Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği ANESİAD Genişletilmiş Yönetim Kurulu ve İstişare Toplantısı Kayseri’de Yapıldı

ANESİAD Genişletilmiş Yönetim Kurulu ve İstişare Toplantısı Kayseri’de Yapıldı

0
ANESİAD Genişletilmiş Yönetim Kurulu ve İstişare Toplantısı Kayseri’de Yapıldı

ANESİAD’ın Mayıs ayı Genişletilmiş Yönetim Kurulu ve İstişare Toplantısı Kayseri’de yapıldı.

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen ANESİAD Şube Başkanları ve üyelerinin yoğun katılımıyla, ANESİAD Mayıs ayı Genişletilmiş Yönetim Kurulu ve İstişare Toplantısı Kayseri’de yapıldı.

ANESİAD Kayseri Şube Başkanı Veysel Tüfekçi’nin ev sahipliğinde icra edilen istişare toplantısı ANESİAD Genel Başkanı Ali Kılavuz ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla Kayseri Radisson Blu Otel’de yapıldı.

Programda Kayseri Şube Başkanı Veysel Tüfekçi’nin; ANESİAD Kayseri Şubesinin kuruluş süreci ve Kayseri’deki faaliyetlerinden bahsetmesinin ardından Genel Başkan Ali Kılavuz bir selamla konuşması yaptı.

ANESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Dönmez, ANESİAD’ın temel ilkelerinden ve İslamiyette ticari hayatın, ticaret ahlakının öneminden ve uygulamasından söz etti.

Dönmez, “Kayseri gibi ahilik felsefesini yaşayan ve yaşatan bir şehrin karşısında ticaretten bahsetmek zor olsa gerek” dedi. Dönmez, Peygamberimizin 8 yaşından itibaren çobanlığından itibaren ticari hayatına kadar olan kısmı ele alan bir konuşma yaparak sözlerine son verdi.

Daha sonra Kayseri Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Salahattin Polat “ahilik” teşkilatı ve günümüzde uygulamasının eksikliği üzerinde durdu.

Polat, “İslamiyette servet biriktirmek gibi bir olgu söz konusu değildir. Ahiliğin en temel ilkelerinden biri yardımlaşma sandıklarıdır. Bu felsefe gereği, her kişi en iyi olduğu durumlarda bu sandığa belli miktar para atar ve ihtiyacı olan kişiler de bu sandıktan ihtiyacı olanı kadar alırlardı. Ahiliğin bir diğer temel amaçlarından biri de müşterinin menfaatlerini korumaktır“ dedi.

Kahvaltılı yapılan programın ardından Kayseri Şubesinin bulunduğu dernek merkezine geçilerek, Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı icra edildi.

Genel Başkan Ali Kılavuz toplantının ardından ANESİAD faaliyetleri ve çalışmalarından bahsetmek üzere TV Kayseri’de canlı yayın konuğu oldu.