ANESİAD Malatya'da İftar Verdi

0
166

Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği (ANESİAD) Malatya Şubesi’nin kurulum çalışması tamamlandı.

ANESİAD Malatya Şubesi’nin kurulması dolayısıyla Bilim Koleji Bahçesinde yaklaşık 500 kişinin katıldığı bir iftar yemeği verildi.

Genel merkezi İstanbul’da bulunan ANESİAD 3. Şubesini Malatya’da açtı. Kurucu Genel Başkanı Ali Kılavuz’un ev sahipliğinde düzenlenen iftar programına Ak parti Malatya Milletvekilleri Cemal Akın, Mustafa Şahin, Öznur Çalık, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu, Ak Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Bazı Daire amirleri, bazı STK’ların yönetim kurulu başkanları, işadamları, sendika temsilcileri ve davetliler katıldı.

Malatya’da 3. şube açıldı

Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan iftar programında bir konuşma yapan Kurucu Genel Başkanı Ali Kılavuz ANESİAD’ın Malatya Şubesi’nin önümüzdeki günlerde faaliyete başlayacağını ifade ederek, derneğin kuruluş amacı ve geçen sürede yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. “Temel gayemiz bilinçli ve duyarlı Müslüman esnaf ve iş adamlarının sayısını artırmak ve güçlerini birleştirerek daha hayırlı işlere imza atmalarına vesile olmaktır. Anesiad olarak sorumluluğumuzun ne kadar ağır olduğunun farkındayız. Bu nedenle Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımızla yoğun çaba sarf ediyoruz. Bunun neticesinde İstanbul’daki teşkilatlanmamızı kısa sürede tamamladık ve Anadolu’da üyelik ve teşkilatlanma işlemlerine başladık. Şu an itibariyle on beş ilde örgütlenmiş durumdayız. Kısa vadede Türkiye’nin birçok ilinde örgütlenmeyi hedefliyoruz ve alt yapımız buna müsait. İlk şubemizi Gaziantep’te, ikinci şubemizi Adıyaman’da 3 Şubemizi de Malatya’da açtık” ifadelerini kullandı.

Amacımız “Türkiye genelinde mali ve ekonomik yönden, bir iş adamı – esnaf birliği organize etmektir

Ali Kılavuz Anesiad’ın temel amaçlarının başında İş dünyasında hak ve adalet ölçülerine dayalı ticaret kurallarının yerleşmesini sağlamak, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu oluşturmak olduğunu belirtti ve konuşmasını şu şekilde devam ettirdi. “Hizmet için yola çıkan Anesiad’ın temel amaçlarını şu şekilde özetlemek mümkündür. Genelde tüm toplumun özelde iş hayatını oluşturan işveren, iş gören ve sermayedar kesimlerinin güzel ahlak çerçevesinde; helal ve meşru yollarla kazanç elde etmelerini tavsiye ve teşvik etmek, Üyeleri arasında kardeşlik bilincini oluşturarak her türlü paylaşımı sağlamak, Çağımıza ve gelecek nesillere bir medeniyet tasavvuru oluşturma adına; İslami hassasiyetlere duyarlı, yetkin, güçlü bir organizasyon oluşturmak. Türkiye genelinde mali ve ekonomik yönden, bir iş adamı – esnaf birliği organize etmek, Birlikteliğin gücünden hareketle daha kapsamlı, etkin, verimli, hayırlı sonuçlar elde ederek, bölgesel ekonomik ve mali konularda zihinsel – fiziksel etkin çözüm önerileri oluşturmak, Toplumsal barış ve uzlaşmanın sürdürüldüğü bir ortamda, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasında bölgesel ve sektörel potansiyelleri en iyi şekilde değerlendirerek ulusal ekonomik politikaların oluşturulmasına katkıda bulunmak, İşsizliği engellemek, sosyal yardımlaşmayı geliştirmek ve ahlaki değerleri önceleyen müesseselerin çoğalması için her türlü girişimi özendirmek, Üyelerine ticari faaliyetleri ile ilgili olarak ihtiyaç duydukları her türlü bilgi desteğini sağlamaktır” ifadelerine yer verdi.

Çantasında plan ve projesi olan, olanları bu halkaya kattık

ANESİAD Başkanı Ali Klavuz davetlilere “Ekonomi dünyasına yönelik söyleyecek sözü olan, çantasında plan ve projesi olan, önerileri olanları bu halkaya katarak çalışmaları başlattık. Zaten hali hazırda eğitim noktasında ciddi çalışmalar yürüten bir kitleye sahibiz. Bu kitlenin çalışmalarını yürütebilmesi için ekonomik gelişmişlik olmaksızın kör topal yürüyeceğinin fevkindeyiz. Bu eksikliğin giderilmesi gerektiğini de göz önünde bulundurarak böyle bir çalışma için düğmeye bastık. Kurmayı planladığımız birliğin benzerlerinin sayısı epey fazla. Ancak bizim amacımız kendi esnafımızı organize ederek kendi değerlerimizin işleyeceği, kendi kurallarımızın konulacağı bir birlik olsun istiyoruz. Emri bil Maruf nehyi Anil Münker düsturumuz olmalıdır. Yıl sonuna kadar Türkiye genelinde 30-35 ilde şubelerimizi açmak, 55 ayrı bölgede de şube temsilcisi oluşturmayı planlıyoruz. Allah yardımcımız olsun “şeklinde konuşmasını tamamladı.

Gezi olayları belki şu anda bir ihtilale de dönüşebilirdi

Programa konuk olarak katılan milletvekillerinden Cemal Akın ise yaptığı konuşmada birlik ve beraberliğin önemine değinerek “Sizler esnaflar, sanayiciler, tüccarlar olarak toplumun temel taşlarısınız. Artık bundan sonra rızkın onda dokuzunun ticarette olduğunu buyuran bir peygamberin ümmeti olarak Müslüman kardeşlerimizin ticareti sanayiyi ve esnaflığı diğer gurup, kişi ve inanç sahiplerine bırakmayacağına inanıyorum. Demokrasinin güçlenmesinin temelinde sizlerin gayreti vardır. STK ların çalışmalarının neticeleri var. Eğer sizler bu gayret içerisinde olmasaydınız gezi olayları diye maruf ve meşhur olan bu olaylar belki şu anda bir ihtilale de dönüşebilirdi. 1960 yılında İslam’a bağlı olan kardeşlerimizin biraz evvel saydığım gerek ticarette gerek sanayide gerek esnaflıkta toplum içerisinde yeterli gücü olmadığı için 1960 ihtilali gerçekleşti. 1960 ihtilal inin aynısını gezi olaylarında da denediler.

İstiklal harbini gerek sarıklı mücahitler İstiklal ve kurtuluş harbini Anadolu’dan başlattılar

O zamanın ana muhalefet partisi başkanı Rahmetli Menderesi diktatörlükle suçlamış, arkasından AB ve Avrupa menderesin aleyhinde yayında bulunmuş mayıs ayında da ihtilal olmuştur. Dikkatinizi çektiyse yine ana muhalefet partisi lideri başbakanımızı gene aynı şekilde itham etti. Amerika ve Avrupa basını başbakanımızın ve AK Partinin aleyhinde yayında bulundu. Ancak toplumun her kesiminde sizlerin ağırlığı oyunu bozdu ve Elhamdullillah bu sıkıntıyı atlattık.

Gezi olayını destekleyen İstanbul sermayesi İstiklal harbini gerek sarıklı mücahitler İstiklal ve kurtuluş harbini Anadolu’dan başlattılar. Niye çünkü İstanbul’daki o bizim yeni yeni çeşitli adlarla telaffuz ettiğimiz İstanbul sermayesi müstevliler ile işbirliği yapmışlardı. Bu gün de aynısını yapıyorlar. Sizler inşallah üretici yatırımcı olarak güzcünüzü her geçen gün biraz daha artırıp bizim gelişmemizi istemeyen bütün güçlerin inadına ve aksine bu toprakların asıl sahipleri olarak ihyası noktasında gerekli çalışmaları yaparak bayrağı en yükseklere çekeceğinize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ANESİAD Malatya şubesi yönetim kurulu üyeleri iftar programına katılan misafirleri tek tek uğurladılar.