Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği ANESİAD Gaziantep’te Tanışma Toplantısı Düzenledi

ANESİAD Gaziantep’te Tanışma Toplantısı Düzenledi

0
ANESİAD Gaziantep’te Tanışma Toplantısı Düzenledi

Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği (ANESİAD) Yönetim Kurulu, Gaziantep’teki üyeleri ile tanışmak ve kaynaşmak amacıyla toplantı düzenledi.

Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği (ANESİAD) yönetim kurulu, Gaziantep’teki üyeleri ile tanışma ve kaynaşmak amacıyla Teymur Continental Hotel’de yemekli toplantı düzenledi.

ANESİAD Gaziantep Şubesi’nin ev sahipliğinde 12 Aralık Cumartesi günü yapılan toplantıya Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, ANESİAD Başkanı Ali Kılavuz, ANESİAD Gaziantep Şube Başkanı Yunus Atilla Hamallar, yönetim kurulu üyeleri ve üyeler katıldı.

Program, ANESİAD Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aydemir İyikülah’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından ANESİAD’ın tanıtım filmi izlendi.

İş yapacaksak 20-30 yıl sonrasını düşünmeliyiz

Tanıtım filminin ardından ANESİAD Gaziantep Şube Başkanı Yunus Atilla Hamallar açılış konuşması için kürsüye geldi. 20-30 yıl sonrasını öngören işadamlarının geleceği inşa edeceğini vurgulayan Hamallar konuşmasında şu konulara değindi:

“Bizler gücünü gücün gerçek sahibine yaslanarak alıyoruz. Servetin ortalama 50 yılda bir el değiştirdiği dünyamızda bunun insana imtihan için emanet olarak verildiğinin bilincinde olan insanlarız.

Selçuklu devletinin yıkılmasıyla onlarca beylik ortaya çıkmıştı. Bu beyliklerin en küçüğü Osmanoğulları Beyliği idi. Osmanoğulları adalete, merhamete, bilgiye, âlime duymuş oldukları saygı ve güven çerçevesinde, disiplinli, istikrarlı çalışmalarıyla 600 yıl boyunca adaletin ve merhametin sancağını taşıdılar.

Gerçekler, dönüşümler bizlerin zihinlerinde başlar. Bizim rengimiz olursa insanlara renk verebiliriz. Yok, biz renksiz olursak doğal olarak toplum bizi kendi rengi ile boyayacaktır. Sizin bir fikriniz, bir tasavvurunuz varsa insanlar sizi dinler.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmeyi kafasına koyduğunda esnaftan alışveriş yapmak istiyor. Bir esnafa gidip alışveriş yapmak istediğinde, esnaf, komşusunun siftah yapmadığını belirterek ona yönlendiriyor. Bu bizim için çok ibretli bir örnek.

Bizler, Gaziantep tabiri ile el eli yıkar, el de döner yüzü yıkar tabiri gereğince birbirimizi büyütmemiz lazım. Birbirimizi tecrübe paylaşımıyla, bilgi paylaşımıyla büyütmemiz lazım.

Bizler hep birlikte kapitalist düzene karşı, sömürgeci düzene karşı bu tip sivil toplum kuruluşlarıyla mücadele edebiliriz. Bunun için önce yüreklerimizi, sonra aklımızı ve tecrübemizi sonra da sermayemizi ve emeğimizi ortaya koyup; Rabbim senin rızan için bu havuza aktardık, sen bereketlendir diyerek bütün arzu, istek ve dualarımızı Allah’a yönlendirmemiz lazım.

Gelecekte iş yapmak istiyorsak 20 yıl sonrasının insan psikolojisini ve davranışlarını hesap etmek zorundayız. Nasıl ki bizim neslimiz ile çocuklarımızın davranışları çok farklı ise babalarımızla da bizim davranışlarımız farklıdır. Gelecekte iş yapmak isteyen kardeşlerimiz 20-30 yıl sonraki insan psikolojisini ve davranışlarını hesap etmek durumundadır. Gelecekte iş yapacak firmalar bu firmalardır.”

Toplu vurdukça yürekler, onu toplar sindiremez

ANESİAD Başkanı Ali Kılavuz ise ülkemizin çevresindeki ateş çemberinden ve bölgemizdeki zihinsel karışıklıktan kaygı duyduklarını vurgulayarak özetle şu konulara vurgu yaptı:

“Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, ülkemizin çevresindeki ateş çemberini, ülkemizin çevresindeki zihinsel karışıklığı görüyor ve hep birlikte yaşıyoruz. Bu coğrafyada bu kaygılarla Anadolu’da ticaret, sanayi ve üretim üçlüsü içerisinde rızkımızı temin etme yönünde çalışmalar içerisindeyiz.

ANESİAD 2013 yılında kurulduğundan bu yana şu an 9 tane şube, 13 tane temsilcilikle yoluna devam ediyor. Yeni hedeflerimiz var. Örgütlülüğe gerçekten ihtiyacımız var. Merhum Mehmet Akif’in dediği gibi; ‘Toplu vurdukça yürekler, onu toplar sindiremez.’

Müslümanların birbiri ile bir duvarın tuğlaları gibi omuz omuza dayanışması, bizim için hayatımıza adapte etmemiz gereken unsurlardır. Hayat tarzını belli bir çizgide oturtmaya çalışan insanlarız. Zor bir coğrafyada, zor bir çağda; Müslüman esnaf, sanayici ve işadamları olmaya çalışırken harama bulaşmadan, kırmızı çizgilerini esnetmeden, dürüst, erdemli birer işadamı, esnaf olmanın zorluğunu hepimiz yaşıyoruz.

Bu zorluğu aşmakta Batı’nın bize 200 yıldır üfürdüğü gibi sekülerleşerek, bireyselleşerek, daha çok kapitalistleşerek bir yaşam tarzı sürdürmek bizim tarzımız değildir. Bizim yaşam tarzımız paylaşımdan, bizim yaşam tarzımız birbirilerimize karşı emri bil maruf nehyi anil münker yapmaktan, düşeni kaldırmaktan, yolda kalanı yürütmekten, yürüyeni koşturmaktan geçiyor.

ANESİAD, örgütlü kurumsal bir yapıdır ve bunu hedefliyor.  Tek başımıza bu çağın gerekleri çerçevesinde bireysel olarak ayakta kalma şansı zor olan insanlarız. Ya millete benzeyeceğiz, herkes gibi olacağız. Birbirilerimizin sırtına tırnaklarımızı geçirerek, kapitalistlere benzeyerek hep bana hep bana diyeceğiz, ya da Allah’ın inayeti ile bu oyunu bozacağız.

Bunu bireysel olarak yapmanın ne kadar zor olduğunun bilincinde olan insanlarız. ANESİAD’ı kurmaya iten minval işte buydu. Birlikteliğin zaruri ve gerekli olduğunun şu çağda altını çizmemiz gerektiğine inandık. Özellikle de esnafı, küçük ve orta ölçekli işletmeleri, büyük işletmeleri önemseyerek bu alan üzerinde örgütlü bir model oturtmamız gerektiğini inanıyoruz.

Buradan Gaziantepli esnaflara ve işadamlarına çok teşekkür ediyorum. İlk tepkiyi Gaziantep’ten aldık. Örgütlülük modelimizde yanımızda olan tüm dostlarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz. Bu çağda öngörüsüyle, duruşuyla, sosyo-ekonomik olaylara bakışıyla, ülkesini, milli ve manevi değerlilerini önemseyen, çantasında projeleri olan, yeri geldiğinde hesap soran, ama sivil toplum kuruluşu olma ruhunu hiç kaçırmayan ANESİAD olma yolunda perspektifimizi hep yeniliyoruz.

Samimi, dürüst, ahlaklı, kendi çağına, coğrafyasına, halkına, yöneticilerine söylemesi gerek sözü olan bir yapımız olduğunu belirtiyoruz. Vizyonumuzu ve perspektifimizi belirlerken sizlerden ve ANESİAD’ın tüzüğünde bulunan ana misyon ve fikirlerden sapmadan samimi bir şekilde duruşumuz, beyanatımız hep bunun türevi olacaktır.

Bizler ulaşılamaz olmak istemiyoruz. Bizler her zaman ulaşılabilen, her zaman kapısı çalınabilen kurum olma yolunda yürüyoruz.”

Konuşmaların ardından tanışma ve soru cevap kısmına geçildi. Bu kısımda yönetim kuruluna yöneltilen soru-görüş ve öneriler ANESİAD yönetimi tarafından cevaplandırıldı.

Program, ANESİAD’a yeni katılan üyelere üyelik belgesi verilerek rozetlerinin takılmasının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.