Anadolu Platformu'ndan Doğu Anadolu Bölge Ziyareti

0
168

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu üyesi Gazi Kılıçparlar, Platform Genel Sekreteri Mehmet Alpcan ve Van Gökkuşağı Derneği Genel Sekreteri Kemal Çelen 13 Mayıs’ta başlamak üzere Doğu Anadolu bölgesinde bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Heyet ilk ziyaretini Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine gerçekleştirdi. Doğubeyazıt’ta Gönüllü Dostlar Derneği’ni ziyaret eden heyet, burada dernek başkanı Ahmet Unus ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen heyet, dernek faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı.

Heyet Doğubeyazıt’taki temaslarını bitirdikten sonra Diyadin ilçesini ziyaret etti. Burada Şahin Kahraman ve Ahmet Güven’le bir araya gelen heyet Diyadin’in genel durumuyla ilgili bilgi aldı. Karşılıklı bilgi alışverişi ile gerçekleştirilen görüşmeden sonra heyet Ağrı’ya geçti; Burada Ağrı İnsani Yardım Derneği başkanı Kerem Anığı ve Yönetim Kurulu ile bir araya gelen heyet dernek başkanı Kerem Anığı ve yönetim kurulu üyelerinden dernek çalışmaları hakkında bilgi alan heyet geceyi Ağrı’da geçirerek 14 Mayıs sabahı Van’ın Erciş ilçesine geçti. Erciş Başak-Der’e gerçekleştirilen ziyarette Başak-Der başkanı ve dernek üyeleri ile bir araya gelindi. Karşılıklı bilgi alış verişinde bulunan heyet aynı gün Bitlis’in Tatvan ilçesine geçti. Tatvan da İnsan-Der yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden heyet o gece Tatvan’da kaldı. Sonraki gün Muş’a doğru yol alan heyet önce Muş Lale-Der’i ziyaret etti. Muş Lale-Der yöneticileri ile bir araya gelen heyet daha sonra Muş Alparslan Üniversitesi’nde rektör yardımcısı Prof. Dr. Ekrem Atalan’ı ziyaret etti. Prof. Dr. Ekrem Atalan ile “Düşüncenin Okullaşması” konusunu paylaşan heyet Prof. Dr. Ekrem Atalan Anadolu Platformu gibi etkili ve güçlü bir kurumun bölgede çözüm sürecine katacağı çok şeyin olduğunu ve bu minvalde ciddi beklentilerinin de olduğunu belirtti.

Anadolu platformu genel sekreteri Mehmet Alpcan da “Değişen Dünya ve İslam” üst başlıklı Kuzuluk seminerlerinin bu yılkinin 20-25 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek 8. Kuzuluk Sempozyumu’na Muş Alparslan Üniversitesi olarak destek talebinde bulundu. Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı görüşme saat 13:30’da sona erdi. Görüşme bitiminde heyet Siirt’e doğru hareket etti.

Siirt’te Muhlis Kutlu ile görüşen heyet beraberce Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman’ı makamında ziyaret etti. Prof. Dr. Murat Erman’a rektörlük görevinde başarı temennisinde bulunan heyet; Bölgenin hassasiyetine binaen toplumsal mutabakatın gerçekleşmesi gerektiği ve Stk’lar olarak desteklenmesi gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Siirt ziyaretini gerçekleştiren heyet daha sonra Batman’a geçti. Batman’da Kasım Şimşek, hasan Akgün ve bir arkadaş grubu ile görüşen heyet o gece Batman’da kaldıktan sonra 16.05.2013 Perşembe günü Van Gökkuşağı Derneği’nin organize ettiği Bingöl Bin-Kap kaplıcalarındaki programa katılmak üzere Bingöl’ün Ilıcalar beldesine hareket etti.