Anadolu’dan Suriye’ye Kardeşlik Eli

0
201

Anadolu halkı kardeşlik elini Suriyeli mazlumların üzerinden çekmiyor.

Her zaman Suriyeli kardeşlerinin yanında olan halkımız özellikle Kurban Bayramı ve sonrasında gerek ülkemizde, gerekse Suriye’de zor şartlarda yaşamını sürdürmek zorunda kalan mazlum halka her fırsatta yardımlarını ulaştırıyor.

Merkezi Gaziantep’te bulunan Suriye Gençliği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman SÜLEYMAN özellikle Kurban Bayramı döneminde Suriye’ye bölgeden çok sayıda yardım gittiğini açıkladı. SÜLEYMAN sözlerine şöyle devam etti; “Kurban Bayramında Suriye’de Bülbülzade Vakfı aracılığı ile biri büyükbaş olmak üzere 43 kurban kestik. Diğer illerle beraber Türkiye’den giden kurban sayısı 210’a ulaştı. Kurbanları Hama’nın Tıybit ilçesinde ve Halep’e bağlı bölgelerde dağıttık. Kurbanları Halep’te Karaköprü, İraal, Çobanbey, Mırğıl, Telrifat, Sandı, Babilin, Telaşe, İhtimlet, Şuverin, Harcele, Samandere, Maarin, Tiletine bölgelerinde kestik.” dedi.

Özellikle Gaziantep’te ikamet eden Suriye’li muhacirlere Bülbülzade Vakfı aracılığı ile giyim ve gıda yardımına devam ettiklerini belirten SÜLEYMAN; “Gaziantep halkı bize kardeşliğin ne demek olduğunu gösterdi. Suriye’deki devrim süreci başladığından beri Gaziantep ve Türkiye daima yanımızda yer aldı. Gaziantep’deki Sivil Toplum Kuruluşları, özellikle de Bülbülzade Vakfı; ev eşyası, giyim, gıda, yakacak ve barınma yardımına kadar her konuda bize destek oluyor, kendilerine müteşekkiriz.” dedi.

Van’da faaliyetlerini sürdüren Gökkuşağı Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Suriye’ye gönderdiği bir kamyon dolusu eşyadan da bahseden SÜLEYMAN; “Gelen malzemeler; Helva, Elbise, Çamaşır ve Bulaşık Deterjanı, Çocuk Bezi, Süt, Çay, Şeker, Makarna, Zeytin, Yağ gibi gıda ve temizlik maddelerinden oluşuyordu. Malzemeleri Halep’e bağlı mahallelerde ihtiyaç sahiplerine dağıttık.” diyerek sözlerini tamamladı.

Fatih KÖRÜK / Gaziantep Bülbülzade Vakfı