AÖB 11. Bölge Ortaöğretim Çalıştayı Başladı

0
185

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu 11. Bölge Ortaöğretim Çalıştayı Gaziantep’te yapılıyor.

“Vakti Kuşanmak, Geleceği Konuşmak” başlığı ile yapılan çalıştay 6-7 Mayıs tarihlerinde Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde yapılıyor. Çalıştaya Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman, Kahramanmaraş, Nizip, Elbistan ve Kâhta’dan ortaöğretim öğrencileri katılıyor.

Çalıştay, AÖB öğrencilerinden Mustafa Güçyetmez’in okuduğu Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Anadolu Öğrenci Birliği’nin tanıtım filmi izlendi.

Çalıştayın açılış konuşması Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Adem Er tarafından yapıldı. Adem Er konuşmasında dünyayı değiştirme idealinde olan herkesin genç olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Gençlik heyecandır diyoruz, gençlik enerjidir diyoruz, gençlik gelecektir diyoruz ve yola revan olup yollara düşüyoruz. Diyoruz ki dünya ve çevresindekileri değiştirme iradesine sahip olan her insan, sözü olan her insan, iddiasını, sözünü, kararlılığını kaybetmemiş her insan bizler için gençtir. Allah’a hamdolsun ki salonda böyle bir enerji var. Bizler diyoruz ki gençler toplumun hazinesidir, gençler toplumun hafızasıdır ve toplumun hâsılatıdır. Bizler sizler için ne kadar şey yapsak inanın ki azdır. Gençlik gelecektir. Geleceği kurgulama adına, geleceği inşa etme adına bir şeylere ortak olmaya çalışıyoruz. Ortak bir ses, ortak bir irade, ortak idealler çerçevesinde buluşmaya çalışıyoruz. İnşallah bugünkü çalıştayımız da bu amaca hizmet etmiş olacak… Gençlere sorumluluklarını hatırlatarak onlara ufuklar, idealler çizmemiz gerekiyor.”

Açılış konuşmasının ardından çalıştayın ilk semineri İbrahim Özmantar’ın sunduğu “Vakti Kuşanmak, Geleceği Konuşmak” başlığı ile yapıldı.

Eğer bir şey mekân kaplıyorsa o imkân dâhilindedir

Özmantar, sunumunda zaman ve mekân kavramlarını ele alarak şunları dile getirdi: “Zaman mekânın çocuğudur. Mekân zamanda hapistir. Eğer mekân olmasa zaman olmazdı. Peki, zaman nedir? Bir mekânın başka bir mekâna uyumu, mesafesi ve imtizacıdır. Mesela sizin için bir dakika, bir saat nedir biliyor musunuz? Bir saatin tanımı: dünyanın güneşle olan mesafesinin uyumlu bir şekilde hareketinin 365’te birinin, 24’de birinin, 60’da biridir. Bir yerin başka bir yere uyumu. Hızlı giderse zaman daha çabuk akar. Yavaş giderse çok daha yavaş akar.

Demek ki bir mekânın bir mekânla uyumundan bahsediyoruz. Zaman ve uyum, mekân olmadan zaman olmuyor. Peki, mekân ne demek? Mekân ile imkân arasında bir yakınlık duyuyor mu kulaklarınız. Eğer bir şey mekân kaplıyorsa o imkân dâhilindedir. Eğer bir şey mekâna ihtiyaç duymuyorsa o imkânsızdır. Mesela insan mekâna muhtaçtır. Onun için insandan her şey beklenir. Yani mümkün, imkân dâhilinde… Ama bir varlık düşünün mekâna ihtiyaç duymuyor. Onun gibi olmak imkânsızdır. Zaman dediğimizde aslında üç farklı zaman dilimini ifade etmiş oluyoruz; geçmişi, şu anı ve geleceği…

Eğer zamanı kuşanmaktan bahsediyorsak sadece geçmişte kalırsak zamanı kuşanmış olmayız. Sadece şu anı yaşarsak yine zamanı kuşanmış olmayız. Sadece ve yalnızca ilgimizi dikkatimizi geleceğe yönlendirirsek yine zamanı kuşanmış olmayız. Sadece geçmişle ilgilenirsek hamaset ehli oluruz. Zamanın anlaşılabilmesi için anlaşılması gereken en önemli kavram uyumdur. Yani geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek zamanın uyumlu bir terkiple algıladığımızda zamanı kuşanmış oluruz. Yoksa zamanın bir diliminde hapsolup kalırız.”

Atölye çalışmaları ve forum yapıldı

Sunumun ardından program atölye çalışmaları ile devam etti. Atölye çalışmalarında; Şehir ve şehirlilik, medya ve iletişim, okuma kültürü, nasıl bir gençlik, vatan, millet ve ümmet şuuru ele alındı.

Çalıştayın öğleden sonraki oturumunda ise “Bireyin Özgüven ve Gelecek Kaygısı” başlıklı forum yapıldı. Kız öğrenciler için Bülbülzade Vakfı Eruslu Kız Öğrenci yurdunda, Erkek Öğrenciler için ise Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Konferans Salonunda yapılan Forumun moderatörleri ise Fazilet Taş ve Ömer Faruk Kavuncu idi.

Forumların ardından atölye sunumları gerçekleştirildi.

Öğrenciler sunumlarını yaparken AÖB 11. Bölge Ortaöğretim Komisyonu ise toplantı yaparak yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Çalıştayın akşam bölümünde ise Mahmut Kaçmazer’in sunumuyla “Mültecilikten Muhacirliğe Kardeşliğimiz” konulu seminer yapılacak.

Çalıştay, yarın yapılacak hayvanat bahçesi gezisinin ardından sona erecek.