Anadolu Platformu’ndan Cerablus’a Eğitim Desteği

0
142

Cerablus’a dönüşler devam ederken, Anadolu Platformu ilçede hayatın normalleşmesi için çeşitli çalışmalar yapıyor.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Cerablus’taki yaşamı normale döndürmek için platform bünyesindeki İyilikder, Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) ve diğer derneklerle çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Cerablus’taki okulları ve onların “medrese” dediği yerleri incelediklerini ifade eden Aldemir, “Gördük ki okullar çürümeye terk edilmiş. Bizim Halep’te, İdlip’te, Azez’de, İyilik Okulları diye okullarımız var, sayısı 12. Bu konsepti Cerablus’a da taşımayı hedefliyoruz. Türkiye’nin tecrübesini, birikimini ve Suriyelilerle yürüttüğümüz bu tecrübeyi oralara yansıtmak istiyoruz” dedi.

Amaç her okulu eğitime kazandırmak

Aldemir, Türkiye’deki tüm sivil toplum örgütlerine de seslenerek Suriyelilerin kendi kültürel ortamını yaşayabileceği, Türkiye tecrübesini oraya taşıyan çalışmalara destek vermelerini istedi.

Gençlerin eğitilmesinin önemine işaret eden Aldemir şöyle devam etti:

“Özellikle kadınların eğitimi için bu konuda duyarlılık taşıyan, birikimi ve tecrübesi olan kuruluşlarımızla üniversitelerimizin destek vermesi lazım. Gençlerin eğitilmesi lazım. Gençlerin hepsinin elinde birer silah var. Silahın olduğu yerde kalem çalışmıyor, kitap okunmuyor. Bizim, yeniden orada asayişin sağlanarak kitabın ve kalemin bilginin hikmete dönüşmesini sağlamamız lazım ki buralar yeniden bu coğrafyanın güven şehirleri olsun.”