Anadolu Platformu Yetim Çalışması 

0
545

Anadolu Platformu Yetim Komisyonu 2009’dan Bu Yana Faaliyetlerini Sürdürmekte

Anadolu Platformu bünyesinde; İyilikder, Akadder ve  Yetim Merkezi’nde 8000 Yetim ile ilgilenilmekte. Yaşamlarını tek başına ikame ettiremeyen yetimlere destek olmayı amaçlayan yetim çalışması, üye derneklerdeki gönüllülerle birkaç yetim ailesi ziyaretiyle başladı. Merhamet eksenli olan yetim çalışmasının sistemli ve sürdürülebilir olması için 2009 yılında 6 kişilik komisyon ekibi oluşturuldu. Yetim çalışmasında; Aileleri sosyal  ve duygusal düzeyde destekleyerek topluma kazandırmak için anne eğitimi, genç çocuk eğitimi, sanat eğitimi ve meslek eğitimi verilmekte.

Akadder ve EKE değerler eğitimi çalışmalarıyla Kişinin kendinin farkına varması ve önemsemesi sağlanıyor. Annelerin ve çocukların hayat standardını yükseltmek için annelere meslek ve okuma yazma kursları veriliyor. Böylece annelerin çocuklarını özgüven ile ahlaklı olarak yetiştirmelerine etki ediliyor. Eğitim ile akademik bağları güçlenen çocukların aile ilişkilerini güçlendirmeleri için kardeş aile edinmeleri sağlanmakta. Çocuklar sanat eğitimiyle yeteneklerini geliştirerek kendilerini daha rahat ifade edebilmekte.

Anadolu Platformu Üye kuruluşları tarafından yetimler yararına kermesler düzenlenmekte, iftar sofralarında ailelerin bir araya gelmeleri sağlanmakta, yetim buluşmaları yapılmakta. Yetimlerle birlikte kitap tahlilleri, gezi ve piknikler, kamp ve seminer programları düzenlenmekte.

GÖNÜLLÜ OLMAK İÇİN

Toplumda kardeşlik ve sorumluluk duygularının devamlılığı için yetim çalışmasında gönüllü olunabilir.  Yetim çalışmasında gönüllülerle ev ziyaretleri yapılmakta. Aile ziyaret formları doldurularak ailenin maddi ve psikolojik durumları tespit edilip gerekli ihtiyaçları giderilmekte.  Gerekli olduğunda bağımlılık üniteleri başta olmak üzere kuruluşlarla iş birliği yapılmakta.

Gönüllü olmak isteyenler:

  • Aile tespit ziyaretlerine katılabilir.
  • Ailenin herhangi bir ihtiyacına sponsor olabilir.
  • Yetimlerin okul derslerinde destek olabilir.
  • Eğitim yardımlarında bulunabilir.
  • Gezi piknik gibi etkinlik düzenleyebilir ya da düzenlenen etkinliklerde yardımcı olabilir.

 

Yetim Sponsorluğu:

İyilikder kapsamında Türkiye, Afrika, Filistin, Suriye, Moğolistan ve Balkanlardan bir yetime sponsor olunulabilir.

Yardım toplama ve dağıtım izni bulunan ve rutin olarak resmi mercilerce denetlenen İyilikder derneği  aracılığı ile yapılan yetim sponsorluğu için aylık yetim gideri 100 TL’dir.

İyilikder aracılığıyla yetimlere aylık sponsor olunabilir ya da genel bağış ekranından Havale/EFT yapıp, yetim yardımı açıklamasını ekleyerek, istenilen tutarda bağışta bulunulabilir. Bu vesileyle, yetim bağış havuzunda toplanan bağışlar ailelere ulaştırılır. İylikder SMS bağış hattı tüm operatörler üzerinden YETIM yazarak 4025‘e SMS gönderip yetim bağış havuzuna 10 TL katkıda bulunulabilir.

 

 Kardeş Aile Kampanyası:

Kardeş Aile Kampanyası, farklı kültürdeki ailelerde hayır ve medeniyetin yaygınlaştırılması için yapılan bir projedir. Ailelere kardeş paylarını ulaştırmayı ve gönül bağı oluşturmayı amaçlamakta.

Kardeş Aile Kampanyası; Barınma (Kira ve Yakıt), Eğitim, Sağlık (İlaç/Muayene), Gıda, Giyecek, Rehabilitasyon Hizmetleri (Yaşlı ve Özürlüler İçin), Gezi ve Ziyaret programlarını kapsamakta.

Kampanyaya katılım için Kardeş aile formunun İyilikder’e ulaştırılması gerekmekte.

 

Kardeş Aile Formu:

https://www.iyilikder.org.tr/kardesaileformu.php

Bağış ve Kardeş aile kampanyası Daha detaylı bilgi için:

Tel: 0 212 534 68 25

bagis@iyilikder.org.tr

https://www.iyilikder.org.tr/

 

Eğitim için detaylı bilgi:

Anadolu Platformu Genel Merkez

0212 632 34 34

bilgi@anadoluplatformu.org.tr

Akşemsettin, Halıcılar Cd. No:72, 06570 Fatih/İstanbul

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.