AÖB Bursa Bölge Kampı Manisa’da Yapıldı

0
274

Anadolu Öğrenci Birliği, bölge kamplarının ikincisini 03-04 Mart 2018 tarihinde Manisa’da gerçekleştirdi.

Anadolu Öğrenci Birliği’nin geleneksel hale getirdiği bölge kamplarının ikincisi Manisa’da gerçekleştirildi. 03-04 Mart 2018 tarihinde “Bugünü Konuşmak” üst başlığıyla düzenlenen kamp 13 farklı ilden üniversite öğrencilerinin katılımıyla yapıldı.

Program Muhammet Sancak’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından MANADER Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Mertyürek, Bursa Bölge Sorumlusu Burhanettin Ayanoğlu ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Başkanı Şuayb Osman Düzce açılış konuşmalarını yaptı. Daha sonra Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Mesut Çaça selamlama konuşmasını gerçekleştirdi.

Programda Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ile bir hasbihal gerçekleştirildi. Aldemir konuşmasında, “Her şehrin farklı bir hikâyesi vardır. Şehirlerin hikâyelerini öğrenin. Doğduğunuz toprakları, bu topraklarda bizden önce kimlerin nasıl yaşadığını bilin. Mesela, anlamadan gittiğinizde Çanakkale bile sizlere bir anlam ifade etmez. Fakat anladığınızda şehitlikler size cesaret verir” dedi.

Kampta “Anlatacak Bir Hikâyem Var” başlığı altında Çadlı Musa Kule bizlere Türkiye’ye geliş hikâyesini ve neden başka bir ülke değil de Türkiye’ye geldiğini anlattı.

Musa Kule’nin sunumundan sonra “Dünü Anlamak Bugünü Şekillendirmek” üst başlıklı oturum yapıldı. “Günümüzü Şekillendiren Yeni Dinamikler” başlıklı sunumu Prof. Dr. Mustafa Tekin, “Koşulların Kavramlara ve Yapılara Etkisi” sunumunu ise Prof. Dr. Erkan Yar gerçekleştirdi.

Oturumun ardından, Ömer Miraç Yaman’ın “Apaçi Gençlik” adlı kitabı Balıkesir Üniversite Başkanı Ahmetcan Altıok ve Düzce Üniversite Başkanı Miraç Şengönül tarafından kritik edildi.

Gençler Farklı Kitaplar Okumalı

Kitap kritiğinin ardından Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu ile bir hasbihal gerçekleştirildi. Gençlere okumanın, araştırmanın, sorgulamanın öneminden bahseden Kırbaşoğlu gençlerin muhakkak surette çok farklı kitapları okumaları gerektiğini ifade etti. İslam dünyasının geri kalmışlığının asıl nedenlerinden bir tanesinin okuma kültürümüzle ilintili olduğunu belirten Prof. Kırbaşoğlu, sanatta sinemada ve diğer kültürel alanlarda kendimizi geliştirmemiz gerektiğinin altını çizdi.

Prof. Kırbaşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çok farklı alanlarda okumalar yaparak kendimizi donanımlı bir hale getirmemiz gerekir. Aynı zamanda modern fiziğin ve teknolojinin takibinde olmamız şarttır. Sürekli bu minvalde okumalara, araştırmalara hatta belli bir süre sonra yazma aşamasına geçmemiz gerekmektedir. Siz değerli gençler okuduğunuz ve biriktirdiğiniz şeyleri yazmazsanız müktesebatınızda derinlikli hal alması zor olacaktır. Sizin de bildiğiniz gibi küreselleşen bir dünyada yaşıyoruz ve bilgi artık yerellikten çıkmış global bir hal almıştır. Bugün burada konuştuklarımız aynı anda dünyanın her yerinden dinlenebilmekte ve takip edilebilmektedir. İletişimin böylesine kolaylaştığı bir dünyada bu imkânlardan istifade etmemiz şarttır.”

Prof. Kırbaşoğlu’nun hasbihalinin ardından kampın birinci günü sona erdi.

Kampın İkinci Günü

Kampın ikinci günü “Düşüncede ve Eylemde Erdemli Toplum” üst başlıklı oturumla başladı. Oturum, Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Muhammed Fatih Eren moderatörlüğünde yapıldı. Oturumda “İnsanın İçindeki Peygamber; Vicdan, İrade ve Ruh” başlıklı sunumu Karabük Üniversite Başkanı Ahmet Dağ, “Medeniyetin Yapı Taşları; Edebiyat, Sanat ve Estetik” başlıklı sunumu Anadolu Üniversite Başkanı Ömer Faruk Erdoğan, “Erdemli İnsan; Bilgi, Bilinç ve Hikmet” başlıklı sunumu ise Sakarya Üniversite Başkanı Salih Güler gerçekleştirdi.

Daha sonra “İnsani Değerlerimiz ve Duruşumuz” üst başlıklı oturum yapıldı. Oturum Kocaeli Danışmanı olan Büşra Sümeyye Şenyurt moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturumda “Değişen Dünyada Değer Merkezli Çalışma Kültürümüz” başlıklı sunumu Ahsen Alagöz, “Emin İnsan Emin Belde” başlıklı sunumu Sümeyye Turgud, “İnsan Dünyaya Nereden Bakmalı” başlıklı sunumu da AÖB Kızlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sevgi Şişman gerçekleştirdi.

Sunumların ardından sonra “İyilik Elçilerimiz” başlıklı oturumda İyilikder Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Kaçmazer ile bir hasbihal gerçekleştirildi.

Anadolu Öğrenci Birliği Bursa bölge kampı toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz