Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği ANESİAD’dan “Yeni Nesil Ticaret Yöntemleri” Konulu Seminer

ANESİAD’dan “Yeni Nesil Ticaret Yöntemleri” Konulu Seminer

0
ANESİAD’dan “Yeni Nesil Ticaret Yöntemleri” Konulu Seminer

ANESİAD Kurucu Başkanı Ali Kılavuz 4 Ocak Cumartesi Günü ANESİAD Genel Merkezde “Yeni Nesil Ticaret Yöntemleri” konulu seminer verdi

ANESİAD Kurucu Başkanı Ali Kılavuz 4 Ocak Cumartesi Günü ANESİAD Genel Merkezde seminer verdi. “Yeni Nesil Ticaret Yöntemleri” konulu sunumunu gerçekleştiren Kılavuz, konuşmasında dünya ticaretinin gelişim sürecini dinleyicilere aktardı. Dünya ticaretinde bilgi, iletişim, yaşam ve ekonominin değiştiğini vurgulayan Kılavuz, “Bu konuları konuşmak araştırmak ve özelikle Y kuşağına anlatmak zorundayız” dedi.

“Bilgi ve iletişim değişti. Özellikle interneti bir köşeye koyarak üzerinde konuşacağız. Bilginin doğası değişti. İnsan yazarak düşünerek gelişir. Yazarak gelişir eğitir. Şu an bilginin ticareti yapılıyor daha da kapsamlı yapılacak. Bilginin ticaretini yapmak zorundayız. Tüm Dünya elimizin içinde. İstenildiği her dakika her saniye bilgiye ulaşmak mümkün” diyen Kılavuz, ticaret ve bireysellikle ilgili olarak şunlara vurgu yaptı:

“Yaşam, aile hayatı değişerek bireysel yaşama doğru gitti. Amerika’da ve Avrupa’da bireysel yaşam sabitlendi.  İnsanlar aileden koptu. Evlatların aileden tamamen kopması, bireysel ticari ilişkiler herkesin kendi geliri gibi konularda bireyselliğe gittiler. Bizim gibi din ve toplum merkezli yaşayan ülkelerde halen daha bunlar önemli ama adamlar buna göre ticaret hazırlıyorlar. Bizim gibi toplumlara göre, ona göre ticaret kanalları oluşturuyorlar. Ya da bireysel olanlara göre hazırlıyorlar. Bireysel yaşayanların harcamaları daha yüksek ve internet alışveriş oranı daha yüksek. Çin’in Avrupa ve Amerika’ya yüksek cirolu satışlarının sebebi de bireysel yaşam olduğunu gösteriyor.”

Kılavuz, kurumsal kimliğin sosyal medyaya yansımasının önemiyle ilgili olarak şöyle konuştu: “Sosyal medya ile yeni bir algı oluşacak ve oluşmalı. Aynı zamanda çok önemsemeliyiz. Bizim dışımızda gelişiyor. Biz değişmeden içinde yaşamaya çalışmalıyız diye düşünmemiz lazım.”

“Ekonomide, yeni dünyada paranın niteliği değişti. Artık süper sembolik paralar devreye girdi. Bitcoin gibi…” şeklinde konuşan Kılavuz, Kapitalizmin vur, kır, parçala olduğunu ifade etti ve ANESİAD’ın buna karşın kurulduğuna dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.