Anesiad Suriçi’nde İftar Verdi

0
156

Anesiad’ın Fatih Sosyal Tesisleri’nde tarihi Suriçi Kır Bahçesinde verdiği iftar programına ilgi yoğundu.

Anesiad’ın 27 Temmuz 2013 Cumartesi günü Fatih Sosyal Tesisleri’nde tarihi Suriçi Kır Bahçesinde verdiği iftar programına ilgi yoğundu. İftara Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, İyilikder Başkanı İbrahim Bahar, çeşitli STK temsilcileri, iş adamları ve Anesiad üyeleri katıldı.

Program iftardan kısa bir süre önce Kuran-ı Kerim ve mealinin okunmasıyla başladı. İftarın ardında misafirlere Anesiad’ı tanıtan kısa bir film izletildi. Ardından ev sahibi adına Anesiad Genel Başkanı Ali Kılavuz bir konuşma yaptı. Davete icabet ettikleri için misafirlere teşekkür eden Kılavuz, Anesiad’ın yapısı ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Anesiad’ın üç yıllık bir serüveninin olduğunu ifade eden Kılavuz, resmi anlamda ise 2013’ün başında çalışmaya başladıklarını söyledi. Kılavuz, kısa sürede Anadolu’nun muhtelif yerlerinde üyelik ve teşkilatlanma çalışmalarının başlattıklarını ve çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Kılavuz: “Son dönemlerde Türkiye ve dünyada yaşanan veya şahit olunan olayları analiz ettiğimizde emperyalist güç odaklarının oyunlarına karşı sosyo-ekonomik yönden güçlü olmanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Aslında Anesiad’ı ortaya çıkaran nedenlerden biri de bu örgütlü güce duyulan ihtiyaçtır. Mehmet Akif’in dediği gibi “Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.” Anesiad olarak haksızlığa karşı durabilmek için güçlü olmamız ve hakkı ayakta tutabilmek için de adil olmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Esnaf, sanayici ve iş adamlarımızın bilinçli, birikimli, üretken, paylaşımcı, duyarlı ve adil olmaları için her türlü eğitim ve desteği sunacak örgütlü bir modele ihtiyaç var. İşte Anesiad bu modeli oluşturmak için kuruldu.”  dedi.

Daha sonra söz alan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir şunları söyledi: “Ramazan aslında dağılan dünyamızı yeniden toplamak için iç bir yolculukla yeniden bir doğumdur, yeniden bir varoluştur. Dünyada ve ülkemizde yaşananlar, ekonomik, ahlaki ve siyasi hayatımızdaki parçalanmışlıklar, bizim yeniden bu kutlu ayda Allah’ın mesajıyla buluşup yeniden kendi küllerimizden doğarak adaletin, merhametin, özgürlüğün, tevhidin hayatın her alanını kuşatacağı bir doğum arifesindeyiz. Zor bir dönemden geçiyoruz. Bu dönem bize büyük sorumluluklar yüklüyor. Bizler Anadolu Platformu olarak, Anesiad olarak felsefesi olan bir mektebin, bir ocağın çalışmalarıyız. Bu felsefenin, bu mektebin yeni nesillere, yeni ufuklara ve daha ötelere dair taşınabilmesi, iç muhasebesini yapmış, kendi donanımlarını yeniden güncellemiş ve bayrama bu ruhla bir felsefeyle, bir planla, bir programla çıkabilmiş kadrolarla inanmış insanlarla mümkündür.

İşte bunun için bizlerin dağılmış olan dünyamızı örgütleyerek, teşkilatlandırarak varlığımızı ve sorumluluklarımızı kuşanmamız lazım.

Son olarak söz alan İyilikder Başkanı İbrahim Bahar, “İyilikder’i yerel bir dernekten ulusal ve uluslararası hizmetlerde bulunacak bir konuma getirdik. Hepinizin bildiği gibi insanlara ulaşmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan birisi de insanların ihtiyaçlarını gidermektir. Veren el ile alan el arasında kuracağımız köprü kalpler arasında ülfetler oluşturacaktır. Bu ülfetleri de yapılanmalarla hayata aktararak, insanlarla ve kalplerle temas etmiş olacağız. Bu kalplerine dokunduğumuz, hanelerine girdiğimiz, yetimlerinin başını okşadığımız yoksul insanların durumunu düzeltmek için verdiğimiz uğraşlar o insanlarla ilişki ve alakalarımızı çok sıcak bir seviyeye getiriyor. Bu sıcaklıktan istifade ederek onlarla çok güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyoruz. Çünkü biz insanlara sadece sadaka vermek yerine onların tüm sorunlarına eğilerek bir farkındalık oluşturacağımıza inanıyoruz. Çünkü böyle bir yapımız var.” dedi.

Program sonunda Anesiad yönetim kurulu üyesi Ahmet Kurt, “Bu güzel akşamda, aramızda bulunan tüm konuklarımıza teşekkür ederiz. Allah’a emanet olunuz.” dedi.