ANESİAD Filistin Gezisi Düzenledi

0
ANESİAD Filistin Gezisi Düzenledi

ANESİAD (Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği) tarafından organize edilen Filistin’le İş Geliştirme maksatlı geziye, genel Merkez ve değişik şubelerden 50 kişilik bir üye grubu katıldı.

İstanbul’la beraber, Malatya, Kayseri, Gaziantep, Adana, Osmaniye, Van, Tatvan ve Adıyaman’dan Anesiad üyesi, değişik sektör ve iş kollarına mensup katılımcılar, İstanbul’da buluşarak, grup olarak Filistin’e hareket ettiler.

 

 

İşadamlarının İsrail Hava alanında geçiş için yaklaşık dört saat bekletilmesi ve iki işadamının içeri sokulmayarak onur kırıcı bir şekilde sorgulandıktan sonra tekrar Türkiye’ye gönderilmesi ile 48 işadamı gerekli temaslarda bulunmak üzere Müslümanların yaşadığı Filistin bölgesine hareket ettiler.

 

Kudüs Ticaret Odası, Filistin Batı Şeria Bölgesinde bulunan El Halil İşadamları Forumu ve El Halil Ticaret Odası ile farklı zamanlarda görüşülerek, Filistin’le İş Geliştirme kapsamında önemli müzakereler ve ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

 

İlk görüşmelerde bulunmak üzere, daha önceden belirlenen ve randevu alınan Kudüs Ticaret Odasına geçildi. Kudüs Ticaret Odası Başkanı Sayın Hicazi ve Oda Genel Sekreteri Fadıl Hilmi tarafından karşılanan Anesiad heyeti, Ticaret odasında yaklaşık bir saat süren karşılıklı müzakerelerde bulundular. Ev sahipleri yaptığı konuşmada, Türkiye ile önemli dostluk bağlarının bulunduğunu ve bunu ticari olarak da geliştirmek istediklerini ifade ettiler. İsrail kuşatması altında çok zor şartlarda ayakta kalma mücadelesi verdiklerini ifade eden Hicazi, daha önceki ticaret odası merkezinden İsrail tarafından çıkmaya zorlandıklarını, bu sebepten heyetimizi küçük bir salonda misafir etmek zorunda kalmaktan duydukları üzüntüleri dile getirdiler. İkili ilişkiler çerçevesinde özellikle gıda ve tekstil alanında Türkiye’den önemli ölçüde ürün aldıklarını ama bunun artırılması gerektiğini vurgulayarak, Türk iş adamları için Filistin’de yatırım imkanlarının da bulunduğunun altını çizdi.

 

Filistin’deki halkın %80’inin fakir olduğunu ve işsizlik oranlarının %36’lar civarında olduğunun vurgulandığı toplantı brifingi sonrasında söz alan Anesiad Genel Başkanı Ali Kılavuz, Filistin halkıyla olan tarihi kardeşlik ve dostluk ilişkileri olduğunu vurgulayarak, Filistin’le ticaret yapma önceliklerinin olduğunu, ürün almak veya satmak dışında, Türkiye’de uzman işgücü eğitimi ve yatırım imkanlarının zorlanması gibi alanlarda destek verebileceklerini belirtti. İstanbul ve Anadolu’nun özellikle sanayi bakımından kalkınmış illerinden birçok işadamıyla durumu yerinde mütaala edip, atılması gereken adımlar konusunda gözlemlerde bulunmak üzere Filistin’de bulunduklarını belirten Kılavuz, ikili görüşmelerle daha yakın bir temas kurulması gerektiği üzerinde durdu.

 

Aynı günün akşamı, Holy Land Otel’in toplantı salonunda, 45 civarında Filistinli işadamının da hazır bulunduğu tanışma ve ikili görüşmelerle karşılıklı ticaret analizleri yapıldı.

 

Ertesi gün de Müslümanların yaşadığı ve ticari potansiyel bakımından en önemli kentlerden olan El Halil kenti ‘Filistinli İşadamları Forumu’na tüm Anesiad üyesi işadamları katıldı. Formu organize den Filistinli İşadamları adına konuşan Forum Başkanı Muhammed Nafiz Hirbawi, bu ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederek, Türkiye ile ticaret yapmaktan ve mevcut ticareti geliştirmekten memnun olacaklarını belirtti. Ardından söz alan Anesiad Başkanı Ali Kılavuz kısa bir selamlama ve teşekkür konuşmasının ardından sözlerine şu şekilde devam etti:  Türkiye-Filistin ticaret hacminin geliştirilmesi için buradayız. İki kardeş ülke ticaret bakanlarının açıklamış olduğu ticaretin geliştirilmesi ile ilgili planların zamanlaması ile Anesiad ticaret heyetinin ziyaretinin bu döneme denk gelmesi ayrı bir öneme haizdir. İslam kardeşliğinden kaynaklanan hukukumuzu ticari ilişkilerimizle desteklemek, aynı zamanda Filistin’i desteklemektir.

 

Daha sonra El Halil Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonundaki proğrama geçildi. El Halil Ticaret Odası Başkanı M. Ghazi Herbawi El Halil’deki ticari durumlarla ilgili bilgiler verdiler. El Halil’in İsrail tarafından H1 ve H2 olmak üzere ikiye ayrıldığı, El Halil camii civarının H1 olarak adlandırıldığı ve İsrail baskısının en çok yaşandığı bir bölge olduğu belirtildi. Burada 500 civarında esnafın taciz ve baskılara dayanamayarak dükkanlarını kapatmak zorunda kaldıkları ifade edildi. Yoksulluk ve işsizliğin had safhada olduğu bu bölgede yaşayan Müslümanların mülklerinden vazgeçerek göçe zorlandığı belirtildi. Anesiad Genel Başkanı da yaptığı konuşmada Filistin’in sorunlarına sahip çıkmak ve sıkıntıları hafifletmek konusunda ticaretin geliştirilmesi ile ilgili adım atmak üzere Filistin’de bulunduklarını ifade etti.

 

Protokol konuşmaları ve temenniler sonrasında El Halil Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Anesiad üyelerine bir yemek verildi. Buradan Filistin’in en büyük işletmelerinden biri olan Royal Co. firması ziyaret edildi. İşletme ziyareti tesisin gezilmesi, hediyeleşme ve ikramlarla son buldu.

 

Aynı günün akşamında El Halil Ticaret ve Sanayi Odasında, Anesiad üyeleri ve 60 civarında değişik sanayi ve ticaret iş kollarına mensup Filistinli işadamlarıyla ikili görüşmelere geçildi. Herkesin kendi sektörüne yakın sektörlerle ilgili arz ve talep müzakeresi yaptığı ikili görüşmeler oldukça verimli geçti.

 

Filistin İş Geliştirme maksatlı gezide ANESİAD üyeleri, rehber eşliğinde eski Kudüs, Mescid-i Aksa, Beyt’ül Lahim, El Halil, Eriha, Lut Gölü, Yafa kenti gibi değişik merkezlere de bir kısım ziyaretlerde de bulundular.