AÖB 17 Ülkeye Kardeşlik ve Umut Götürdü

0
318

Anadolu Öğrenci Birliği, TİKA 2018 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında 17 ülkeye kardeşlik, umut ve gelecek götürdü.

Anadolu Öğrenci Birliği, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) 2018 Tecrübe Paylaşım Programı’na katılmak üzere 17 farklı ülkeye 23 öğrenci gönderdi.

Gittikleri ülkelerde TİKA ve Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını yerinde inceleyen AÖB’ye mensup öğrenciler birçok proje ve faaliyete katıldı.

Öğrenciler, program kapsamında Nijer’in yanı sıra Arnavutluk, Bosna Hersek, Burkina Faso, Cezayir, Gana, Karadağ, Kazakistan, Makedonya, Mozambik, Namibya, Özbekistan, Romanya, Senegal, Sırbistan, Somali, Sudan, Tanzanya ve Tunus’a gittiler.

TİKA’nın o ülkelerdeki kalkınma projelerini yerinde görme şansı yakalayan öğrenciler Maarif Vakfı’nın okullarını ve Yunus Emre Enstitüsü’nün ofislerini de ziyaret etti.

Program kapsamında Romanya’ya giden AÖB Dış İlişkiler Başkanı Muhammed Fatih Eren ve beraberindeki iki gönüllü öğrenci oradaki kurumları ziyaret ederken TİKA’nın birçok projesine katkı verdi. Yetimhane ziyaretlerinden kütüphane kurulumuna kadar birçok faaliyet ve projenin içerisinde bulunan AÖB gönüllüleri zihinlerinde birçok proje fikri ile geri döndü.

Gittikleri ülkelerde TİKA ve yerel sivil toplum kuruluşlarının belirlediği okul, yetimhane, kütüphane ve ibadethane gibi mekanlara tadilat, tamirat ve donanım malzemelerinin sağlanmasına ilişkin proje uygulamalarına katılan öğrenciler, sosyal, kültürel ve insani yardım aktivitelerinde de bulundu.

Ülkeler arasındaki kültürel bağların da gelişmesine katkı sağlayan projede öğrenciler gittikleri ülkelerde bulunan sivil toplum kuruluşları ile tanışıyor ve oradaki yerel kurumlarla tecrübe paylaşımında bulunuyorlar.

TİKA, Türkiye’nin şefkat elini uzattığı dünyanın dört bir yanına giderek eşsiz tecrübeler kazanacak gönüllü öğrencilerin, program aracılığıyla küresel gönüllülük bilincine de hakim olmalarını hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz