AÖB Akdeniz Bölge Kampı Adana’da Gerçekleştirildi

0
190

Anadolu Öğrenci Birliği Akdeniz (Adana) Bölge Kampı “Bugünü Konuşmak” üst başlığıyla Ülfet Der’in ev sahipliğinde Adana’da gerçekleştirildi.

Anadolu Öğrenci Birliği Akdeniz (Adana) Bölge Kampı 24-25 Şubat 2018 tarihlerinde 10 farklı ilden yaklaşık 250 öğrencinin katılımıyla Ülfet Der’in ev sahipliğinde Adana’da yapıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Mesut Çaça yaptı. Çaça konuşmasında: “Değerli arkadaşlar! Bizler Anadolu Öğrenci Birliği olarak geçmişten aldığımız ilhamla zamanın ruhunu yakalayarak yarınlara umut aşılamak istiyoruz. İşte bu yüzden burada ‘Bugünü Konuşuyoruz’ dedi.

“Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur” diyen Çaça, Afrin’de direnen genç yiğitlerimize selam gönderdi. Çaça konuşmasına, “Çoğu kişinin hakikatte hiçbir işe yaramadan göçtüğü bu dünyada biz bir şeyin başında, ortasında veya sonunda bir nokta olalım. Bir şeyler bizim elimizle düzelsin! Ne olur şu nizamı alem artık düzelsin” diyerek son verdi.

Akdeniz bölge kampına Av. Muharrem Balcı da katılarak öğrencilere “Koşulların Kavramlara ve Yapılara Etkisi” başlıklı bir sunum yaptı. Balcı sunumunda, “Koşulların kavramlara ve yapılara etkisi hak, adalet, özgürlük ve meşruiyettir. Bu dört kavram ilahi hukuk sistemine ve İslamiyet’e dayanır” dedi. Balcı, “Suyun kaygısı hep ileri akmakla gerçekleşir” diyerek, hep ileriye doğru gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Araştırma Görevlisi Mustafa Enes Tepe ise “Günümüzü Şekillendiren Yeni Dinamikler” konulu sunumunda sosyal medyanın, internet sitelerinin, teknolojinin kavramlarımıza ve yaşantımıza etkisinden bahsetti.

Kampta eğitimci Ahmet Yeter de “İslami Hareketin Yeni Metodu” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Yeter sunumunda geçmişin belli bir döneminde kalıp bugünü yaşayamamanın belki de asıl problemlerimizden biri olduğundan bahsetti. Yeter, bu problemleri aşmak için de öncelikle yeni bir anlayışın, yani felsefenin olması gerektiği üzerinde durdu. Eğitimci Yeter, “Derdi, sorumluluğu olan insanlar yoksunluğun, bahanenin ardına sığınmaz, imanın çağrı olduğuna inanır” dedi.

İyilik elçilerine ihtiyaç var!

Anadolu Platformu Teşkilatlanma Başkanı ve Adana Ülfet Derneği Başkanı Gazi Kılıçparlar da “İyilik Elçilerimiz” konulu bir sunum yaptı. Kılıçparlar, “65 milyon insanın silah zoruyla, 230 milyon insanın ise değişik nedenlerle ülkelerini terk etmek zorunda kaldığı, 150 milyon yardıma muhtaç insanın olduğu bir dünyada iyilik elçilerine ihtiyaç hissetmekteyiz” dedi.

“Benim Hikâyem” başlıklı oturumda Suriyeli Ahmed Hanafi, Filistinli Basem Dhair ve Afganistanlı Abdulbari Hamidi kendi ülkelerini anlattılar.

Doç. Dr. Mahmut Hakkı Akın’ın “Aliya İzzetbegoviç” adlı kitabının öğrenciler tarafından kritiği yapıldı. Daha sonra Akın, İzzetbegoviç’in gençlere örneklik teşkil eden hayatı, düşüncesi ve mücadelesi hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Kampın ikinci günü Prof. Dr. Asım Yapıcı’nın “Erdemli İnsan; Bilgi-Bilinç ve Hikmet” konulu sunumu ile başladı. Yapıcı, ilimsiz ve dinsiz bir medeniyetin olmayacağını vurguladı. Prof. Yapıcı, “Tüm insanlığı kurtaracak olan medeniyet erdemli, değer merkezli, ilme, sanata, estetiğe dayalı bir medeniyettir” dedi. Yapıcı konuşmasına kendisine ait olan “Katerina” adlı şiirini okuyarak son verdi.

Daha sonra Yusuf Yalçınkaya ile “Dünü Bugüne Taşımanın Zorluğu” üzerine bir hasbihal gerçekleştirildi.

Kampta ayrıca eğitimci Abdulkadir Dündar da “İnsanın İçindeki Peygamber; Vicdan-İrade ve Ruh” başlıklı bir sunum yaptı.

Kampın sonunda, programın hazırlanmasında emeği geçen Adana AÖB sorumlusu ve Ülfet Der Genel Sekreteri Yakup Kölay’a, Akdeniz Bölge Başkanları Şeyhmus Sarıdoğan’a ve Halime Binbir’e teşekkür mahiyetinde plaket takdim edildi.

Öğrencilere ev sahipliği yapan Ülfet Der gönüllüsü ailelere ve geleceğin umudu olan gençlere teşekkür edildikten sonra Sonuç Bildirisi’nin okunması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz