AÖB Gaziantep Şubesi İftarı Yapıldı

0
183

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, yükseköğretim öğrencilerine yönelik iftar programı düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, yükseköğretim öğrencilerine yönelik iftar programı düzenledi. 13 Haziran Salı günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda düzenlenen iftar programına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Başkan Yardımcısı Yunus Atilla Hamallar, Katarlı Yardım Kuruluşu Iyd Hayriye Müdürü Hamid El Karani, AÖB Yüksek Öğretim Komisyonu üyeleri, öğretim üyeleri, Afrikalı öğrenciler ve Kilis AÖB öğrencileri katıldı.

İftar programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Bülbülzade Vakfı tanıtım filminin izlenmesi ile başladı. Ardından öğrenciler adına Şehadet Gerçek, Zehra Keklikçi, Zeynel Kaplan ve Afrikalı öğrenciler adına Muhammed Dabo kürsüye gelerek birer selamlama konuşması yaptı.

İftarda Iyd Hayriye Müdürü Hamid El Karani de bir selamlama konuşması yaptı. Karani, konuşmasında Katar ve Türkiye olarak kardeş olduklarını ve barış için birlikte çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Allah’la aramızdaki irtibatı yeniden sağlamlaştırmalıyız

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir yaptığı konuşmada şunları dile getirdi; “Bizi ayrıştırmaya çalışan tüm sınırlara rağmen Anadolu’da her insanımıza açılan kardeşlik sofraları var. Gönül rahatlığı ile insanlarımız bu sofralarda bir araya geliyorlar. Anadolu Öğrenci Birliği ufku ile çabasıyla kendine çizilen sınırları aşarak Japonya’dan Çat’a kadar Balkanların, Asya’nın içlerine uzanarak birçok kardeşimizle iftar ettiler. Bu vesileyle 10 binlerce kardeşimizle yeniden kardeşlik bağını kurmuş olduk. Ne zaman kanayan yaramız olsa öğrenci birliğinden arkadaşlarımız oradalar. Halep olayları olduğunda sadece karşı çıkmakla kalmadılar orada onların yarasına derman oldular. İdlip’te insanlarımız katledilirken, Bağdat, Eritre, Moro, dünyanın birçok yerinde insanlık can çekişirken adeta Anadolu’nun gençleri canları ortaya koyarak insanlığın tıkanan yollarını yeniden açtılar. 

İnsanların zenginliğine, fakirlerine, sağlığına, sıhhatine göre ayrıştırılıp, dinlerine göre tasnif edilerek ölüme terk edildiği, birçoğunun okyanuslara dalarak hayatta kalma mücadelesi verdiği şu günlerde biz kardeşliği sırf insan olduğumuz için yaşıyoruz. Bu kardeşliğimizi bir düzene, bir adalet nizamına ve buradan insani, iktisadi, siyasi bir kalkınmaya dönüştürmemiz lazım. İşte bu da sizin çabalarınızla bilgiyi yeniden bu topraklarla buluşturarak üretmenize ve dönüştürmenize bağlıdır. Öğrenci Birliği gibi organizasyonlarla ‘biz’ olgusunu yeniden örgütleyerek hayata hakim kılmalıyız. Bu güzel günleri vesile bilerek Allah’la aramızdaki irtibatı yeniden sağlamlaştırmamız gerekir. İnşallah Katar krizini de Suriye krizini de aşacak, Irak krizini de atlatacak ve bu zulümleri bizlere yapan emperyalistlerle hesaplaşmayı Allah bize gösterecektir.”

İftar programı İbrahim Özmantar tarafından yapılan duanın ardından sona erdi.