Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı ANESİAD'dan Bülbülzade Vakfı'na Ziyaret

ANESİAD'dan Bülbülzade Vakfı'na Ziyaret

0
ANESİAD'dan Bülbülzade Vakfı'na Ziyaret

ANESİAD yönetim kurulu Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti. Eğitim ve yardım faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.

Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği ANESİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Suriye’ye yapılan yardımlarla ilgili bilgi almak için geldikleri Gaziantep’te Bülbülzade Vakfını ziyaret ettiler.

Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kılavuz ve Yönetim Kurulu Üyelerinden Coşkun Alay, Ahmet Kurt, Tuncay Dönmez, Ömer Çiçek, Muhammed Rıza Şekerli, M. Ali Gündüz, Ramazan Boluk ve Genel Sekreter Ali Şahin’den oluşan heyet önce Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir’i vakıf sosyal tesislerinde ziyaret etti. Suriye konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Turgay Aldemir; Türkiye genelinde Anadolu Platformu, Gaziantep yerelinde de Bülbülzade Vakfı olarak süreci başından bu yana yakından takip ettiklerini ve tüm imkânlarıyla sürece katkı sunduklarını aktardı.

Suriye ve Türkiye halklarının kökleri çok derinde olan bir geçmişinin ve akrabalık bağlarının olduğunu, bu bağın hiçbir surette kopmadığını ve koparılamayacağını söyleyen Aldemir; “Biz bu bağı daha da güçlendirmek için Suriyeli kardeşlerimizin özgürlük mücadelesini kendi mücadelemiz gibi kabul ediyor bu anlayışla kardeşlerimizle her türlü imkânlarımızı tecrübelerimizi paylaşıyoruz.” dedi.

Sözde insan hakları savunucusu birçok devletin Suriye halkını kendi kaderine terk ettiğini ve yalnızlaştırdığını söyleyen Aldemir; “Biz haftada 8-10 TIR yardımı Suriyeli kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Ancak Suriyeli kardeşlerimizin tek ihtiyaçları yardımlar değil, morallerini ve motivasyonlarını güçlü tutmak ve geleceklerini şekillendirmede onlara yardımcı olmak lazım. Her şeyden önce biz sivil toplum tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Suriye gençlik ve yardım derneği kurduk, Muhalif komutanları buluşturduk, Suriyeli doktorları buluşturduk, Suriyeli hukukçuları buluşturduk, Suriyeli kadınları buluşturduk, Suriyeli öğretmenleri, Suriyeli Sanayici ve iş adamlarını buluşturduk. Amacımız devrim sonrası yapılanmayı kolaylaştıran çalışmalar yaparak Suriye’nin geleceğine katkıda bulunmaktır.” dedi

ANESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kılavuz ise Anadolu Platformu’nun ve Bülbülzade Vakfı’nın Suriye meselesindeki duyarlılığının yabana atılamayacak kadar önemli bir tutum olduğunu belirterek; “Birçok kesimin ve ülkenin meseleye sessiz kaldığı bir dönemde Suriye meselesini bu kadar canlı tuttukları için Anadolu Platformuna ve Bülbülzade Vakfına Turgay Aldemir’in şahsında teşekkür ediyorum.” dedi. ANESİAD olarak İstanbul’dan Yönetim Kuruluyla beraber çalışmaları yerinde görmek ve tanıklık etmek üzere geldiklerini, Suriye meselesinin Türkiye’nin kurtuluş mücadelesinden çok farkı olmadığını, bu anlamda kurtuluş mücadelesi vermiş bir ülkeden Suriyeli kardeşlerine çok daha ciddi destekler verilmesi gerektiğini söyledi.

ANESİAD üyeleri Bülbülzade Vakfı ziyaretinden sonra Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu üyesi İdris Tekin eşliğinde Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gittiler. Reyhanlı’daki Ufuk Eğitim Derneği’ni de ziyaret eden heyet, Ufuk/Der Suriye Yardım koordinatörü Mehmet Demir ile beraber Suriye içindeki Atme Mülteci Kampını ziyaret ettiler. Oradan İslâhiye’ye geçen grup buradaki mülteci kampını da ziyaret ettikten sonra Kilis Öncüpınar yardım koordine merkezine geçtiler. Heyet üyeleri son olarak Kilis sınırındaki Azez kentini de gezdikten sonra memleketlerine döndüler.