ANESİAD Kuruldu

0
162

Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği Kurucular Heyeti Esenler Belediyesi Kültür Merkezinde bir toplantı gerçekleştirdi.

ANESİAD (Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği) Kurucular Heyeti Esenler Belediyesi Kültür Merkezinde bir toplantı gerçekleştirdi. 1 Haziran Cuma günü saat 20.00 ile 23.00 arasında gerçekleşen toplantıya 160 yakın iş adamı katıldı.

Niyazi Bey’in sunuculuğunu yaptığı toplantıda Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir bir konuşma yaptı. Aldemir konuşmasına bu hayırlı girişimin öncülüğünü yapan değerli katılımcılara teşekkür ederek başladı. “Anadolu’nun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bu davetimizi temsilen icabet eden sizlere teşekkür ederim. Bir gücü toparlamak önemlidir fakat toparlanan bu gücü hayır üzere devam ettirmek çok daha önemlidir. Yaptığımız işin hakkını vermek ve bunun sorumluluğunu imtina ile taşımak daha da önemli olsa gerektir.” Dedi. Aldemir konuşmasında İslam coğrafyasında iktisadi girişimlerin kısa bir değerlendirmesini yaptıktan sonra bu girişimin hayırlı sonuçlar yeni nesillerin yetişmesine vesile olması duasıyla konuşmasını sonlandırdı. Aldemir’in ardından kürsüye Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi İbrahim Bahar geldi.

İbrahim Bahar konuşmasında şunlara değindi: Burada ticaret yapan ve üretim yapan arkadaşlar olarak bir aradayız. Yaşadığımız dünyada ticaretin, üretimin temelleri başka medeniyetlerin, başka dünyaların oluşturduğu zorunluluklar üzerine kuruludur. Bu kural ve kaideler medeniyetimizin dışında gelişen ve şekillenen kaidelerdir maalesef. Bu güne kadar kendi kültür kodlarımızı ticaretimize ve üretimimize yansıtamadık maalesef. Tüm arkadaşlarımızdan istirhamım kültür kodlarımıza dönerek kendimize özgü kurallarımızı, kaidelerimizi hayata geçirmektir. Kapitalist sistemin kodlarına sığınarak değil kendi kodlarımızla bir sistem üretmeli ve yürüyüşümüze devam etmeliyiz. İbrahim Bahar’ın ardından kürsüye ANESİAD Kurucu Başkanı Ali Kılavuz geldi.

Ali Kılavuz “18 kişilik kurucular heyeti adına hepinize teşekkür ederim” diyerek konuşmasına başladı. Kılavuz, böyle bir oluşuma neden ihtiyaç duyduklarını ve nasıl bir gelişim süreci takip ettikleri hakkında geniş bir bilgilendirme yaptı. Yaptıkları görüşmelerde yapılan önerileri dikkatli bir şekilde not alarak bunlar üzerinde uzunca bir süre tartıştıklarını vurgulayan Kılavuz  “örnek ve ortak” bir girişim olası için çalışmalarının gelişerek devam edeceğini vurguladı. Kılavuz’un ardından Ömer Çiçek kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Ömer Çiçek 18 aylık çalışma sürecine kısaca değinen bir rapor sundu. Süreç içinde aldıkları yolu  ve almayı hedefledikleri yolu anlattıktan sonra bu girişimin hayırlara vesile olması dileğiyle konuşmasını sonlandırdı.