Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği AÖB 5. Bölge Kampı Konya’da Gerçekleştirildi

AÖB 5. Bölge Kampı Konya’da Gerçekleştirildi

0
AÖB 5. Bölge Kampı Konya’da Gerçekleştirildi

Anadolu Öğrenci Birliği 5. Bölge Kampı EKİM-DER’in de desteği ile Konya’da gerçekleşti.

Karaman, Isparta, Burdur, Muğla, Denizli, Alanya, Antalya gibi illerden birçok üniversite öğrencisi kampa katıldı.

Program, kahvaltı etkinliğinin ardından Kur’anı-ı Kerim tilaveti ve Anadolu Öğrenci Birliği tanıtım videosu ile başladı. Açılış konuşmasını EKİM-DER Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Keş ve Anadolu Öğrenci Birliği 5. Bölge Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. İslam Can yaptı.

Selamlama konuşmalarının ardından ilk oturumun başkanlığını Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Abdulvahit Yücel’in yaptığı '”Bir Duruş Olarak İslami Hareket'” üst başlıklı panele geçildi.

Panelde; Beyza Bağcı “İslami Hareketin Temel Vasıfları'”, Furkan Atakan “İslami Hareketin Misyonu”, Abdulvahit Yücel “İdeolojilerin Tüketiciliği Karşısında İnsanlığın Dirilişi: İslami Hareket” konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

İkinci oturumda, moderatörlüğünü EKİM-DER Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Keş’in yaptığı “Teoriden Pratiğe İslami Hareket” üst başlıklı panelde; Saliha Kaya “Bireyden Topluma Bir İyilik Hareketi Olarak İslami Hareket”, Cihat Akgün “İslami Hareketin Hayat Damarları: İlim, Sanat, Edebiyat”, Salih Zeki Keş “İslami Hareketin İstikameti: Merkez Ümmet” konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Öğleden sonra atölye çalışmalarına geçildi.

Ardından Ramazan Kayan hocanın sunduğu “İslami Hareketin Temel Motivasyonu Olarak Mescid-i Aksa” konulu konferans gerçekleştirildi. 

Akşam yemeği ve namazdan sonra Konya Mevlana Kültür Merkezi’nde sema gösterisine gidildi.

Programın ikinci gününde; ilk oturum, Ekim-Der yönetim kurulu üyesi Oktay Aksu moderatörlüğünde “Gelenek” üst başlığında gerçekleştirildi. İsa Sergin “İhvan-ı Müslim’in Geleneği ve Çıkarımlar”, Selman Kıraç “Türkiye de İslami Hareket Geleneği ve Çıkarımlar”, Oktay Aksu “İslami Hareketin Evrensel Simaları ve Etkiler: Aliya İzzetbegoviç, Ali Şeriati, Malcom X” konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

İkinci oturumda ise “Gelecek” üst başlığı ile EKİM-DER yönetim kurulundan uzman tarihçi Cengiz Acar Moderatörlüğünde yapıldı. Gülistan Yeter “Emperyalizme Karşı Duruşumuz: Küresel Devrimcilik”, Şeyhmus Sarıdoğan “Yeni Dönemde Üniversitelerde İslami Hareket”, Cengiz Acar “Yeni Dönemin Kurucu İradesi Olarak İslami Hareket”  konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Öğle yemeği ve namaz arasından sonra atölye çalışmaları sunumlarıyla program devam etti. Sunumların ardından Anadolu Öğrenci Birliği 5. Bölge Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. İslam Can’ın kapanış konuşmasının ardından program sona erdi.

Program sonunda, uzman aarihçi Cengiz Acar rehberliğinde Konya gezisi yapıldı.