AÖB 12. Bölge Ortaöğretim Çalıştayı Antakya’da Yapıldı

0
175

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu 12. Bölge Ortaöğretim Çalıştayı 270 kız ve erkek öğrencinin katılımıyla Antakya’da yapıldı.

“Gençliğin Adalet, Özgürlük ve Siyaset Arayışı” üst başlığı ile düzenlenen Çalıştay, 7 Mayıs tarihinde Anadolu Öğrenci Birliği Hatay Temsilciliği ve Antakya Gençlik Merkezi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Çalıştaya Adana, Antakya, Mersin, Osmaniye’den aralarında Suriyeli misafirlerin de olduğu 270 lise öğrencisi ve 25 eğitmen katıldı.

Program akışının takdimi ile başlayan Çalıştay, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Akabinde selamlama konuşmaları gerçekleştirildi. Öğrencilerin yaptığı konuşmalarda, “derdi olan Müslüman gençliğin, geleceğe sözü olacağı” vurgusu yapılırken, program katılımcılarına teşekkür edildi, ardından da Anadolu Öğrenci Birliği tanıtım sinevizyonu izlendi.

Moderatörlüğünü Mustafa Ocakoğlu’nun yaptığı “Gençliğin Adalet, Özgürlük ve Siyaset Arayışı” panelinin konuşmacıları ise lise öğrencileriydi. Programda; İbrahim Demir “Adalet Arayışı”, Ethem Yeter “Özgürlük Arayışı” ve Zekeriya Karaoğlu “Siyaset Arayışı” başlıklı ayrı ayrı sunum yaptı.

Yapılan sunumlarda; İslami perspektiften günü okumanın gerekliliğine, dünyanın İslam’la adalet ve hukuka kavuşacağına, Müslümanın bulunduğu her yerde güven ve özgürlük olduğuna, yaşanan zulüm ve savaşların birer imtihan olduğuna ve İslam’ın öğretilerinin hayat nizamı haline gelmesine vurgu yapıldı.

Panel sonrasında çay arası verildi ve Çalıştayın ikinci kısmına geçildi. İkinci panelin moderatörlüğünü Gül Karakurt yaparken, konuşmacılar yine lise öğrencileriydi. Safiye Kurt “Haz ve Hız Çağında Müslüman Kalabilmek”, Hurinur Kelebek “Ahlakın Özü Sakınma Duygusudur”, Akif Yiğit “Müslümanca Yaşamak Sosyal Hayattan Kopmak Mıdır?” ve Emrullah Cihanoğlu “Müslüman Gencin İbadet Sorunu” alt başlıklarıyla birer sunum yaptı.

Yapılan sunumlardan sonra yemek ve namaz arası verildi. Osmaniye’den gelen Mehmet Ateş idaresindeki tiyatro ekibinin, ümmet coğrafyaları üzerinde oynanan oyunları konu alan tiyatro oyunları ise oldukça beğeni topladı.

Son olarak eğitimci Bilal Süzgeç “Darbeler Tarihi ve Gençlik Hareketleri” başlıklı bir seminer verdi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından Çalıştay sona erdi.