AÖB 2019 Tecrübe Paylaşım Programı’na Katıldı

0
146

Anadolu Öğrenci Birliği, üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amacıyla düzenlenen “2019 Tecrübe Paylaşım Programı”nın tanıtım toplantısına katıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından THY, Anadolu Ajansı ve TRT iş birliğinde üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amacıyla düzenlenen “2019 Tecrübe Paylaşım Programı”nın tanıtım toplantısı yapıldı.

Tecrübe Paylaşım Programı’na, Anadolu Öğrenci Birliği gönüllüsü 22 üniversite öğrencisi katılacak. 13 farklı ülkeye gidecek olan öğrenciler, farklı coğrafyalardaki Müslümanlarla hemhal olma fırsatı yakalayacaklar.

Somali’den Kırgızistan’a Bosna Hersek’ten Pakistan’a kadar birçok farklı ülkeye seyahat edecek olan öğrenciler gerek sağlık projelerinde gerekse eğitim ve kalkınma projelerinde çalışacak, TİKA’nın uzun vadeli destek projelerine katkı sunma imkânına erişecekler.

Toplantının açılışında konuşan Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan, TİKA’yı tebrik ederek, bugün gelinen noktada özellikle TİKA’nın merkezinde olduğu yurt dışı yardımlarla Türkiye’nin, dünyada bu konuda birinci sıraya yerleştiğini ifade etti.

Toplantının açılışında konuşan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam ise, 35 ülkeye gidecek 500 öğrencinin, öncelikli olarak sağlık ve afiyet içinde kazasız, belasız, huzur içinde görevlerini yapıp, katkılarını sunup yurda geri dönmeleri için dua ettiklerini söyledi.

Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Çam, sözlerini, şöyle tamamladı:

“Amacımız her saniyemizi her dakikamızı ibadet şeklinde dolu dolu geçirerek oradaki insanlara mesajlar verebilmek, satır arasındaki mesajları da alıp ülkemize dönebilmek ve hayatımızda yepyeni bir süreci başlatabilmektir. Sivil toplum örgütleriyle birlikte yapmaya çalıştığımız hadisenin aslı ve özünde bir hedef aynılığı, niteliği vardır. Hedefimiz Allah’ın rızasını kazanmak ve bir şekilde oradaki mazlumun ihtiyaçlarını gidermektir. İnanıyorum ki sizler de bu minvalde gereken tüm hassasiyeti gittiğiniz yerlerde göstereceksinizdir.”

Lansmanın sonunda İstanbul Kitap Kahve’ye gelen öğrencilerle bir araya gelen Anadolu Platformu İstişare Kurulu Üyeleri, seyahatleri öncesinde öğrencilere projenin verimliliğine dair tavsiyelerde bulundular. İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, bu projenin esasında büyük bir fırsat olduğunu bu fırsatın ise sorumluluk bilinciyle ifa edilmesi gerektiğine değindi. Aldemir konuşmasında, ‘Göreceksiniz gideceğiniz ülkelerde kuracağınız ilişkilerin ve samimi dostlukların hiçbir zaman unutulması mümkün olmayacaktır’ ifadelerini kaydetti.

Akabinde Anadolu Öğrenci Birliği Başkan Yardımcısı Muhammed Fatih Eren öğrencilerle bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantı, hatıra fotoğrafının akabinde son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.