Anadolu Platformu’ndan Karadeniz Ziyareti

0
203

Anadolu Platformundan Karadeniz Bölgesine dostluk ziyareti gerçekleştirildi. Bölgede meydana gelen sel felaketi ve sonrasında yapılan yardım çalışmaları hakkında izlenimlerde bulunuldu.

Anadolu Platformundan Karadeniz Bölgesine dostluk ziyareti…  Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan Kayan, Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ve Genel Sekreter Mehmet Alpcan’ın katıldığı ziyarette, Bölgede meydana gelen sel felaketi ve sonrasında yapılan yardım çalışmaları hakkında izlenimlerde bulunuldu.

12-13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen ziyarette Samsun Tekeköy Hilal Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Yüksel Karakaya ve Dış İlişkiler Sorumlusu Ömer Naci Yılmaz eşlik ettiler. Ziyaret Dernek merkezinde yapılan kahvaltıyla başladı. Dernek faaliyetleri hakkında kısa bilgiler veren Ömer Naci Yılmaz Tekeköy ve Samsun’da yapılan çalışmalar hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

Ziyaretin ilk gününde Samsun’da meydana gelen sel felaketinin izlerini yerinde gören Platform yetkilileri Canik Kültür Merkezinde oluşan kriz masasını ziyaret ettiler. Dost Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (Dost-Der)  tarafından koordine edilen yardım çalışmaları hakkında bilgiler aldılar. Dost-Der Başkanı Hüseyin Mutlu sel felaketi sonrası yaşanan gelişmeleri ve selzedelere yapılan yardım faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Ayrıca Samsun İnsani Yardım Hareketi Derneği (Siyah) yapılan yardım faaliyetlerinde aktif olarak yer almaktadır.

Samsun ve ilçeleri kapsamında sürdürülen ziyarette bir sonraki durak Çarşamba ve Salıpazarı ilçeleri oldu. Bu ziyarette Engin Altun ve Mehmet Özcan ilçelerde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdiler. Selin yol açtığı hasarlar ve etkileri bu ilçelerde de gözlendi.

İlk günün akşamında Tekeköy Hilal Eğitim Derneğinde buluşan dernek gönüllüleriyle bir araya gelen Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan Kayan ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, İslami ve insani sorumluluklarımız etrafında bir sohbet gerçekleştirdiler. Karşılıklı soru ve cevap şeklinde gerçekleşen sohbet Karadenizli dostların içten ve samimi sıcaklıklarını gönüllerde hissettirdi.

Ziyaretlerin ikinci gününde Ordu’nun Fatsa ilçesinde Sedat Çetin’in ev sahipliğinde yapıla kahvaltıda Fatsa gönüllüleriyle güzel bir buluşma gerçekleşti. Olgunlukları ve heyecanları yüzlerinden okunan genç gönüllüler Ramazan Kayan’dan geniş katılımlı bir buluşma sözünü alarak Fatsa’dan Giresun’un Eynesil ilçesine doğru hareket edildi. Eynesil’de Şükrü Uzun kardeşimizin ev sahipliğinde bir araya gelindi. Buradaki buluşmada, YİK Başkanı Ramazan Kayan sorumluluklarımız ve bunun için gerekli olan donanımlarımızla ilgili bir sohbet gerçekleştirdi. Anadolu Platformu’nun faaliyetleri hakkında bilgilendirilmelerde bulunuldu. Burada Trabzon’un Akçaabat ilçesi, İlim Yolcuları Derneğinden birçok gönül insanı kardeşlerde bulundu. Buradan Ordu’nun Ünye ilçesinde Halil İbrahim Özkan’ın ev sahipliğinde bir araya gelen kardeşlerle güzel bir akşam sohbeti gerçekleştirildi.

Karadeniz Bölge ziyareti Ömer Naci Yılmaz ve Yüksel Karakaya öncülüğünde, dua ve birlik temennileriyle sona erdi.