Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB Adana Bölge Kampı Gerçekleştirildi

AÖB Adana Bölge Kampı Gerçekleştirildi

0
AÖB Adana Bölge Kampı Gerçekleştirildi

Anadolu Öğrenci Birliği Adana Bölge Kampı, 12 ilden 250 üniversite öğrencisinin katılımıyla 9-10 Mart 2019 tarihlerinde Adana’da gerçekleştirildi.

Anadolu Öğrenci Birliği Adana Bölge Kampı, “Bilgi, Birliktelik, Erdem” üst başlığıyla 12 ilden yaklaşık 250 üniversite öğrencisinin katılımıyla 9-10 Mart 2019 tarihlerinde Ülfet Derneği’nin ev sahipliğinde Adana’da gerçekleştirildi. Yemenli misafir üniversite öğrencisi Muhammed Hadi’nin yaptığı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan kamp programı, daha sonra Anadolu Öğrenci Birliği tanıtım sinevizyonunun izlenmesi ile devam etti.

Daha sonra selamlama konuşmalarına geçildi. Sırasıyla Anadolu Öğrenci Birliği Adana İl Danışmanı Yakup Kölay, Yönetim Kurulu Üyesi Şeyhmus Sarıdoğan ve Halime Binbir birer selamlama konuşması yaptı. Konuşmalarında Anadolu Öğrenci Birliği’nin özelde öğrencilerde oluşturmak istedikleri ufka vurgu yapan hatipler, belirli periyotlarla düzenledikleri kamp programlarında birçok ilden üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek gerek ülkemizin gerekse tüm dünya coğrafyalarında var olan problemlere çözüm arayışı içerisinde bulunduklarının altını çizdi.

Yapılan selamlama konuşmalarının ardından sunumlara geçildi. İlk sunumda söz alan “Dijital Haçlı Seferleri” ve “Dijital Psikolojik Devrim” kitaplarının yazarı Yıldız Teknik Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Murat Dağıtmaç “Dijital Dünya ve Sanal Gerçeklik Kıskacında Gençlik” adlı interaktif bir sunum icra eti. Dijital olan sanal alemin artık adeta dijital bir din haline geldiğini belirten Dr. Dağıtmaç, ülkemizde günlük sosyal medya kullanımının kişi başına ortalama 3-4 saat olduğunu belitti. Sunumuna gençlerin de aktif katılımını sağlayan Dr. Dağıtmaç konuşmasının akabinde var olan sosyal mecraları kullanırken dikkatli ve seçici olmanın gerekliliğine de değindi. Sunumun ardından, AÖB Teşkilatlanma başkanı Melih Ay tarafından Dr. Murat Dağıtmaç’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Verilen aranın ardından ikinci olarak Eğitimci Eşref Şahin’in “Yerlilik ve Özgünlük Meselemiz” adlı sunumuna geçildi. “Müslüman zihnin ve Müslüman şahsiyetin konum ve yer açısından yüklenen sorumlulukları” vardır diyen Eğitimci Şahin, “Özümüz ne kadar güçlüyse sözümüz o kadar ses getirir” şeklinde konuştu. Zihinsel şizofreni yaşamaktayız diye Şahin, “zihinsel ve ideal hayatımızı sosyal ve reel olan hayatımıza aktarabilmemiz için ortak bir zeminde buluşturmamız gerek, uyanışın şifresi de budur. Bu da derin bir idrak ile gerçekleşir. Yaşanan problemlerin büyük bir çoğunluğu kendimizden kaynaklı değil, batı kaynaklı problemlerdir. Aynı şekilde, çözülmeyen sorunları çözemeyen fikirler de batı kaynaklıdır. Batı zihni ürünü olan çözümler olduğu için problemler kalıcı ve büyük etki yaratmaktadır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Anadolu Öğrenci Birliği Adana Bölge Başkanı Şeyhmus Sarıdoğan, sunumundan dolayı Eşref Şahin’e plaket takdim etti.

Günün üçüncü sunumunu ise Konya Ekim Der YK Başkanı Necmettin Erbakan Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Öğr. Gör. Salih Zeki Keş yaptı. “Müslümanın kimliği Kur’an’dır” diyen Salih Zeki Keş, sözlerini şu şekilde devam ettirdi: “Erdemli toplum şahsiyetli bireylerden oluşur, kişiliğimiz ve şahsiyetimiz bizim asıl kimliğimizdir. Şahsiyet kalbimizin portresidir. Şahsiyetimizin yaratılış amacına uygun bir şekilde kalbimize örtü olacak bir imajı olmalıdır. Şahsiyet bize yol aldırır, erdem ise bize varılması gereken yolu gösterir.” Konuşmasının ardından Salih Zeki Keş’e ise plaketi Eğitimci Hasan Aras tarafından takdim edilerek semineri için teşekkür edildi.

Kısa bir aranın ardından öğrenciler 12 grup halinde atölye çalışmalarına geçerek belirlenen başlıklar hakkında fikir alışverişinde bulundular. Verilen aranın ardından Seyhan Anmaç, salonda kampa katılan öğrencilere canlı ezgiler seslendirdi. Evlere misafir edilen öğrencilerin ev sahipleriyle buluşturulmasından sonra ilk gün etkinlikleri sona erdi.

Bölge Kampı’nın ikinci gün programları moderatörlüğünü Arş. Gör. Muhammed Talha Takız’ın yaptığı panelle başladı. Daha sonra Cebrail Polat: “Geçmişin Örnekliği Geleceğin İnşası”, Muhammed Şamil Kılıçparlar: “Biz Gençleri Nasıl Bir Gelecek Bekliyor” ve İsmail Kurt: “Üniversitelerdeki İslami Hareket ve Çalışmalarımız” başlıklı birer sunum yaptı.

Tebliğ, dünya köprüsünden geçmek ve cennete girmenin anahtarıdır, üniversiteler sadece meslek edinme yerleri değildir gibi konulara vurgu yapılan konuşmarlarda, öğrenciler, dinleyicilerden büyük beğeni topladı. Konuşmaların ardından hatiplere plaketleri verildi.

İkinci günün ikinci programı ise Eğitimci Nihat Aydoğmuş’un moderatörlük yaptığı öğrenci sunumu ile sürdü. “Tecrübe Paylaşımı” başlığı altında Aykut Erol ve Merve Şahin “Kardeşlik Sofrası” başlığında, Rümeysa Kızıl “İyilik Elçileri” başlığında, Hacer Akkuş ile “Kudüs ve Mescid-i Aksa Bizim Neyimiz Olur” başlığı altında Büşra Nur Dilek birer sunum gerçekleştirdi. Sunumların akabinde programa ara verildi.

İkinci günün son sunumunu ise Anadolu Platformu İcra Kurulu üyesi ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar tarafından “Sivillik ve Kuşatıcılık Meselemiz” başlığı altında yapıldı.

Programların ardından kampın sonuç bildirisi okunarak toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.