Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Adana’dan ‘Bitmeyen Sevdamız; Kudüs’ Programı

AÖB Adana’dan ‘Bitmeyen Sevdamız; Kudüs’ Programı

0
AÖB Adana’dan ‘Bitmeyen Sevdamız; Kudüs’ Programı

Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi, “Bitmeyen Sevdamız; Kudüs” adlı bir program düzenledi.

Filistinli Aktivist Tagrit Mossa’nın konuşmacı olarak katıldığı “Bitmeyen Sevdamız; Kudüs” programı Ülfet Derneği Genel Merkezi Merve Algan Konferans Salonu’nda yapıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, şiir ve ezgilerin seslendirilmesiyle sürdü. Daha sonra birçok yazarın Kudüs hakkındaki görüşlerinin yer aldığı yazılar okundu. İlgi gören bölümün ardından Filistinli Aktivist Tagrit Mossa kürsüye çıktı ve kendi dilinden Kudüs sevdasını anlattı. Saliha Bakıcı’nın tercümanlığını yaptığı konuşmada Tagrit Mossa şu ifadelere yer verdi:

“Bugün sizlere içi vatan sevgisiyle dolu kelimelerle sesleneceğim. Aziz vatanım Filistin’den bir avuç toprak istiyorum. Onu benim, eşimin ve çocuklarımın kabrine savursunlar ki ben onunla kendimi vatanımın bağrında hissedeyim. Filistin, Ümmetin bağrında kanayan bir yaradır. Orada hâlâ masumlar öldürülmeye devam ediyor.

Benim hikâyem, dedem 1948’de teknelerle Filistin’den hicret ettiğinde başladı. Yahudi tehdidi; ya ölüm, ya da tekneler… Bugün nasıl da düne benziyor. Şimdi de Suriye’de Suriyeli ve Filistinli kardeşlerim aynı trajediyi yaşıyorlar.

Benim ailem Filistin’den çıkıp Lübnan'a sığındılar. Fakirliğin, insan hayatının sınırlarını zorlayan meşakkatlerini mülteci kamplarında yaşadılar. Ancak acı, umudu doğururdu. Bugün biz, vatanımıza dönmekteki ısrarlı talebimizi daha gür bir sesle haykırıyoruz. Biz, mülteci olmanın zorluklarını yaşıyoruz. Bizim için her şey kısıtlı…

Biz burada yaşamıyor muyuz? Mülteci olmamız neyi değiştirir? Evsizlik, fakirlik, çalışma hakları ve imkânlarımızın kısıtlı olması hayatı bize ne kadar da zor kılıyor. Eğer mülteci iseniz bir yerden bir yere gitmek için izin almak zorundasınız. Ülke dışına ise asla çıkamazsınız. Türkiye hükümetinden bizim sıkıntılarımıza çözüm olacak kanuni girişimleri bekliyoruz.

Kardeşlerim! Filistin direnişi devam ediyor. Gazze şiddetli ambargo altında ve Mescid-i Aksa Siyonist İsraillilerin kuşatması altında. Aksa, zincirini kıracak yiğitleri bekliyor. Filistin, sizden maddi ve manevi destek bekliyor. Tarih, ecdadımız Osmanlının Filistin topraklarından ‘bir parça bile’ vermeyişinin şahididir. Yahudi, yalan söylemeye doymuyor. Hakikati gizleyerek Mescid-i Aksa’yı bölmek istiyor. Ancak bunu asla başaramayacaklar.

Sizler Sultan Abdulhamid’in torunlarısınız. Ecdad, Kostantiniyye’yi fethetti. Torunları da Filistin’i fethedecek inşallah. Son olarak; Filistin halkı temiz kanlarıyla Filistin topraklarını ve sularını sulayan Mavi Marmara şehitlerini unutmayacak. Kanımız bir, dinimiz bir, acımız ve zafer duamız birdir. Sözlerime Peygamberin (Sav) Mekke’den ayrılırken söylediği sözden mülhem, şu cümlelerimle son veriyorum; VALLAHİ EY FİLİSTİN! SEN ALLAH’IN ARZINDA BANA EN SEVİMLİ TOPRAKSIN. BU ZALİMLER BENİ SENDEN ÇIKARMASALARDI BEN ASLA SENDEN ÇIKMAZDIM.”

Konuşmasının akabinde Tagrit Mossa’ya teşekkür plaketi takdim edildi. Katılımcılara çeşitli ikramların da yapıldığı programda AKADDER Adana Şubesi tarafından çalışmalarda başarı gösterenlere de teşekkür plaketi verildi.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.