Anadolu Platformu’ndan Karadavi ve Meşal’e Ziyaret

0
178

“Doğu ve Batı Arasında Uluslararası İnsani Eylem Konferansı” için Katar’a giden Anadolu Platformu ekibi, konferans kapsamında başta Yusuf Karadavi ve Halid Meşal olmak üzere bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

26-27 Mart’ta Katar’daki “Doğu ve Batı Arasında Uluslararası İnsani Eylem Konferansı”na katılan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, İyilikder Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bahar ve Mimberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa konferanstan sonra bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Turgay Aldemir, İbrahim Bahar ve Cemal Mustafa ilk olarak 1-2 Mayıs tarihlerinde Kuveyt’te yapılacak olan Türk-Arap ilişkileriyle ilgili bir hazırlık toplantısına katıldı. Toplantının organizasyonuna 5 Arap, 5 de Türk STK’sı seçildi. Seçilen 5 Türk STK’sı içerisinde Anadolu Platformu da bulunuyor.

Ekip daha sonra Katar’daki Eid Hayır Kurumu, Raf Hayır Kurumu ve Afif Hayır Kurumu gibi etkin STK’ları ziyaret etti. Ziyaretlerde hayır ve yardım konuları görüşüldü.  

Katar’da ikamet eden İslam dünyasının önemli isimlerinden Şeyh Yusuf Karadavi ve yine Katar’da ikamet eden Hamas Lideri Halid Meşal de ziyaret edildi. Ziyarette, İslam dünyasının içinde bulunduğu sorunlar ve çözüm yollarına ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu  

Daha sonra Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer ziyaret edildi. Bu ziyaretlerin yanı sıra Körfez ülkesinde bulunan bazı önemli âlim, yazar ve entelektüellere de birtakım ziyaretler gerçekleştirildi.

Anadolu Platformu ekibi son olarak Katar’daki İslami elektronik arşiv merkezini ziyaret ederek Türkiye’ye döndü.