Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Buluşması Son Gününde Çok Kıymeti Konuklar Ağırladı

AÖB Buluşması Son Gününde Çok Kıymeti Konuklar Ağırladı

0
AÖB Buluşması Son Gününde Çok Kıymeti Konuklar Ağırladı

“Yeni Türkiye’de Gençliğin Gelecek Tasavvuru” Programında Müsteşar Yusuf Tekin, Bakan Akif Çağatay Kılıç ve Ak Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Yasin Aktay Ağırlandı.

Anadolu Öğrenci Birliği’nin Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde düzenlediği “Yeni Türkiye’de Gençliğin Gelecek Tasavvuru” programının son gününde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin,  Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,  Ak Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay konuk oldu.

Kürsüye ilk olarak Yusuf Tekin çıktı. Bir üniversite öğrencisi için bulunmuş olduğu ortamda kendisini en iyi şekilde yetiştirmenin çok önemli olduğunu ifade eden Yusuf Tekin sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu ortamlar sizlere okuduğunuz ve okuyacağınız kitaplardan daha fazla yarar sağlar. Bu ortamların kıymetini iyi bilin. Sizlerin bu beş günlük programına baktığımda, Türkiye’deki gençlerin ümmetin sorunlarını konuşması beni çok mutlu etti. 20 milyon öğrencinin bulunduğu ülkemizde sizin gibi gençlerin artması gerektiğini düşünüyorum.”

Konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim politikası ve ders müfredatları ile ilgili soruları yanıtlayan Yusuf Tekin, bakanlığın geleceğe yönelik projelerinden bahsetti.

Müsteşar Yusuf Tekin'in konuşmasının ardından, gün içinde devam eden programların hemen sonrasında toplantıya katılan Akif Çağatay Kılıç, konuşmasına Anadolu Öğrenci Birliği’nin birbirine destek olarak hulusi bir kalple biraraya gelen gençlerden oluştuğunu ifade ederek başladı.

Kılıç sözlerine şu şekilde devam etti: “Bizler medeniyetinin temsilini en iyi şekilde yapmış ecdadın torunlarıyız. 21 yaşında bir çağı kapatıp, bir çağı açan Fatih’in torunlarıyız. Bu yüzden sizlerin bizim gözümüzde nazarı çok önemlidir.”

“Gezi Parkı’nda Gençler Kullanıldı.”

Görev sırasının artık yeni nesilde olduğunu ifade eden Bakan Akif Çağatay Kılıç “Gezide gençler kullanılarak sokaklar, dükkanlar yakıldı. Görev sırası artık sizde, birleşip kaynaşıp, kardeş olup ortaya güçlü bir nesil çıkarmalısınız.  Bizim farklılıklarımız bizi bölmez, bilakis bizim farklılıklarımız bizi birleştirir.” şeklinde konuştu.

Programın ilerleyen vakitlerinde teşrif eden Ak Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay gençlerle bir söyleşi gerçekleştirdi. Aktay, Anadolu Öğrenci Birliği’ni kuruluşundan beri takip ettiğini ifade ederek “Anadolu Öğrenci Birliği insiyatifi ve iradesi olan, takdir ettiğim bir gençlik hareketidir.” şeklinde konuştu.

İdeolojik çerçevelerin insanı çok hızlı ihtiyarlattığını ifade eden Yasin Aktay şu şekilde devam etti: “Hayatı küçücük bir ideolohik çerçeveye sığdırırsanız, hem kendinize hem dünyaya yazık edersiniz. Genç olmanın ve genç kalmanın iksiri eleştirel olmaktır. Bizi yaşlandıran ideolojik çerçevelerin peşinden sürüklenmemeliyiz.”

“Batı, katliamlar karşısında üç maymunu oynadı.”

“Geçtiğimiz ay içerisinde 400’ü çocuk 2000 Filistinli şehid edilirken, sözüm ona batı medeniyeti üç maymunu oynadı. Arap baharı Müslümanları coşturan bir süreçti. Mısır’da ve diğer Arap ülkelerinde yaşanan bir devrim, bir halk ayaklanmasıydı.”

Konuşmasının ardından Ortadoğu’daki gelişmeler ve Ortadoğu’nun geleceği hakkındaki soruları cevaplandıran Yasin Aktay, soru-cevap bölümünün ardından konuşmasına son verdi.

3 Ağustos tarihinde başlayan Anadolu Öğrenci Birliği’nin düzenlediği “Yeni Türkiye’de Gençliğin Gelecek Tasavvuru” programı Yasin Aktay ile gerçekleştirilen söyleşinin ardından “Sonuç Bildirgesi”nin okunması ile son buldu.