Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB, ASUG Öğrencileri ile Tanışma Programı Düzenledi

AÖB, ASUG Öğrencileri ile Tanışma Programı Düzenledi

0
AÖB, ASUG Öğrencileri ile Tanışma Programı Düzenledi

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Afrika Öğrenci Birliği öğrencileri ile tanışma programı düzenledi.

AÖB Gaziantep Şubesi öğrencileri, ASUG (African Students Union in Gaziantep – Gaziantep Afrikalı Öğrenciler Birliği) öğrencileri ile 25 Aralık Pazar günü BEKAM Konferans Salonunda tanışma programı düzenledi.

Program, öğrencilerin selamlama konuşmalarının akabinde ülkelerin Milli Marşlarının çalınması ve 15 Temmuz şehitlerinin anılması ile başladı. Daha sonra öğrenciler adına Mr. Keran’ın eğitim konulu sunumuyla devam etti.

İnsanın üstünlüğü insanlığa yaptığı hizmetle ölçülür

Programda; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, "Afrika’daki sömürge faaliyetleri ve köle ticareti ile beraber, zihinlerin prangalaştırılması" başlıklı konuşmasını yaptı. Aldemir, konuşmasında Afirka’yı sömürenlerin Anadolu’yu da sömürüp parçalamak istediklerini belirterek; "Gaziantep yüz yıl önce çok dinli çok kültürlü bir insanlık şehriydi. Dünyamızda olduğu gibi bu coğrafyada da farklı havzalardan gelen insanlar kardeşçe bir arada yaşıyorlardı. Afrika’yı sömürüp parçalara ayırdıkları gibi Anadolu’yu da sömürüp parçalara ayırmak istediler. 25 Aralık Gaziantep’in Fransız işgalinden kurtuluş günüdür. Bu kurtuluş günü vesilesiyle bir araya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Sizler de kendi coğrafyalarınızda gördünüz ki işgalciler yer altı, yer üstü zenginliklerimizi acımasızca sömürdüler ve insanlarınızı gemilere bindirerek batıya köle olarak götürdüler.  Ben Senegal’de köle pazarlarını gezdiğimde bir insan olarak insanlığımdan utanmıştım. Güney Afrika’da Apartayt Rejiminin insanları nasıl köleleştirdiğini, onların geleceğini, ruhunu çaldığını bizzat yerinde müşahede ettim. İnsanın bir diğer insandan üstünlüğü insanlığa yaptığı hizmetle ölçülebilir. Ne derisi, ne rengi, ne inancı onu bir diğerden insandan üstün yapmaz.

Asıl işgal kültürel işgaldir, fikri işgaldir, düşüncesel işgaldir

Müslüman’ı, Hıristiyan’ı her neye inanıyorsak sömürgecileri diğer insanlardan ayırmamız gerekir.  Afrika’nın özgürlük savaşçılarından biri olan Mandela der ki; ‘Gerçek özgürlük adaletin sağlandığı gündür.’ Rengimiz değil, bizim ne yaptığımız önemli. Bugün Afrika’nın sahillerinde Avrupa’nın sanayi artıklarının nasıl bırakıldığını kardeşlerinize anlatmanız gerekir. Afrika, Avrupa’ya hizmet edecek insanların yetiştirildiği bir coğrafya değildir. Büyük özgürlük savaşçısı Malcolm X der ki; ‘Gerçek özgürlük kültürel özgürlüktür.’ Sizler Afrikalılar olarak sömürünün, katliamın ne demek olduğunu yüzyıllardır yaşıyorsunuz. Onun için Halep’deki katliamlara duyarlı olmanız gerekiyor. Özgür dünyayı yeniden kurabilmek için birliğimizi, beraberliğimizi ve aramızdaki kardeşliğimizi büyütmeliyiz. Asıl işgal kültürel işgaldir, fikri işgaldir, düşüncesel işgaldir, yaşam tarzıdır. Bizler coğrafyamızda, şehirlerimizde kendimiz olarak yaşadığımız gün özgür olduğumuz gün olacaktır.” dedi.

Daha sonra ASUG adına Mohammad Daboo Gaziantep’te yaşam konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Öğrenciler adına Usame Çolakoğlu; Anadolu Öğrenci Birliği, Gençliğin Misyonu, Şehadet Gerçek ise Bülbülzade Vakfı Çalışmaları hakkında birer sunum gerçekleştirdi.

Program toplu fotoğraf çekiminin ardından, Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi’nin gezilmesinin ardından sona erdi.