ANESİAD’dan ‘Şirket ve Devletlerin Yükseliş ve Düşüşleri’ Konferansı

0
156

‘Şirket ve Devletlerin Yükseliş ve Düşüşleri’ Konulu Konferansa Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mustafa Özel Katıldı.

Bülbülzade Vakfı, Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği (ANESİAD) ve Şehitkâmil Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen “Şirket ve Devletlerin Yükseliş ve Düşüşleri” konulu konferans Gaziantep’te yapıldı. Konferansa, Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mustafa Özel katıldı.

14 Şubat Cuma Şehitkâmil Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde (ŞKM) gerçekleştirilen konferansa Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, ANESİAD Genel Sekreteri Ali Şahin, Yönetim Kurulu Üyesi Rıza Şekerli, Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu Başkanı Yunus Atilla Hamallar, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Hoşgör Fatih İlim Araştırma Vakfının kurucularından Ahmet Ziylan, Şehitkâmil Belediye Başkan Yardımcısı Abdulcabbar Özkara, çevre il ve ilçelerden davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bülbülzade Vakfı Ortaöğretim Komisyonu üyesi Cumali Kaplan tarafından sunulan program, Bülbülzade Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Hafız Murat Uncuer’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’an tilavetinden sonra ANESİAD Gaziantep Şube Başkanı ve Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu Başkanı Yunus Atilla Hamallar tarafından programın açılış konuşması yapıldı. Hamallar, organizasyona emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; ‘Bu organizasyonun oluşmasında büyük pay sahibi olan ANESİAD bir işadamları derneğidir. Açılım olarak Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği olan kurumumuz diğer derneklerle benzerlik göstermekle beraber ayrıcalıkları da vardır.  Mesela en önemli ayrıcalığı diğer dernekler sadece büyük sanayici ve işadamlarını hedeflerken ANESİAD esnafları da içerisine bir yapıyı kurmayı amaçlamıştır ‘şeklinde konuştu.

Bütün Sosyal Hareketler, Bütün İçtimai Teşkilatlar Dört Ana İstasyondan Geçer

Programa konuk olan Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mustafa Özel, Bütün sosyal hareketlerin ve bütün içtimai teşkilatların dört ana istasyondan geçtiğini söyleyerek “Sayının dört olması şart değil bu bir model. Bu sizin tarihi yorumlamanıza yardımcı olacak bir alet. Mutlaka sayı dört olmak zorunda değil. Bu sonuca çeşitli sosyoloji teorilerinden sentez yaparak ulaştık. Birinci istasyon Liderlik İstasyonu, ikinci istasyon Önderlik İstasyonu, üçüncü istasyon Stratejik Bakış İstasyonu ve son istasyon Yenileşme İstasyonu. Her hareketin bir davranış tarzına ihtiyacı vardır. Önder demek düşüncesini ve eylemini, davranma tarzını kendimize örnek aldığımız kimse demektir. Bütün sosyal hareketlerin ortaya çıkmasında böyle bir önderliğe ihtiyacımız vardır. Bana göre önderliğin temel özelliği Farklı Bakış sahibi olmasıdır. Günümüzde herkes kendisini farklı bakıyor zannediyor. Dünyada altı tane fikir var ve 7 milyar insan kendini bu fikrin içine koyuyor ve herkes kendisini özgün düşündüğünü söylüyor.” Şeklinde konuştu.