Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Gaziantep Şubesi Mantıku’t Tayr’ı Tahlil Etti

AÖB Gaziantep Şubesi Mantıku’t Tayr’ı Tahlil Etti

0
AÖB Gaziantep Şubesi Mantıku’t Tayr’ı Tahlil Etti

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi öğrencileri İranlı şair Feridü’d-din Attar’ın Mantıku’t Tayr kitabını tahlil etti.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesinin aylık olarak düzenlediği kitap tahlili programında bu ay İranlı şair Feridü’d-din Attar'ın Mantıku’t Tayr kitabı tahlil edildi. 27 Şubat Cuma günü yapılan tahlil programına yaklaşık 50 öğrenci katıldı. Kitap tahlili programı Nilgin Ufacıklıgil ve Durhanım Armağan tarafından yapıldı. Tasavvufun öncü kitaplarından sayılan ve kuşların dili anlamına gelen Mantıku’t Tayr kitabında otuz kuşun simurga giden yolda kendilerini sorgulamaları, birbirlerine olan tahammülleri ve yedi vadiden geçerken yaşadıkları hikâyeler anlatılıyor.

Feridüddin Attar’ın Mantık-üt Tayr (Kuş Dili) eserindeki Duası ise şöyledir:

Ey Rabbim, beni yaratanım! Dünyaya geldim geleli senin sofrandan, senin ekmeğinden yiyip duruyorum… Bir kimse, birinin ekmeğinden yedi mi, ona hakkı geçer; ekmek sahibi de onun hakkına riayet eder. Ben, cömertlik denizinin sahibi olan senin ekmeğini çok yedim, hakkımı gözet.

Ey Âlemlerin Rabbi! Acizim kanlara boğuldum, karada gemi yüzdürdüm. Feryadımı duy elimden tut… Daha ne kadar sinikler gibi ellerimi başıma götürüp bekleyeyim? Bilemedim, yanıldım, sen bağışla. Şu kan ağlayan yüreğime bak, bütün bu musibetlerden sen kurtar beni.

Ey derdime derman olan Allah’ım! Kâfire küfür gerek, dindara din. Attar’ın gönlüne ise derdinden bir zerre. Şu kulağı halkalı kuluna bir zerre dert ver. Eğer senin derdin olmazsa canım ölür gider.

Varlıktan bir sermayem yok, gölge içinde kaybolmuş bir zerreyim. Karanlıklar içinde kayboldum, bir nur yolla, kimsem yok benim, yardımcım sen ol”