolu.

Daha sonraki durağımız Diyarbakır’dı. Tarih kokan kültür dolu bir şehir Diyarbakır. Baktığımız her yerde eskiyi hayal ettik. Sarayın bahçesine giren atlıları, ağaçların gölgesinde oturan sultanları ve yıllar sonra o sultanların yerinde mahkûmların yakıldığı bahçeyi gezdik.

Keçi burcunun mimarını, 10 Gözlü Köprünün manzarasında sek sek oynayan çocukları, ama elbette en güzeli 24 saat Kuran sesi eksilmeyen camileri…

Dönüş yolundaydık, ara sokakta gazoz kapağı ile oyun oynayan çocuklar vardı. Hepimiz eskiyi anımsadık. Zümra’nın sesi geldi, “Anne bu çocuklar eskiden kalma değil mi?”

Gülümsemeler ve iç çekmeler… Allah’ım her şey ne kadar güzel ve büsbütün.

İşte bu vakıfta öğrendiğim bir şey daha; “Allah’ın ayetleri en güzel dostların yüzünde okunuyor.”