AÖB Depremzede Öğrencileri Okutuyor

0
206

Van’da meydana gelen büyük depremin artçıları devam ediyor. Eğitim hayatı sekteye uğruyor. Anadolu Öğrenci Birliği sorunun çözümüne dair çalışmalar yürütüyor.

Sürekli artçı depremlerin olması eğitim hayatını alt üst etti. Deprem, eğitim gören gençlerin psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Depremzede öğrencilerin normal eğitime devam etmesi için çalışmalar yürüten Anadolu Öğrenci Birliği ‘Misafir Öğrenci Projesi’ni hayata geçirdi. Türkiye’nin dört bir yanında faaliyete bulunan birlik depremzede öğrencilere ev sahipliği yaparak eğitim ve barınma masraflarını karşılıyor.

 

İstanbul’da ilk kayıtlar yapıldı

 

Anadolu Öğrenci Birliği İstanbul İl Sorumlusu Emrah Atila’nın verdiği beyana göre ilk etapta İstanbul’a 15 öğrenci geldi. Üniversite sınavlarına kadar devam edecek olan proje kapsamında İstanbul Valiliği ile yapılan ortak çalışma ile öğrenciler İstanbul’daki liselere kayıt ediliyor. Anadolu Öğrenci Birliği – Ufuk Dershanesi işbirliği ile ise öğrenciler dershaneye ücretsiz gidecekler. Yapılan başvuruları imkanlar dahilinde değerlendirmeye çalıştıklarını belirten Emrah Atila sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerden gelecek desteklerle daha çok öğrenciye ev sahipliği yapabileceklerini belirtti.

 

Kayseri’de kayıtlar başladı

 

Anadolu Öğrenci Birliği Kayseri’de de 10 öğrenciyi misafir ediyor. Kayseri Sorumlusu Harun Çelik’in verdiği bilgiye göre proje kapsamında gelen başvurular değerlendirilirken ilk etapta 10 öğrenciye ev sahipliği yapacaklarını söyledi.

 

Gaziantep Öğrencilere Ev Sahipliği Yapıyor

 

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep’te 12 öğrenciyi misafir ediyor. Gaziantep’ten  Mehmet Ali Eminoğlu’nun verdiği bilgiye göre proje kapsamında gelen başvurular değerlendirilirken ilk etapta 12 öğrenciye ev sahipliği yapacaklarını söyledi. Eminoğlu ilerleyen süreçte öğrenci sayısını artırabileceklerini belirtti