Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği ANESİAD, Kuzey Irak’ta Temaslarda Bulundu

ANESİAD, Kuzey Irak’ta Temaslarda Bulundu

0
ANESİAD, Kuzey Irak’ta Temaslarda Bulundu

Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANESİAD), IKBY’nin Erbil, Duhok ve Süleymaniye kentlerinde çeşitli temaslarda bulundu.

 

Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANESİAD) yetkililerinden oluşan 28 kişilik bir heyet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil, Duhok ve Süleymaniye kentlerinde çeşitli temaslarda bulundu.

Bölgede üç günlük bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirten ANESİAD Genel Başkanı Ali Kılavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada görüşmelerinin çok olumlu geçtiğini söyledi. Kılavuz, Irak’ın kuzey bölgesini seçmelerinde hem coğrafi olarak yakınlığı hem de Türkiye ile olan ticaret ağının gelişmiş olmasının etkili olduğunu belirtti.

Türkiyeli iş adamlarını bölgede ticaret yapma çağrısında bulunan Kılavuz şunları kaydetti:

“Anadolu’dan, Erbil, Duhok ve Süleymaniye kentlerinde yatırım yapma, şube açma, şirket kurma ve var olan ticaretleri geliştirme anlamında Malatya, Gaziantep ve İstanbul’dan iş adamlarımızı organize ederek buraya getirdik. Böylece buranın sanayisini, ticaret hacmini daha yakından tanıma fırsatı elde ettik. Ortadoğu ile kıyasladığımızda, bölgenin güvenli oluşu cazibesini daha da artırmış. Yatırımcıların gönül rahatlığıyla gelip buralarda büyük şirketler kurarak çalıştıklarını gördük.”

Ziyaret kapsamında bölgedeki iş adamlarıyla bir araya gelme şansı yakaladıklarını ifade eden Kılavuz, “Dernek olarak Türkiye’nin orta sınıf iş adamlarının gücünü Kuzey Irak’ta hissettirmek istedik. Burada yakın bir ilgi gördük. Bu çerçevede sanayi ticaret anlamında ileriye dönük güzel adımlar attığımızı düşünüyorum. Bundan sonra bölgeye ticari anlamda ziyaretlerimizi devam ettireceğiz” diye konuştu.