Anadolu Platformu'ndan Erzurum Ziyareti

0
247

Hizmet İçi Eğitim programları için Anadolu seferine çıkan Anadolu Platformu Heyeti Erzurum’a uğramayı da ihmal etmedi.

Bölge ziyaretleri çerçevesinde Erzurum’da bir çok STK ziyaret edildi. 28 Mart Perşembe günü Erzurum’a varıldığında ilk önce Dernek Başkanı Yasin Demirci ile buluşularak Anadolu Platformu Üyesi Yankı-Der ziyaret edildi. Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Sümeyye Hanım Yankı-Der’in bayanlara yönelik faaliyetleri, evde karakter eğitimi ve Arapça öğretimi konusundaki çalışmaları hakkında bilgi verildi. Özellikle evde karakter eğitimi konusunda Anadolu Platformunun tecrübelerinden daha fazla istifade etmek istediklerini ve Arapça öğretiminin yaygınlaştırılması hususunda da diğer illere katkı sunabileceklerini ifade etti.

Ramazan Kayan, İslami çalışmalarda kadınların aktif rol üstlenmesinin çok önemli olduğunu, Platform olarak aile merkezli bir çalışma yönteminin benimsendiğini, bu anlamda Yankı-Der’in ortaya koyduğu çabanın takdire şayan olduğunu, tüm bu çalışmaların diğer illerdeki bayanların çalışmalarıyla karşılıklı paylaşım ve yardımlaşmayla çok daha mükemmel noktalara taşınabileceğini belirtti.

Daha sonra Abdurrahman Gazi Vakfı ziyaret edildi. Burada Turgay Aldemir, Anadolu platformunun çalışma esasları ve faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Anadolu Platformu’nun insan odaklı, medeniyet eksenli bir hareket olduğunu, çalışmalarını katılımcı meşveret ve kurumsal önderlik çerçevesinde ve aile merkezli olarak sürdürdüğünü ifade etti. Tüm projelerinin ana hedefinin arzın imarı ve neslin ıslahı olduğunu vurguladı. Özellikle uygulanmakta olan kadın ve aile, evde karakter eğitimi, orta öğretim çalışmaları, Anadolu Öğrenci Birliği bünyesinde sürdürülen üniversite çalışması, öğretmen, esnaf ve sosyal yardımlaşma çalışmalarının detayları hakkında bilgiler aktardı. Abdurrahman Gazi Vakfı’nın uzun yıllardır Erzurum’da yürüttüğü çalışmaları takdirle izlediklerini belirten Aldemir, bu çalışmalardan istifade etmek istediklerini, Anadolu Platformu olarak da tüm projelerini memnuniyetle paylaşabileceklerini bildirdi. Abdurrahman Gazi Vakfı’nın yapılmakta olan yeni hizmet binası hakkında alınan bilgiden sonra, bu binanın hayırlı hizmetlere vesile olması duasıyla müsaade istendi. Başka bir programda olduğu için görüşülemeyen Vakıf Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ağırman Hocayla da ilerleyen saatlerde buluşularak birlikte, ameliyat olan Mavi Marmara Gazisi Kenan kardeşimiz ziyaret edildi.

Akşam yemeğinde buluştuğumuz Çağrı-Der Yönetim Kurulu Üyelerinden Dernek Başkanı Salih Bey ve Dernek Yöneticisi Fuat Bey derneklerinin hedefleri ve faaliyetlerini Anadolu Platformu yetkilileri ile paylaştı. Daha sonra Koordinasyon Kurulu Başkanımız Turgay Aldemir de Anadolu Platformu’nun hedefleri ve faaliyetlerini anlattı. Çağrı-Der’in Erzurum için ayrı bir önem arz ettiğini vurgulayan Aldemir Çağrı-Der’in yapacağı çalışmalarının Erzurum halkı ve bölge halkı ile bütünleşmesi için çok önemli olduğunu dile getirdi. Anadolu Platformu’nun Çağrı-Der’in bu anlamda yapacağı tüm çalışmalara gerekli tecrübe ve veri aktarımlarını sağlayacaklarını belirtti. Daha sonra dua ve temennilerle Çağrı-Der ziyareti sona erdi.